Energie solara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • pitropc
    Incepator
    • 17.iul.2009
    • 3

    Energie solara

    salut,navigand pe internet am gasit o multitudine de oferte venite din partea chinei ... au o gramada de oferte ce centrale eoliene ,pompe de caldura...etc.. la preturi cu mult sub piata romaneasca.M-am pus si mi-am facut un calcul : am ales o instalatie eoliana de exemplu cu o produtie maxima de 10 KW pentru o casa de 120 mp mi se pare suficienta;astfel instalatia completa fara acumulatori ajunge cu tot cu transport undeva la 1500 $
    Din nou caut si gasesc o pompa de caldura( nu ma pricep la ele) cu un pret de plecare de 700 $ si maxim de 1500 $ ( asta cu tot cu transport)
    panourile solare 200cmx100 cm cu boiler de 150 L la un pret de 500 $ + 380 $ transportul
    Nu ma pricep si incep sa caut printre cunostinte : gasesc pe cineva care lucreaza cu respectiva tara China si imi psune ca sunt foarte bune .
    Este cineva care a incercat asa ceva ?
  • termoadi
    Membru Marcant
    • 21.ian.2007
    • 984

    #2
    Re: energie solara

    Postat în original de pitropc
    salut,navigand pe internet am gasit o multitudine de oferte venite din partea chinei ... au o gramada de oferte ce centrale eoliene ,pompe de caldura...etc.. la preturi cu mult sub piata romaneasca.M-am pus si mi-am facut un calcul : am ales o instalatie eoliana de exemplu cu o produtie maxima de 10 KW pentru o casa de 120 mp mi se pare suficienta;astfel instalatia completa fara acumulatori ajunge cu tot cu transport undeva la 1500 $
    Din nou caut si gasesc o pompa de caldura( nu ma pricep la ele) cu un pret de plecare de 700 $ si maxim de 1500 $ ( asta cu tot cu transport)
    panourile solare 200cmx100 cm cu boiler de 150 L la un pret de 500 $ + 380 $ transportul
    Nu ma pricep si incep sa caut printre cunostinte : gasesc pe cineva care lucreaza cu respectiva tara China si imi psune ca sunt foarte bune .
    Este cineva care a incercat asa ceva ?
    am montat pana acum doua sisteme solare china formate din 2 panouri cu cate 16 tuburi vidate ,automatizare si boiler de inox cu doua serpentine.
    din cate am observat ,panourile sunt cam lenese ,automatizarea se mai blocheaza ,boilerul arata bine ,in rest ...no coment
    O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

    Comentariu

    • bardezi
      Membru
      • 21.ian.2008
      • 243

      #3
      sunt si ei la inceput!
      In 2-3 ani ajung la performanta...

      Comentariu

      • pitropc
        Incepator
        • 17.iul.2009
        • 3

        #4
        Postat în original de bardezi
        sunt si ei la inceput!
        In 2-3 ani ajung la performanta...

        asata am inteles si eu , sunt mai puturoase ,dar si preturile sunt undeva cu 60-70 % mai lenese decat ce exista momentan pe piata.

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3639

          #5
          Produsele din china daca sunt fabricate de un producator cunoscut acolo sunt bune. Dar daca aveti ghinionul sa cumparati un produs no name chiar si pentru china se poate intampla sa aveti probleme.

          Comentariu

          • doinastela
            Membru
            • 15.feb.2010
            • 145

            #6
            heat pump

            Postat în original de pitropc
            ..gasesc o pompa de caldura..cu un pret de plecare de 700 $..
            asta e tare !
            Poate era un aparat de climatizare split (care merge si ca pompa de caldura).
            www.ivp.ro

            Comentariu

            • Greenseiro
              Incepator
              • 08.mai.2013
              • 5

              #7
              Răspuns la: Energie solara

              Comercializam si instalam panouri solare fotovoltaice pentru producerea de energie electrica atat pentru consumul propriu la biserici, manastiri, hale industriale, case, cat si pentru aplicatii mobile (microbuze, rulote, etc..)

              Cereti o estimare de pret gratuita si scapati de grija energiei electrice!

              Comentariu

              • Seni
                Living Legend
                • 05.mar.2006
                • 3481

                #8
                Răspuns la: Energie solara

                care ar fi costurile pentru case?

                Comentariu

                • Temelye
                  Living Legend
                  • 23.apr.2014
                  • 1395

                  #9
                  Răspuns la: Energie solara

                  Sau ce randament ar avea in conditii de cer noros, iarna?
                  Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                  Comentariu

                  Procesare...