Neevacuarea gazelor arse la un instant pe gaz

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • leo ucenicu
    Incepator
    • 04.dec.2009
    • 6

    Neevacuarea gazelor arse la un instant pe gaz

    Am o problema mare de tot.
    Am cumparat un instant pe butelie, l-am montat, dar scapa gaze arse.
    Am intrebat pe forum si cineva mi-a spus ca nu evacueaza bine ,sa fac asa si asa etc.
    Am constatat ca burlanul de evacuare e prea jos... L-am ridicat mai sus ca in manualul de utilizare si a mers, nu mai dadea atitea gaze arse.
    Bun.
    Dupa aia constat ca nu era pt butelie era pt gaz.
    Ia-l, desfa-l si du-l la firma ca era in garantie.
    Mi-au dat altul pe butelie, in sfirsit, dar dupa ce l-am montat am constatat ca scapa gaze in draci din nou...
    Ce mama ma-sii sa-i mai fac?
    Astept un sfat.
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12227

    #2
    Instant pe butelie , banuiesc ca este cu tiraj natural ! Pt a evacua gazele bine va mai trebuie si o aerisire in perete pe unde sa traga aer curat . De regula o aerisire pt asa ceva se monteaza la partea inferioara a camerei .
    Sa nu spuneti ca aveti si termopane ....
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • mihai eur
      Incepator
      • 27.dec.2007
      • 19

      #3
      Neevacuarea gazelor arse instant pe gaz

      Am si eu unu,va trebuie un burlan cuplat la instant prin care sa fie evacuate gazele in exterior si un ventilator sub gaura de la burlan,deci inca o gaura in perete in care sa motati ventilatorul.

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        #4
        De obicei montajul unui astfel de echipament se face de catre o persoana autorizata.
        Sunt sigur ca daca ati fi apelat la cineva de specialitate nu ati mai fi avut probleme.

        Comentariu

        • Neluc
          Membru
          • 14.sep.2009
          • 215

          #5
          Sunt norme clare care prevad montarea si instalarea unui echipament consumator de gaz fie natural sau gpl.
          In situatia de mai sus este interzisa montarea instantului pe butelie tip aragaz pentru ca pot fi pirderi gaz pe la furtun, pipa, regulator, butelie mai ales ca poate nu este instalat de o firma autorizata.
          citeste manualul utilizatorului,apoi solicita ajutorul service !!!

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13008

            #6
            Si daca ai aragaz cu butelie nu este tot aia? Se schimba "pierderi gaz pe la furtun, pipa, regulator, butelie"?
            ___________________________

            Uite niste informatii din instructiunile unui incalzitor.
            Fișiere Atașate
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • Neluc
              Membru
              • 14.sep.2009
              • 215

              #7
              Scrie cumva in acele instructiuni ca se poate monta pe butelie tip aragaz,cu furtun eventual legat cu sarma ,poate si in baie?.............
              citeste manualul utilizatorului,apoi solicita ajutorul service !!!

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13008

                #8
                Daca vrei sa discutam de cai verzi pe pereti nu ai decat, realitatea este alta si degeaba facem valuri.
                Daca vrei sa ajuti omul cu ceva fa-o, altfel cred ca nu am facut umbra degeaba pamantului cat sa nu aflam cum sta treaba cu sarma la butelie, intre noi fie vorba acum vreo 20 ani cam multe se legau cu sarma.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • vasile m
                  Membru
                  • 21.iun.2009
                  • 292

                  #9
                  aflati ca sirma e cel mai bun colier.

