Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bambucea
    Membru Marcant
    • 13.iun.2014
    • 317

    Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

    Postat în original de yo9fah
    Pai asta întrebam și eu, dacă este ok cu așa ceva, dacă nu care ar fi soluția sau altă soluție. Din cate știu butoaiele au grosimea aproximativ de 2,5 mm grosime, greșesc?
    Din cate stiu si eu,se folosesc pt a transporta berea in ele.
    Am auzit ca se folosesc ca vas de expansiune.
    Dar ca sa il pui in soba ca bazin termic, nu cred.
    Nu rezista la tempereturi mari de cca 500 grade.

    Comentariu

    • yo9fah
      Incepator
      • 06.dec.2012
      • 18

      Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

      Posibil sa fie si cum spui...! Pot sa spun ca am 2 vecini care au butoi de bere bagat in soba de ani de zile, ce spui de asta?

      Comentariu

      • ABBA
        Membru
        • 12.iun.2014
        • 232

        Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

        Postat în original de yo9fah
        Salutare tuturor!!!

        Intenționez sa-mi construiesc o centrala pe lemne, gen un bazin de aprox. 100 de litri din inox (butoi de bere de 100 L) pus orizontal iar pe mijlocul lui voi avea o țeavă de 100 de mm "cufundat" total într-o "soba" pe care am sa o construiesc din cărămidă refractara de aceasta forma. Bazinul va fi expus la foc de jur împrejur iar fumul va ieși prin spatele țevii (tot de inox) de 100 de mm. Focarul va avea aproximativ 45-50 de cm înălțime.
        Ce sfaturi suplimentare îmi puteți da!?
        Postat în original de yo9fah
        Da, culcat, asa cum am zis și mai sus: "Bazinul va fi expus la foc de jur împrejur iar fumul va ieși prin spatele țevii (tot de inox) de 100 de mm."... țeava poate fi de 100 sau 110 mm, prin ea va ieși fumul spre coș. În capătul din spate va fi returul si cel din fata va fi turul. Zic sa folosesc doua ștuțuri de 1 țol sau 1 țol și un sfert și apoi sa merg pe ppr de 32 mm.
        Postat în original de yo9fah
        Pai asta întrebam și eu, dacă este ok cu așa ceva, dacă nu care ar fi soluția sau altă soluție. Din cate știu butoaiele au grosimea aproximativ de 2,5 mm grosime, greșesc?
        Pai nu mai bine jucati dvs la LOTO bani astia care vreti sa-i dati pe butoi si pe asa zisa soba, daca castigati, va luati o centrala ca lumea si incalziti casa fara probleme, daca pierdeti, nici o problema, nu ati aruncat casa in aer cu inventia aia de "centrala cu bere" , tot soba cu lemne ramane.
        Ramaneti cu casa intreaga.
        Butoi - Bomba - Casa - Loto- Centrala
        Alegem?
        Imi cer scuze anticipat,dar e un lucru care trebuie luat in serios.
        OARE MERITA ECONOMIA CARE O FAC?
        Ultima editare de ABBA; 15.ian.2018, 20:21.

        Comentariu

        • yo9fah
          Incepator
          • 06.dec.2012
          • 18

          Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

          500 de grade, oare de unde le-ai luat sau de unde vin?
          Bombe, explozii... ce previziuni apocaliptice... vreau și eu argumente dacă se poate!!!

          Comentariu

          • ABBA
            Membru
            • 12.iun.2014
            • 232

            Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

            Postat în original de yo9fah
            Posibil sa fie si cum spui...! Pot sa spun ca am 2 vecini care au butoi de bere bagat in soba de ani de zile, ce spui de asta?
            Le place berea calda.
            Inconstienta?
            Meseriasi?
            Sau norocosi?
            Sau toate la un loc.
            Maine o sa auzim ca sa facut centrala dintr-o cutie de bere care incalzeste doua camere.
            OK.
            Dar cat de sigura este instalatia acea ?
            Pleci de acasa si lasi focul sa arda,ce se intampla cat esti plecat?
            Nimic.

            Comentariu

            • yo9fah
              Incepator
              • 06.dec.2012
              • 18

              Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

              Vas de expansiune deschis...!
              Apropo's de cele 500 de grade, daca vreau pot da si eu ceva cifre... apa fierbe si la zero grade daca spun eu aci, nu!? Sau poate la 200 de grade...!
              Deci hai sa lasam mistocareala...

              Comentariu

              • ABBA
                Membru
                • 12.iun.2014
                • 232

                Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                Postat în original de yo9fah
                500 de grade, oare de unde le-ai luat sau de unde vin?
                Bombe, explozii... ce previziuni apocaliptice... vreau și eu argumente dacă se poate!!!
                Pai cam atat dezvolta o flacara,flacara icalzeste peste masura butoiul de - cu bere si atunci apa care fierbe doar la 100 grade se transforma in abur, care si el la randul lui neavand unde sa se duca face presiune, mare, tot mai mare si .... bum.
                Iata bomba din butoi.
                Vecini tai au termometre, supape de siguranta la aceste butoaie?
                Au pompe, sau merg prin princiliul termosifonarii?
                Este bine de stiut aceste lucruri.

                Comentariu

                • ABBA
                  Membru
                  • 12.iun.2014
                  • 232

                  Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                  Vasul deschis echilibreaza presiunea in instalatie atata vreme cat ai lichid in instalatie, in momentul cand ai abur in instalatie ce faci cu vasul deschis?
                  Apa fierbe si la 0 grade, dar nu acea din soba - butoi , aici intervine problema ;
                  Cum faci apa sa nu fiarba?

