Caldura si climatizare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ggelu
    Membru marcant
    • 28.apr.2009
    • 394

    #76
    Interesant e ca se pot obtine cotatii....Ma intreb daca e bine sa experimentezi un produs nou pe pielea proprie

    Comentariu

    • adriaqn
      Incepator
      • 14.mar.2010
      • 35

      #77
      Tocmai de aceea incerc sa obtin informatii legate de un anumit tip de centrala. Este evident ca daca nu voi reusi sa strang aceste informatii voi monta in cele din urma o centrala despre care am mai multe informatii si care a dat randament si la alti utilizatori. Costul acestor centrale (cel putin in cazul meu) nu prea imi permite sa fiu pionier.
      P.S. Daca cineva cunoaste mai bine centrala Vigas AK 3000, rog sa ma lamuriti un pic in legatura cu randamentul si fiabilitatea acestei centrale.
      Multumesc anticipat.

      Comentariu

      • ggeorge
        Incepator
        • 27.mai.2009
        • 16

        #78
        Salutare,

        Eu am un Vigas (Solarbayer), de 25 kW si e super!
        Dar nu e varianta 3000, ci 2005D.

        Bye.

        Comentariu

        • gi0
          Membru
          • 18.mar.2008
          • 122

          #79
          CT atmosferica

          Buna ziua tuturor.Doresc sa montez o instalatie de incalzire cu calorifere de la A la Z.Puteti sa-mi spuneti care ar fi la momentul actual cea mai buna centrala pe lemne atmosferica?Nu doresc sa montez centrala pe gazeificare deoarece automatizarea este foarte complexa si depaseste cu mult pretul centralei.Multumesc.
          Cu toata stima.

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3606

            #80
            Răspuns la: CT atmosferica

            Postat în original de gi0
            Buna ziua tuturor.Doresc sa montez o instalatie de incalzire cu calorifere de la A la Z.Puteti sa-mi spuneti care ar fi la momentul actual cea mai buna centrala pe lemne atmosferica?Nu doresc sa montez centrala pe gazeificare deoarece automatizarea este foarte complexa si depaseste cu mult pretul centralei.Multumesc.
            Cu toata stima.
            Inainte de a alege centrala ar trebui sa aflati urmatoarele :

            - ce putere ar trebui sa aiba aceasta centrala;
            - care sunt solutiile constructive pentru restul instalatiei;
            - care sunt costurile estimative pentru instalatie;
            - si apoi in functie de bugetul dumnavoastra sa alegeti centrala.

            Comentariu

            • gi0
              Membru
              • 18.mar.2008
              • 122

              #81
              Răspuns la: Caldura si climatizare

              La casa mea P+M am 128m patrati utili si un volum de 355m cubi.CRED ca ar ajunge o centrala de maxim 30kw ptr incalzire cu radiatoare si ACM.Voi adauga un boiler bivalent(o serpentina ptr centrala electrica) si un puffer ~1000l.M-am orientat spre o CT UNICAL FOKOLUS(are serpentina de racire)dar nu stiu ce boiler si puffer sa aleg inca(pret/calitate bun dar nu cele mai scumpe).Sper ca m-am orientat bine spre aceasta centrala.Inca nu am cumparat-o,mai incerc sa aflu pareri.Cu cat caut mai mult pe internet alegerea e si mai grea.Am gasit si centrale cu semigazeificare cum ar fi ATMOS seria D sau SUNSYSTEM dar nu am gasit nici o parere despre ele.
              Initial doream sa cumpar un VIESSMANN 100S dar un sistem bun de automatizare depaseste cu mult pretul centralei si nu stiu daca merita.Doresc ca instalatia sa fie cat mai simpla.
              Numai bine tuturor.

              Comentariu

              • ionescu nicoleta
                Incepator
                • 08.iun.2012
                • 1

                #82
                Răspuns la: Caldura si climatizare

                Buna ziua !

                Va rog sa imi spuneti parererile dvs. despre panourile radiante cu infrarosu. Doresc sa achizitionez pentru o casa P+1E, suprafata locuibila 176 mp, un astfel de sistem, de la firma Sunjoy-Helvetic. Am calculat cate imi trebuiesc pentru volumul casei, si nu voi face rabat la puterea instalata, aceste panouri functionand ca un tot....sau deloc, din cate am inteles. Casa va fi izolata cu polistriren de 20 cm de la Swisspor, iar geamurile vor fi termopan cu 6 camere.
                Daca are cineva, va rog spuneti-mi ce parere aveti dvs.
                Va multumesc anticipat !

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3606

                  #83
                  Răspuns la: Caldura si climatizare

                  Postat în original de gi0
                  La casa mea P+M am 128m patrati utili si un volum de 355m cubi.CRED ca ar ajunge o centrala de maxim 30kw ptr incalzire cu radiatoare si ACM.Voi adauga un boiler bivalent(o serpentina ptr centrala electrica) si un puffer ~1000l.M-am orientat spre o CT UNICAL FOKOLUS(are serpentina de racire)dar nu stiu ce boiler si puffer sa aleg inca(pret/calitate bun dar nu cele mai scumpe).Sper ca m-am orientat bine spre aceasta centrala.Inca nu am cumparat-o,mai incerc sa aflu pareri.Cu cat caut mai mult pe internet alegerea e si mai grea.Am gasit si centrale cu semigazeificare cum ar fi ATMOS seria D sau SUNSYSTEM dar nu am gasit nici o parere despre ele.
                  Initial doream sa cumpar un VIESSMANN 100S dar un sistem bun de automatizare depaseste cu mult pretul centralei si nu stiu daca merita.Doresc ca instalatia sa fie cat mai simpla.
                  Numai bine tuturor.
                  Poate ar fi mai bine sa investiti ceva mia mult intr-o centrala buna si un sistem de automatizare deoarece puffer-ul si boilerul se pot schimba ulterior destul de usor. O instalatie ceva mai "complicata" cu un sistem de automatizare bun va poate oferi un confort ridicat plus o economie insemnata de combustibili.

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3606

                    #84
                    Răspuns la: Caldura si climatizare

                    Postat în original de ionescu nicoleta
                    Buna ziua !

                    Va rog sa imi spuneti parererile dvs. despre panourile radiante cu infrarosu. Doresc sa achizitionez pentru o casa P+1E, suprafata locuibila 176 mp, un astfel de sistem, de la firma Sunjoy-Helvetic. Am calculat cate imi trebuiesc pentru volumul casei, si nu voi face rabat la puterea instalata, aceste panouri functionand ca un tot....sau deloc, din cate am inteles. Casa va fi izolata cu polistriren de 20 cm de la Swisspor, iar geamurile vor fi termopan cu 6 camere.
                    Daca are cineva, va rog spuneti-mi ce parere aveti dvs.
                    Va multumesc anticipat !
                    Am mai scris si in alte topicuri ca panourile radiante sunt fix la fel ca orice alta sursa de energie termica produsa cu ajutorul energiei eelectrice ele pentru 1kW termic produs consuma 1 kW electric .

                    Comentariu

                    Procesare...