Caldura si climatizare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • adriaqn
    Incepator
    • 14.mar.2010
    • 35

    #61
    Nu cunoaste nimeni diferentele dintre cele 2 tipuri?

    Comentariu

    • olyoly
      Membru
      • 18.mar.2010
      • 236

      #62
      Postat în original de adriaqn
      Partea cea mai grava este ca eu am si vazut o centrala montata fara termoventil si pompa de bypass, inca nu i-a sarit in cap , dar s-a saturat omu sa o curate si sa o tot incarce (are un Junkers, modelul acela de seamana cu Buderus S 121). Deci, pericolul sa-si ia zborul este mai mic decat acela de a asi da subit duhul (vb de centrala). Intr-o alta ordine de idei as vrea sa stiu daca randamentul centralelor cu gazeificare cu suflanta difera de randamentul celor cu gazeificare cu exhaustor, daca se poate as vrea sa-mi dati ceva de genul avantaje si dezavantaje.
      Multumesc anticipat.
      Daca te iei dupa recomandarile producatorului , cazanul cu exaustor ar fi cu un randament mai ridicat , doar ca daca-l da producatorul - ar putea fi cam subiectiv
      daca nu stii , intreaba! dar nu da sfaturi fara sa cunosti!

      Comentariu

      • adriaqn
        Incepator
        • 14.mar.2010
        • 35

        #63
        Salut! As avea o propunere pt toti care citesc acest topic: va rog sa postati ceva poze ale centraleleor dvs. precum si celelalte componente ale sistemului de incalzire, ma refer aici la cosuri, puffere, radiatoare, conducte, etc.(puteti posta si poze ,,asa nu")alaturi de care sa faceti un mic comentariu care sa contina problemele cu care v-ati confruntat precum si solutiile pe care le-ati gasit. Poate ca este putin utopica aceasta rugaminte a mea , dar daca se poate........
        Multumesc anticipat!

        Comentariu

        • adriaqn
          Incepator
          • 14.mar.2010
          • 35

          #64
          Cunoaste cineva amanunte legate de noua automatizare a centralelor Vigas (AK 3000)?

          Comentariu

          • adriaqn
            Incepator
            • 14.mar.2010
            • 35

            #65
            Salut! Ar putea exista probleme daca 3 din cele 10 calorifere se afla sub nivelul la care se afla centrala?
            Multumesc anticipat.

            Comentariu

            • olyoly
              Membru
              • 18.mar.2010
              • 236

              #66
              Din acest punct de vedere nu pot sa fie probleme, eventual daca sectiunea cu care se alimenteaza coloana respectiva e mai redusa pot fi ceva probleme , dar inaltimea nu reduce capacitatea de alimentare!
              daca nu stii , intreaba! dar nu da sfaturi fara sa cunosti!

              Comentariu

              • adriaqn
                Incepator
                • 14.mar.2010
                • 35

                #67
                Are cineva idee cum functioneaza o sonda lambda montata pe un cazan cu gazeificare, sau mai exact ce rol are aceasta sonda?

                Comentariu

                • ggelu
                  Membru marcant
                  • 28.apr.2009
                  • 394

                  #68
                  Din cate retin eu masoara oxigenul din gazele de ardere. O ardere ideala are 20% CO2, 79% N2 . Asta in teorie. In practica s-a constatat ca daca nu introduci aer in exces ( adica va fi si oxigen in gazele de ardere) CO nu se va reduce si arderea va fi incompleta . In functie de combustibil s-a determinat acest procent de O2 din gazele de ardere astfel incat continutul de CO sa fie cat mai apropiat de zero ( la lemne parca e 10%). Nu se poate introduce prea mult aer secundar pentru ca desi duce la o ardere completa in loc sa incalzeasca agentul termic va incalzi gazele evacuate pe cos.
                  Cazanele cu sonda lambda au sonda respectiva, un regulator electronic si un servomecanism de reglare al aerului secundar.
                  La cele fara sonda respectiva aerul secundar se regleaza prin culoarea flacarii . Evident nu poti face asta permanent si de aici avantajul cazanelor cu reglajul respectiv.

                  Comentariu

                  • adriaqn
                    Incepator
                    • 14.mar.2010
                    • 35

                    #69
                    Cunosti tipuri de centrale ce au incorporata sonda lambda?

                    Comentariu

                    • ggelu
                      Membru marcant
                      • 28.apr.2009
                      • 394

                      #70
                      Toate marcile germane, austriece, elvetiene comercializate in Europa de Vest. Da o cautare " Holzheizung " si gasesti o multime. Treaba mai putin placuta e ca preturile incep de pe la 6000 euro. La noi am vazut : Vigas ( e singurul cu pret convenabil - parerea mea ), Herz, Hoval....si or mai fi si altele.
                      In Germania chiar isi cumpara oamenii cazane normale ( pentru noi ) fara sonda lambda si le echipeaza pentru ca intra intr-un program (BAFA) si primesc pana la 2500 Euro pentru incalzire din surse regenerabile si incadrarea in noile norme de poluare.
                      Despre Vigas cu lambda stiu doar ca exista , a aparut foarte recent si ca s-au vandut foarte putine in Romania.

                      Comentariu

                      • adriaqn
                        Incepator
                        • 14.mar.2010
                        • 35

                        #71
                        Si eu tot despre Vigas auzisem ca sunt echipate cu aceasta sonda, dar fiind un produs nou nu prea sunt informatii legate de acesta centrala (am gasit cateva mai detailate ,dar sunt in slovaca si prin urmare ma uit doar la poze). Pe cei care vand astfel de centrale i-am contactat insa au spus ca nu au inca tradusa cartea tehnica (imi pare un pic aiurea devreme ce ei comercializeaza astfel de centrale).

                        Comentariu

                        • adriaqn
                          Incepator
                          • 14.mar.2010
                          • 35

                          #72
                          Imi puteti spune si mie pt ce tipuri constructive de bypass as putea opta?

                          Comentariu

                          • adriaqn
                            Incepator
                            • 14.mar.2010
                            • 35

                            #73
                            Salut! Am inteles ca la unele centrale acest bypass este comandat de electronica centrale , imi puteti da mai multe lamuriri?
                            Multumesc anticipat.

                            Comentariu

                            • ggelu
                              Membru marcant
                              • 28.apr.2009
                              • 394

                              #74
                              Daca mai e de actualitate vezi ca are Solarbayer cartea tehnica Vigas AK 3000 ( cu sonda lambda) in germana la Solarbayer.de sau in attach.
                              Vad ca esti inca la faza de marketing - ceva noutati ?
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              • adriaqn
                                Incepator
                                • 14.mar.2010
                                • 35

                                #75
                                Inca nu am aflat nik in legatura cu Vigas-ul AK 3000. Cei care distribuie astfel de centrale au raspuns ca nu au inca materialul tradus.
                                Multumesc pt materialul trimis.

                                Comentariu

                                Procesare...