                  Comentariu

                  • yo9fah
                    Incepator
                    • 06.dec.2012
                    • 18

                    Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                    Cazanul sau soba va fi undeva sub nivelul caloriferelor, deci se va face si o termosifonare, va avea pompa de recirculare, termomanometru, termostat de contact, UPS pentru cazul in care pompa nu va mai fi alimentata de la curent (pene de curent)... ce sa va mai zic? Vasul de expansiune poate fi si inchis!

                    Comentariu

                    • ABBA
                      Membru
                      • 12.iun.2014
                      • 232

                      Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                      Vad ca sunteti foarte hotarat, nimic nu va face sa renuntati, foarte bine,mai ales ca aveti inaintasi care dovedesc ca se poate, hotarat vad ca sunteti sa faceceti instalatia asa cum trebuie.
                      Atunci ma intreb?
                      De ce dati bani multi pe automatizare daca nu investiti intr-o soba cu serpentina care mai mult ca sigur are un randament mai bun?

                      Comentariu

                      • yo9fah
                        Incepator
                        • 06.dec.2012
                        • 18

                        Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                        Ok, dați-mi argumente atunci!!! Și voi fi de acord!
                        Si acum ca sa revin la ce am spus mai sus si cu argumente:
                        Asa cum zic oamenii ăștia aici...
                        Apa fierbe la o presiunea de 2 bari undeva pe la 120 de grade.
                        La 3 bari fierbe la 130 de grade.
                        Ca sa incalzesc cei 100 de litri de apa de la 80 grade cat e temperatura maxima in regim normal de functionare, la temperatura de 130 de grade cand e punctul de fierbere la 3 bari este necesar un foc foarte sanatos si un timp indelungat.
                        Caloriferele fiind deasupra centralei, termosifonarea functioneaza foarte bine.
                        Apa poate circula in instalatie oarecum si cu pompa oprita.
                        Si acum cel mai pesimist scenariu:
                        Apa la 80 de grade, un brat de lemne puse in soba, pana de curent, supapa de presiune blocata, etc. nu cred ca apa va ajunge la o temperatura critica de 130.
                        Atunci cand apa este la 80 de grade se pune pe foc foarte putine lemne, doar pentru intretinerea focului.
                        Combinat cu faptul ca apa se receste in continuu circuland prin calorifere datorita termosifonarii.
                        Considerand ca de la 20 de grade la 80 de grade cei 100 de litri de apa se incalzesc cu un brat bun de lemne...
                        De la 80 de grade la 130 de grade e nevoie de tot atatea lemne, daca nu chiar mai mult...
                        Lucru nerelaist in cazul unei utilizari corecte.

                        Comentariu

                        • intransingentul
                          Living Legend
                          • 26.iul.2012
                          • 1007

                          Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                          Postat în original de yo9fah
                          Ok, dați-mi argumente atunci!!! Și voi fi de acord!
                          Si acum ca sa revin la ce am spus mai sus si cu argumente:
                          Asa cum zic oamenii ăștia aici...
                          Apa fierbe la o presiunea de 2 bari undeva pe la 120 de grade.
                          La 3 bari fierbe la 130 de grade.
                          D
                          Da, i-mi cer scuze ca intervin.
                          Apa de OBICEI fierbe la 100 de grade, daca vrei sa o diluezi cu antigel, va fierbe mai tarziu, daca vrei sa o diluezi ca acid sulfuric, nu stiu cand va fierbe , dar stiu ca va avea densitatea mai mare.

                          Eu prefer ca apa mea din ibric sa fiarba la 100 de grade- gata ceaiul.

                          In momentul in care te joci cu presiunea intr-o instaltie , cu ce te alegi?

                          Sa fim seriosi, o centrala termica functioneaza cu o presiune de maxim 2 bari.
                          De unde pana unde presiuni si fierbere la 130 de grade.
                          Exageram, ne place,imipare rau.
                          Dar daca am in instalatie 20 de atmofere pot tine centrala in functiune?
                          Adica apa are 300 de grade-si deabea atunci incepe ea sa fiarba.
                          Dar nu nu mai bine o las eu sa fiarba la 100 de grade si o transport sub forma de abur la o presiune mult mai mica fata de cea de 20 de atmosfere?
                          Incalzirea blocurilor de pana acum?
                          De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                          Comentariu

                          • yo9fah
                            Incepator
                            • 06.dec.2012
                            • 18

                            Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                            Argumente mai solide se poate!?

                            Comentariu

                            • elixir
                              Membru marcant
                              • 01.nov.2009
                              • 368

                              Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                              care crezi ca sunt avantajele ,,cazanului"tau fata de unul din comert?
                              ai facut un calcul real al costurilor? costul initial + intretinere(consum lemne)?
                              daca tot esti hotarat sa faci, am un singur sfat: sa nu pui butoiul in bataia flacarii, ci intr-o zona separata!
                              in felul asta focul poate sa arda corect, gazele resultate au o temperatura cam dubla!
                              cel mai bine ar fi sa construiesti o soba cu clopote, ,butoiul sa stea in clopot!

                              Comentariu

                              • yo9fah
                                Incepator
                                • 06.dec.2012
                                • 18

                                Răspuns la: Centrala termica pe lemne, cu gazeifiere si fara gazeifiere

                                Nu am spus ca ce fac eu este sfânt.
                                Unul din comerț de care? Îmi poți da un exemplu? La costuri și la una și la alta, implica costuri și consum de lemne.
                                Bun, nu pun butoiul în bătaia flăcării ci separat, dar ma gândesc ca va ieși mai mare construcția. Sa-i pun ceva sub el!?

                                Comentariu

                                Procesare...