Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bulba grig
    Membru Marcant
    • 27.oct.2011
    • 364

    Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

    Postat în original de Aditzu92
    Cati mp are casa?Eu nu as pune boiler pentru ca doar in anotimpul friguros folosesc cazanul....vara la 30 grade C nu prea e rentabil sa faci foc doar pt baie....Boiler electric nu stiu cat de rentabil e....mai bn instant pe gpl
    PENTRU apa menajera , primavara/vara/toamna folosesc panou solar nepresurizat !!!

    Comentariu

    • Aditzu92
      Incepator
      • 24.ian.2017
      • 25

      Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

      Buna ziua....ma repet iar....are cineva centrala viadrus cu 7 elementi,D7....cum se comporta si ce suprafata incalzeste.....o zi buna

      Comentariu

      • elixir
        Membru marcant
        • 01.nov.2009
        • 368

        Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

        cazanul amintit POATE incalzi bine o casa de 300mp, IZOLATA... si POATE incalzi prost o casa neizolata de 100mp.
        Cazanul nu e rau,(ptr pretul lui) dar depinde in egala masura cum este implementat in instalatie!
        LE: cazanul produce caldura, casa consuma caldura! prea des auzim expresia: cazanul/centrala consuma lemne multe..FALS: casa consuma, cazanul doar produce cat cere casa!

        Comentariu

        • Aditzu92
          Incepator
          • 24.ian.2017
          • 25

          Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

          Multumesc de raspuns....Casa e izolata la exterior cu polistiren de 5

          Comentariu

          • Sonneth
            Incepator
            • 14.feb.2017
            • 1

            Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

            Buna ziua. As urmatoarea dilema. As dori sa schimb 3 centrale facuta acasa cu o singura centrala facuta de fabrica. Cineva mi-a recomandat un Burnit de 110kw.. Stie cineva daca sunt bune? Sunt izolate bine sau pierd caldura? Multumesc mult pentru raspunsuri.

            Comentariu

            • elixir
              Membru marcant
              • 01.nov.2009
              • 368

              Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

              poti sa fi mai exact?
              ce incalzesti cu acele 3 centrale? cum lucreaza ele? cum sunt construite?
              cazanul Burnit e un cazan atmosferic, deci pierderea de caldura e mai mult pe cos decat datorita izolatiei..
              110kw- ma gandesc ca e vorba de o hala industriala- solar..

              Comentariu

              • dan flo
                Incepator
                • 07.mar.2017
                • 2

                Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                Buna ziua.Va rog daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi.Doresc sa cumpar o centrala pe lemne fara gazeificare plus toata instalatia necesara pentru casa unde locuiesc.Casa este cu etaj,are 2 dormitoare jos+living+hol iar la etaj are 2 dormitoare+un fel de living(aici mai vreau sa construiesc o baie).Lipita de ea mai am o constructie formata din 2 camere+baie+bucatarie+hol.Ca si idee,este o forma de L.
                Casa nu este izolata, este din lemn iar acoperisul este din sindrila(niste sfaturi si aici sunt binevenite).
                Geamurile sunt termopan.
                Zona unde locuiesc este Gura Humorului, Suceava, iar aici iernile sunt teribile
                Va multumesc

                Comentariu

                • Temelye
                  Living Legend
                  • 23.apr.2014
                  • 1395

                  Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                  Postat în original de dan flo
                  Buna ziua.Va rog daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi.Doresc sa cumpar o centrala pe lemne fara gazeificare plus toata instalatia necesara pentru casa unde locuiesc.Casa este cu etaj,are 2 dormitoare jos+living+hol iar la etaj are 2 dormitoare+un fel de living(aici mai vreau sa construiesc o baie).Lipita de ea mai am o constructie formata din 2 camere+baie+bucatarie+hol.Ca si idee,este o forma de L.
                  Casa nu este izolata, este din lemn iar acoperisul este din sindrila(niste sfaturi si aici sunt binevenite).
                  Geamurile sunt termopan.

