Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaresAFC
    Incepator
    • 14.dec.2016
    • 4

    Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

    nu a zis nimeni, dar ce rost m ai are sa investesc in una din inox,vigas meu e destul de ok ca firma, am observat ca centralele m ai nou de 60 kw au cuva de alimentare mult m ai mica. si asa din cauza astora de la schwainhoffer s a dublat pretul lemnului , pe viitor o sa pun pe gaz ca e m ai rentabil si nu e asa munca ca la cea pe lemne... trebuie sa termostatez boilerul , pufferul, pompele cu niste termostate de imersie, si sa le leg cumva intre ele

    Comentariu

    • sovignon
      Membru
      • 22.oct.2014
      • 126

      Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

      O intrebare: se poate monta un focar (termosemineu?) in bucataria deschisa , iar intr-o incapere anexa (camera centralei) sa fie restul instalatiilor?(inclusiv un puffer) Ma refer pt incalzire plus ACM a unei case doar plan parter de 80-90 mp utili.
      Adica as vrea practic o centrala pe lemne, cu sau fara gazeificare, dar pe care sa o amplasez in bucatarie si sa arate ca un semineu. Sper sa ma fi facut inteles.

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6698

        Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

        Sunt seminee pe peleti tip CT care se ' incadreaza " in spatiul locativ .
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • Cipri1
          Membru
          • 14.aug.2012
          • 263

          Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

          Am o centrala termica pe lemne pe care nu am folosit-o in perioada asta de iarna decat de cateva ori ( 5,6 ori ) si in restul iernii nu o sa mai fac focul decat de cateva ori .
          Saptamana trecuta alimentarea la boiler sau ce iese din boiler ( nu m-am uitat , tevile fiind izolate ) a cedat si s-a inundat camera centralei . Presiunea era de 3 bari .
          In instalatie am 40-50 % antigel ( daca nu mai bine ) .
          Ce masuri ar trebui sa-mi iau sa nu mai patesc o avarie de genul asta ? Sa fac focul macar o data pe saptamana ?

          Comentariu

          • Cipri1
            Membru
            • 14.aug.2012
            • 263

            Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

            Nu am antigel pe boiler .
            Eu spun ca a inghetat . O sa ma uit mai bine zilele astea .
            Teava e din cupru .
            3 bar era pe retea , adica pe alimentarea cu apa rece a boilerului .
            Boilerul e termoelectric si nu a fost intrerupt curentul .
            Prima masura : polistiren pe usa pe interior .
            Cam in zona aia e problema , daca nu vreo 15-20 cm mai in stanga : https://s28.postimg....1222_170555.jpg

            Comentariu

            • sovignon
              Membru
              • 22.oct.2014
              • 126

              Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

              Coby, imi poti da un exemplu (un link, de oriunde, nu se poate considera reclama) , de un asemenea semineu tip centrala?

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6698

                Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere


                Explica si ce " stie " sa faca . Interesant !



                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • sovignon
                  Membru
                  • 22.oct.2014
                  • 126

                  Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                  Foarte interesant, multumim de link. Ar fi interesant de calculat ce varianta e mai economica, centrala pe lemne cu camera tehnica aferenta, sau un semineu tip centrala, care, chiar daca e mai scum decat prima, in schimb nu mai ai nevoie de camera tehnica. Sau ai nevoie, daca vrei si un puffer?

                  Comentariu

                  • dgx
                    Incepator
                    • 16.ian.2017
                    • 1

                    Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                    In caz ca mai bricoleaza cineva iata un termostat diferential digital simplu si ieftin:

                    TermoDif Termostat diferential digital cu microcontroler ATtiny85 Am dorit proiectarea unui dispozitiv sofisticat de simplu ca interfata cu utilizatorul dar extrem de puternic ca facilitati de...

                    Comentariu

                    • ciprian_celebrul
                      Incepator
                      • 10.apr.2008
                      • 59

                      Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                      Puteți să-mi spuneți dacă este bună configurația aceasta : https://www.inicinstal.ro/bundle--pa...puffer--8.html
                      Mai este nevoie de ceva în această configurație?
                      Vă mulțumesc !

                      Comentariu

                      • Aditzu92
                        Incepator
                        • 24.ian.2017
                        • 25

                        Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                        Buna ziua, detin o casa cu mansarda de 10m pe 11m….. Casa este izolata cu polistiren de 10 geamuri termopan…..Ce cazan mi-ar trebui avand in vedere ca mansarda nu e inca gata dar in viitor vor iesi si sus 4 5 camere……. As dori un cazan pe lemne dar cu posibilitatea de a baga la nevoie si peleţi……O alta intrebare ar fi daca pe aceiasi circuit pot adauga si un boiler electric sau instant pentru bucatarie dar cand este facut foc la centrala sa nu folosesc boilerul. Multumesc anticipat

                        Comentariu

                        • Aditzu92
                          Incepator
                          • 24.ian.2017
                          • 25

                          Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                          Buna ziua,se pare ca am gasit raspunsul tot pe forum singurel....din cate am inteles o sa merg pe un viadrus D7 de 35 kW cu ardere normala.....cred ca duce linistit o casa de aproximativ 200mp.....Cazanul o sa il folosesc doar pentru incalzire...Apoi pentru apa calda de la baie si bucatarie un instant pe butelie....In zona nu sunt gaze fiind o casa la tara...Am inteles ca o butelie duce undeva la o luna jumate,doua....asta in conditia ca faci dus on fiecare zi...instantul electric fiind pretentios.Intalatia pentru calorifere o sa o fac din PPR pentru ca e mai economica si oricum o fac aplicata deci daca crapa ceva,imd se inlocuieste.....cupru,da stiu este mai bun dar avand in vedere ca e scump...cam atat deocamdata..Sunt deschis la orice sfat.Va multumesc

                          Comentariu

                          • bulba grig
                            Membru Marcant
                            • 27.oct.2011
                            • 364

                            Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                            Cazan Viadrus cu 7 elementi am si eu si face fata sa incalzeasca si apa menajera in boiler termoelectric de 100 l .

                            Comentariu

                            • Aditzu92
                              Incepator
                              • 24.ian.2017
                              • 25

                              Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                              Cati mp are casa?Eu nu as pune boiler pentru ca doar in anotimpul friguros folosesc cazanul....vara la 30 grade C nu prea e rentabil sa faci foc doar pt baie....Boiler electric nu stiu cat de rentabil e....mai bn instant pe gpl

                              Comentariu

                              • Temelye
                                Living Legend
                                • 23.apr.2014
                                • 1387

                                Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                                Varianta unei centrale de inox imi pare cea mai eficienta. Problema e ca nu prea sunt facute de fabrica ci mai mult in regie proprie.
                                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                                Comentariu

                                Procesare...