Cosul fum care nu trage

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Fulger
    Incepator
    • 16.nov.2009
    • 3

    Cosul fum care nu trage

    Saluatare tuturor. fratilor, centrala mea mi a facut peri albi in iarna asta. Ba trage , ba nu trage. centrala este viadrus U22 pe lemne si carbune; cosul este facut din tabla si vad ca varful lui se deterioreaza pe zi ce trece (din cauza caldurii cred ca se macina, are 3 ani). Problema mea care este: cand ii dau aer mai mult la centrala, in loc sa o aud cum trage, imi scoate fumul in camera centralei. Oare sa fie cosul devina? oare datorita coreziunii tablei a trecut sub nivelul casei si nu mai trage? imi vine sa pun cosul centralei pe cosul unei sobe sa vad daca trage. va rog sfaturi. Multumesc.[/i]
  • tanasie
    Living Legend
    • 15.oct.2008
    • 2501

    #2
    Ai verificat cosul sa nu fie infundat ? Ai curatat cosul inainte de punerea in functiune a centralei ? Daca nu ai facut nimic din toate acestea fale si vezi ce se intampla.
    Cu respect.

    Comentariu

    • roscatraian
      Membru marcant
      • 15.feb.2009
      • 304

      #3
      Fa ce a spus Tanasie si pentru la vara fa planuri de schimbat cosul!
      In primul rand orice cos trebuie facut din materiale anticorozive si chiar si atunci trebuie sa fie foarte bine izolate pentru a crea cat mai putin candens, care este foarte coroziv si produce depuneri ce infunda evacuarea. Si in nici un caz sa nu fie mai scunde decat coama casei, deoarece risti sa intoarca fumul in casa iar dispersia fumului in admosfera va fi foarte proasta si vei avea tot timpul fum in jurul casei. Cosul trebuie sa mai aiba si o portita la partea inferioara, pe unde sa evacuezi funinginea care se aduna la curatirea cosului.

      Comentariu

      • siirm
        Incepator
        • 07.nov.2008
        • 12

        #4
        Raspunde la intrebarile astea si vedem de ce nu ai tiraj.

        cati kw are centrala?
        ce diametru interior are cosul?
        ce diametru interior are racordul de la centrala la cos?
        ce inaltime are acoperisul in cel mai inalt punct (coama)?
        ce inaltime are cosul?
        din ce materiale este facut cosul?

        Toata stima,
        Probabil maine va fi [...] vara!

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12086

          #5
          Ar mai fi o intrebare esentiala pentru cos " ca sa traga " ! In camera centralei are o priza de aer suficienta si neobturata ?
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          Procesare...