                  Zona unde locuiesc este Gura Humorului, Suceava, iar aici iernile sunt teribile
                  Va multumesc
                  Centralele de fonta au viata destul de lunga dar randament nu prea bun, iar cele din tabla de otel invers. Parerea mea ar fi ca varianta optima este o centrala din tabla de inox de 2,5 mm. Problema este ca nu se gasesc de vinzare, trebuie sa gasiti pe cineva capabil care a mai facut sa va manufactureze una. Tabla de inox alimentar nu atit de scumpa, va costa probabil undeva la 2500 lei. Mai sunt electrozi de inox, teava de inox pt baza focarului, fitinguri,etc. Probabil materialele ar fi undeva la 3500 lei+manopera. Orcum una de inox isi scoate banii datorita consumului de lemne mai mic ( poate fi folosita la un regim gen' condensatie cu conditia montarii de calorifere mari sau in nr. mai mare), vietii f lungi, usurintei cu care se curata,etc.
                  Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                  Comentariu

                  • Aditzu92
                    Incepator
                    • 24.ian.2017
                    • 25

                    Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                    Mergi pe un VIADRUS .....acum nu stiu exact de cati elementi.....aceeasi dilema am si eu.....eu am casa de aprox 200mp si tot asa ca tine 2 dormitoare jos cu bucatarie baie si living....iar sus 2 dormitoare un living si cv dressing mai mare.....mam tot informat si mi-ar trebui un viadrus d7 35kW......avand in vedere ca tu ai si anexa langa casa ți-ar trebui cv putin mai mare....gama viadrus o gasesti in d********m.....cam asta....tin sa precizez ca eu sunt din falticeni deci tot plus minus pe langa tine.....si la concluzia asta am ajuns...

                    Comentariu

                    • dan flo
                      Incepator
                      • 07.mar.2017
                      • 2

                      Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                      Ma gandesc .ca mi-ar trebui una de 50 kw....sa iau si puffer?Nu stiu pe nimeni care sa faca din inox+ nu am garantie...caloriferele cum le aleg? Ce tip de tevi sunt recomandate?

                      Comentariu

                      • Aditzu92
                        Incepator
                        • 24.ian.2017
                        • 25

                        Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                        Depinde ce vrei......daca vrei lux.....o sa alegi cupru izolat si ingropat in pereti.....daca vrei doar utilitatea de zi cu zi.....o sa alegi PPR aparent.....usor de reparat in caz de avarii......

                        Comentariu

                        • Esatcri
                          Incepator
                          • 06.nov.2016
                          • 1

                          Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                          Salut prieteni.
                          Am nevoie de sfaturi pentru achizitionarea unei centrale termice pe combustibil solid ( lemne, peleti, brichete, carbune etc.), puffer, boiler electric etc pentru a realiza o instalatie de incalzire cu radiatoare de otel, si pentru apa calda menajera pt perioada sezonului rece.
                          Mentionez ca este vb de o casa situata in judetul Ilfov ce are 70 mp parteru si alti 70 mp mansarda. Casa are geamuri termopan este izolata cu polistiren EPS 80 cu grosimea de 12 cm, tavanul la mansarda este izolat cu 15 cmm de polistiren si 10 cm de vata la sul. Dupa ce o sa trag tevile de apa si incalzire o sa torn sapa la parter si in ea o sa inglobez polistiren extrudat cu grosimea de 3 sau 5 cm in functie de posibilitatile tehnice de la fata locului.
                          Am uitat sa mentionez, casa este construita exclusiv din lemn, cusaci cu grosimea de 12 cm, iar pe interior mai vine un strat de 10 cm de vata la sul si rigips.
                          Mansarda e gata finisata si am prevazut incalzire electrica cu radiatoare electrice. Centrala trebuie sa asigure incalzirea pt parter si pt o terasa ce va fi inchisa si izolata corespunzator.
                          living 24 mp
                          bucatarie 15 mp
                          baie 5,25 mp
                          hol 20 mp
                          camera depozitare 6,82 mp
                          terasa 18,4 mp
                          Suprafata totala aproximativ 90 mp
                          Inaltimea aproximativ 2,4 m
                          Volumul de aer aproximativ 216 mc de aer
                          Va roc sa luati in calcul si faptul ca aerul cald are tendinta naturala de a urca si astfel sa incalzesc partial si mansarda prin casa scarii
                          Va rog sa-mi faceti si un necesar de de kw pt camerele stipulate mai sus ca sa stiu marimea radiatoarelor de otel pe care trebuie sa le achizitionez/montez.
                          Casa va fi locuita in permanenta de 3 adulti si unul poate 2 copii. (pt marimea boilerului de acm)
                          Va multumesc si astept un raspuns documentat/avizat ca sa nu fiu bagat la cheltuieli inutile pt ca sacul cu buget e c-am la fund dar totusi vreau o solutie eficienta energetic, sigura, de calitate si la un buget rezonabil.
                          PS
                          De realizarea instalatiei o sa ma ocup personal avand ceva cunostinte/scule de instalatii electrice si sanitare scutind astfel banii de manopera pe care ii directionez catre produse mai calitative.
                          Multumesc si astept cu interes raspunsul dumneavoastra.

