Neevacuarea gazelor arse la un instant pe gaz

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • dummy_
    Membru Marcant
    • 16.mai.2009
    • 662

    #16
    Postat în original de Mircea G
    Postat în original de dummy_
    Si probabil sunteti de acord ca ofera o siguranta in exploatare mai mare decat varianta furtunului prins cu sarma
    Adevarul este undeva la mijloc . Dupa spusele ! celor de la gaze " - acest racord flexibil , pt a functiona in legalitate , trebuie sa existe actele lui , data montajului, si nu poate fi folosit mai mult de 2 ani -
    Asa ca , daca ei au stabilit ca nu este sigur mai mult de doi ani , il cam punem la nivel de egalitate si siguranta ...cu colierul din sirma .
    Scuze, dar aici te contrazic, am facut revizii, verificari, receptii la instalatiile de utilizare la abonatii casnici si am vazut multe...

    Intr-adevar exista un termen de valabilitate al racordului flexibil, dar nu este dat de cei de la gaze ci de firma producatoare. Verificarea instalatiilor de gaze se face intr-adevar o data la 2 ani si revizia o data la 10 ani, insa nu te obliga nimeni ca la 2 ani sa schinbi racordul felxibil daca fiirma producatoare garanteaza durata de functionare a produsului la 5 ani.
    Am vazut racorduri flexibile de cauciuc cu armatura metalica la exterior care dupa 2-3 ani de exploatare s-au copt si au cedat. Am mai vazut si racorduri flexibile de inox care s-au gaurit - un exemplu interesant l-am intalnit acum cateva luni la un abonat, tipul avea un aragaz cu aprindere electrica, dar nu avea impamantare, sau impamantarea electrica a imobilului era undeva pe conducta de apa prin CT si instalatia de gaz s-a transmis la aragaz era sub o anumita tensiune electrica, furtunul flexibil facand un contact imperfect cu corpul aragazului s-a gaurit in timp datorita arcului electric, tragedia a fost evitata datorita detectorului de gaz sau se mai gasesc in comert furtune flexibile metalice acoperite cu un strat de plastic sau pexal.
    Nu cred ca constituie subiectul discutiei, dar as recomanda consumatorilor de gaz sa isi verifice instalatia de gaz dpdv al alimentarii accidentale cu curent electric.
    Se poate intampla oricui si prin foarte multe metode, incepand de la cablurile de telefon sau sunerii agatate de conducta de gaz, pana la furtul de curent electric facut de un vecin cu impamantarea pe bransamentul de gaz - in acest caz se recomanda montarea unui niplu electroizolant inaintea postului de reglere al presiunii.
    O sa fiti surprinsi de ce veti gasi.
    Revenind la subiectul folosirii sarmei la strangerea furtunelor folosite la alimentarea consumatorilor de conbustibil gazos, va spun ca sunt impotriva folosirii acestora fiindca am vazut destule exemple de ce anume se poate intampla atunci cand sunt folosite solutii provizorii care au certa tendinta de a ramane solutii definitive, fiinca filozofia romanului e: "Lasa, ca merge si asa !"
    Dar, in definitiv, fiecare procedeaza cum crede de cuviinta in casa lui.
    Ideea e cel putin sa fie informat.

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12229

      #17
      Postat în original de dummy_
      Scuze, dar aici te contrazic
      Nu ma contraziceti cu nimic . Eu doar am spus ce-am auzit la ultima revizie : racord flexibil schimbat la doi ani , si ultima noutate , revizie la aragaz .
      Durata de viata a racordului nu este data de fabricant ci de cei de la gaze . Fabricantul a stabilit o durata de exploatare in conditii optime , deci nu folosit racordul ca pe post de prelungitor , nu intins " sa ajunga " , in loc de montat unul mai lung si evident mai scump , nu " atacat " cu diverse substante corozive de la spalatul aragazului ...asa ca distribuitorul de gaz a hotarit 2 ani si are dreptul sa ceara schimbarea lui sau mai rau , sistarea gazului .
      In cazul aragazului , poate cere revizia ca la orice echipament . Problema majora a aragazelor este scaparea de gaz pe la robineti , fenomen mult mai rapid la cele tip - plita - .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • dummy_
        Membru Marcant
        • 16.mai.2009
        • 662

        #18
        Postat în original de Mircea G
        Postat în original de dummy_
        Scuze, dar aici te contrazic
        Nu ma contraziceti cu nimic . Eu doar am spus ce-am auzit la ultima revizie : racord flexibil schimbat la doi ani , si ultima noutate , revizie la aragaz .
        Durata de viata a racordului nu este data de fabricant ci de cei de la gaze . Fabricantul a stabilit o durata de exploatare in conditii optime , deci nu folosit racordul ca pe post de prelungitor , nu intins " sa ajunga " , in loc de montat unul mai lung si evident mai scump , nu " atacat " cu diverse substante corozive de la spalatul aragazului ...asa ca distribuitorul de gaz a hotarit 2 ani si are dreptul sa ceara schimbarea lui sau mai rau , sistarea gazului .
        In cazul aragazului , poate cere revizia ca la orice echipament . Problema majora a aragazelor este scaparea de gaz pe la robineti , fenomen mult mai rapid la cele tip - plita - .
        Pai hai sa iti spun si de ce:
        • - pret racord omologat si certificat (la fel ca cele din comert) de catre Distrigaz - 80 ron
          - pret manopera - 70 ron (din cate imi aduc eu aminte)
          - pret real racord 1/2 '' - in jur de 30 ron
        Deci preturile stabilite de cei de la Distrigaz sunt foarte umflate.
        In plus, agentii de la Confort care se ocupa cu incheierea contractelor si efectuarea reviziilor/verificarilor au norma de montat racorduri flexibile, normal ca va spun ca racordul trebuie inlocuit.
        Scaparile de gaz pe la robinete nu e o problema noua si nu e o problema care nu se poate remedia.
        In prospectul tehnic al racordului se precizeaza printre altele conditiile de montaj si lungimea maxima de intindere si, intr-adevar, aveti dreptate, un racord flexibil nu trebuie extins exagerat.
        In ultima perioada am observat la efectuarea receptiilor si punerilor in functiune a centralelor termice, ca 99% sunt racordate in acest fel, nu spun ca e rau, dar adevaratii meseriasi fac racordul in fitinguri, ridigizeaza mai bine instalatia si ofera un plus de siguranta, dar in ziua de azi adavaratii meseriasi sunt deja o specie rar intalnita.

        Comentariu

        Procesare...