                  Comentariu

                  • dummy_
                    Membru Marcant
                    • 16.mai.2009
                    • 662

                    #10
                    Re: Neevacuarea gazelor arse la un instant pe gaz

                    Postat în original de leo ucenicu
                    Am o problema mare de tot.
                    Am cumparat un instant pe butelie, l-am montat, dar scapa gaze arse.
                    Am intrebat pe forum si cineva mi-a spus ca nu evacueaza bine ,sa fac asa si asa etc.
                    Am constatat ca burlanul de evacuare e prea jos... L-am ridicat mai sus ca in manualul de utilizare si a mers, nu mai dadea atitea gaze arse.
                    Bun.
                    Dupa aia constat ca nu era pt butelie era pt gaz.
                    Ia-l, desfa-l si du-l la firma ca era in garantie.
                    Mi-au dat altul pe butelie, in sfirsit, dar dupa ce l-am montat am constatat ca scapa gaze in draci din nou...
                    Ce mama ma-sii sa-i mai fac?
                    Astept un sfat.
                    Identifica sursa scaparilor de gaz, daca e la instalatie se poate remedia (identificarea scaparilor se face cu emulsie de apa si sapun sau se mai gasesc in comert niste sprayuri speciale, dar care nu sunt asa de eficiente).
                    Daca este de la evacuare, e clar ca cosul improvizat nu are tiraj, racordul dintre iesirea de la instantul de apa calda impropriu spus Junkers trebuie sa aiba panta ascendenta inspre cos si sa fie etans.

                    Postat în original de vasile m
                    aflati ca sirma e cel mai bun colier.
                    Poatre la carute, dar nu si la instalatiile de gaz.
                    Racordul consumatorilor cu un debit mai mic de 3 m cubi pe ora se poate face cu furtun flexibil cu racord olandez certificate si omologate in acest scop, cu lungimea maxima de 1 m si minim de 10 cm.
                    Cred ca NTPEE/2008 se poate aplica si in acest caz.

                    Comentariu

                    • vasile m
                      Membru
                      • 21.iun.2009
                      • 292

                      #11
                      Si furtunul cu ce il stringi pe olandez?

                      Comentariu

                      • dummy_
                        Membru Marcant
                        • 16.mai.2009
                        • 662

                        #12
                        Postat în original de vasile m
                        Si furtunul cu ce il stringi pe olandez?
                        Racord metalic flexibil, exact ca cele folosite la racordarea aragazelor, daca e de 1 m se poate intinde pana pe la 1.6 m, cred ca e suficient daca butelia e montata in apropiere.

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12227

                          #13
                          Postat în original de dummy_
                          Racord metalic flexibil, exact ca cele folosite la racordarea aragazelor, daca e de 1 m se poate intinde pana pe la 1.6 m...
                          Hai sa mai " sapam " prin norme si instructiuni ...din ce stiu eu , racordul flexibil se foloseste " asa cum este " pentru o oarecare mobilitate , dar nu se recomanda intinderea lui .
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • dummy_
                            Membru Marcant
                            • 16.mai.2009
                            • 662

                            #14
                            Postat în original de Mircea G
                            Postat în original de dummy_
                            Racord metalic flexibil, exact ca cele folosite la racordarea aragazelor, daca e de 1 m se poate intinde pana pe la 1.6 m...
                            Hai sa mai " sapam " prin norme si instructiuni ...din ce stiu eu , racordul flexibil se foloseste " asa cum este " pentru o oarecare mobilitate , dar nu se recomanda intinderea lui .
                            Si probabil sunteti de acord ca ofera o siguranta in exploatare mai mare decat varianta furtunului prins cu sarma.

                            Comentariu

                            • Mircea_G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12227

                              #15
                              Postat în original de dummy_
                              Si probabil sunteti de acord ca ofera o siguranta in exploatare mai mare decat varianta furtunului prins cu sarma.
                              Adevarul este undeva la mijloc. Dupa spusele ! celor de la gaze " - acest racord flexibil , pt a functiona in legalitate , trebuie sa existe actele lui , data montajului, si nu poate fi folosit mai mult de 2 ani -
                              Asa ca , daca ei au stabilit ca nu este sigur mai mult de doi ani , il cam punem la nivel de egalitate si siguranta ...cu colierul din sirma .
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              Procesare...