                          Comentariu

                          • Giulesti202
                            Incepator
                            • 19.mai.2010
                            • 1

                            Răspuns la: Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                            Buna ziua,
                            are cineva idee cum se comporta in exploatare Ferroli Centrala termica pe lemne Ferroli FSB3 MAX 100 kW?
                            Mentionez ca am o centrala Viadrus 9DC si Puffer de la Ferroli de 2000 de litri,dar pentru ca,casa are aproximativ
                            500 mp,in iarna asta la minus 20grade,afara,abia am avut 18 grade in casa.
                            Casa este izolata cu 10 cm polistiren,dar tot se simte ca ar trebui ceva suplimentar,la incalzire.
                            Sper sa ma puteti ajuta.
                            Cu stima,
                            Birloveanu Viorel
                            tel. 0752.116.317/ 0724.311.437
                            comenzi@usi-porta.ro
                            www.usi-porta.ro
                            www.polistiren.biz
                            www.gips-carton.biz

                            Comentariu

                            • elixir
                              Membru marcant
                              • 01.nov.2009
                              • 368

                              Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                              Am montat una la o biserica si se comporta bine(70kw parca)!
                              In principiu, mare diferenta nu este intre ea si una din fonta(gen Viadrus), deoarecee nu poti sa controlezi mare lucru in ardere!
                              Banuiesc ca Viadrusul are cca 50kw.
                              Izolatia la tavane cum este? te-as sfatui sa te orientezi pre ceva cazan cu gazeificare, dau 2 cazane mai mici, cu circuite separate! Banuiesc ca cei 500mp nu reprezinta o casa, ci un spatiu comercial/pensiune!

                              Comentariu

                              • Danut22
                                Incepator
                                • 16.iun.2017
                                • 10

                                Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                                Buna seara. Imi construiesc si eu casa si as dori sa imi instalez o centrala pe lemne, casa este de 10m-9m P+M , aproximatov 155mp utili. Casa este zidita din BCA 20(celco ), v-a fi izolata cu polistiren de 10 la exterior, tencuita la interior, pardoseala v-a fi o parte cu parchet iar sub el polestiren si folie, iar o parte gresie direct pe placa, la mansarda tavanul v-a fi izolat cu polestiren si vata minerala, pereti tencuiti, geamurile din termopan.
                                1. Parter:
                                Bu: 4.10-3.45--14mp
                                L: 6.20-3.45--21.4mp
                                D: 5.20-3.00--15.6mp
                                H: 1.50-4.10--6.15mp
                                H: 2.10.-5.00--10.5mp
                                Ba: 3.00-3.00--9.0mp

                                Etaj:
                                D1: 5.20-3.00--15.6mp
                                D2: 3.40-3.45--11.7mp
                                D3: 3.40-3.45--11.7mp
                                D4: 4.10-3.45--14.0mp
                                H: 1.50-4.10--6.15mp
                                H: 2.10-5.00--10.5mp
                                Ba:3.00-3.00--9.0mp

                                2. Usi exterioare:
                                2-Parter
                                2-Etaj
                                Geamuri exterioare:
                                4-Parter
                                4-Etaj
                                M-am gandit la o centrala clasica Viadrus 30kw cu un puffer de 500L-1000L cu calorifere de aluminiu, ar fi buna combinatia pentru ce am eu nevoie?
                                Ultima editare de Danut22; 16.iun.2017, 21:40.

                                Comentariu

                                Procesare...