Caldura si climatizare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • adriaqn
    Incepator
    • 14.mar.2010
    • 35

    Caldura si climatizare

    salut! Si eu sunt cam in aceiasi situatie, dar prospectand putin piata si analizand posturile de pe diferite forumuri, am ajuns la ceva concluzii:
    cea mai buna centrala ar fi Arca Aspiro (asta daca bugetul tau o suporta, costa in jur de 13000). Eu m-am oprit asupra a doua centrale si anume Atmos si Vigas. Despre Atmos am auzit numai lucruri bune, dezavantajul ar fi ca daca vrei sa aiba si ceva ,,creier" trebuie sa mai scoti din buzunar vreo 2000lei. Cealalta, Vigasul, este dotata cu un modul electronic de automatizare insa informatiile despre acest cazan sunt mai mult decat vagi(sau poate nu am stiut eu unde sa caut), legat de scheme montaj si principii de functionare al acelui modul de automatizare. Sfaturile comerciantilor sunt nule (habar nu au, multi dintre ei , cu ce se mananca astfel de centrale). Deci, daca gasesti ceva interesant , te rog posteaza, sunt fff interesat de aspect.
    Multumesc anticipat.
  • adriaqn
    Incepator
    • 14.mar.2010
    • 35

    #2
    Se vede treaba ca a venit primavara si astfel am scos-o la capat cu incalzirea . totusi as dori ceva informatii de la proprietarii de centrale Atmos sau Vigas si nu numai, orice sfat este bine venit.
    Multumesc anticipat.

    Comentariu

    • Neluc
      Membru
      • 14.sep.2009
      • 216

      #3
      daca doriti o centrala pe lemne fara bataie de cap in utilizare si la pret rezonabil,cu randament destul de bun,cereti o parere si utilizatorilor de Astra(in condensatie si de diferite puteri)
      citeste manualul utilizatorului,apoi solicita ajutorul service !!!

      Comentariu

      • olyoly
        Membru
        • 18.mar.2010
        • 236

        #4
        Rectificare

        Postat în original de Neluc
        daca doriti o centrala pe lemne fara bataie de cap in utilizare si la pret rezonabil,cu randament destul de bun,cereti o parere si utilizatorilor de Astra(in condensatie si de diferite puteri)
        Colegul a vrut sa spuna cu gazeificare si de diferite puteri si modele,dealtfel le cunosc isi fac datoria!
        daca nu stii , intreaba! dar nu da sfaturi fara sa cunosti!

        Comentariu

        • adriaqn
          Incepator
          • 14.mar.2010
          • 35

          #5
          Ce parere aveti de centralele Vigas si Atmos?
          Multumec anticipat.

          Comentariu

          • olyoly
            Membru
            • 18.mar.2010
            • 236

            #6
            Toate cazanele cu gazeificare sunt OK! Dar conteaza calitatea lemnului(esenta,umiditatea) pentru un randament mai ridicat! Cel mai important la uin sistem de incalzire este instalatia - performanta majora o are echipamentul de transfer-incalzire in pardoseala si perete , radiatoare cat mai mari si/sau multe pentru a lucra la temperatura cat mai redusa.
            Cel mai important la o constructie este izolarea - cu cat mai mici pierderi avem cu atat mai putin trebuie sa producem pentru a mentine temperatura confortabila!!!
            daca nu stii , intreaba! dar nu da sfaturi fara sa cunosti!

            Comentariu

            • adriaqn
              Incepator
              • 14.mar.2010
              • 35

              #7
              Recunosc, sunt profan in domeniu. Asa ca s-ar putea sa pun o intrebare tampita (daca da, scz):
              Aceste automatizari ale cazanelor sunt in principiu la fel? Am pus aceasta intrebare deoarece diferenta intre cazanele mentionate de mine mai sus, este ca una are ceva automatizare electronica, cealalta nu.
              Am vazut ceva scheme de montaj pt Atmos, cei de la Vigas sunt mai saraci in domeniu. Daca posezi astfel de scheme te-as ruga sa le postezi.
              Multumesc anticipat.

              Comentariu

              • termoadi
                Membru Marcant
                • 21.ian.2007
                • 984

                #8
                in principiu diversele scheme de montaj trebuie sa respecte anumite criterii tehnice si se pot usor ''plimba'' de la un model de cazan la altul
                in principal cele cu combustibil solid avand aceleasi cerinte tehnice.
                acum ,poate sa apara cazuri particulare cu sisteme de automatizare complexe...
                O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                Comentariu

                • roscatraian
                  Membru marcant
                  • 15.feb.2009
                  • 304

                  #9
                  Aici vorbesc doar din auzite. Eu merg pe gaz metan, dar am multi prieteni cu centrale pe lemne, de toate tipurile. Cei cu gazeificare sunt cei mai nemultumiti si in general datorita calitatii lemnelor. Este foarte greu, daca nu imposibil sa respecti permanent cerintele de calitate. Si atunci orice avantaj dispare. Cei mai multumiti sunt cei cu centrale fara pretentii. Pun pe foc orice si au caldura suficienta! Din acest punct de vedere nu mai conteaza marca centralei!

                  Comentariu

                  • adriaqn
                    Incepator
                    • 14.mar.2010
                    • 35

                    #10
                    Offffff! Din auzite, cunosc ceva persoane care sunt super incantate de centrala lor cu gazeificare, la fel si in cazul celor cu centrale atmosferice, din aceasta pricina sunt complet nelamurit. In ceea ce priveste calitatea lemnelor, cred ca in primul an poti avea un pic de suferinta, dar daca si in al doilea an patesti asta cred ca este vorba de nepasare (sau poate ma insel). Astept lamuriri din partea unor persoane care si exploateaza astfel de cazane.
                    Multumesc tuturor pt raspunsuri.
                    P.S. Sper ca v-am convins de ce sunt in ceata.

                    Comentariu

                    • adriaqn
                      Incepator
                      • 14.mar.2010
                      • 35

                      #11
                      Sarbatori fericite!

                      Comentariu

                      • marius_lmd
                        Membru Marcant
                        • 19.mar.2009
                        • 440

                        #12
                        majoritatea cazurilor se refera la calitatea lemnului, care are o pondere mare asupra randamentului cazanului, daca avem un cazan cu gazificare dar lemne ude, proaspat taiate.... atunci este la performant unul atmosferic, sau daca in cel atmosferic bagi lmen proaste atunci faci fum degeaba ca nu ai cald in casa si tot asa....
                        o parere in plus nu strica niciodata,

                        Comentariu

                        • iuliat
                          Incepator
                          • 02.mar.2010
                          • 22

                          #13
                          Re: Caldura si climatizare

                          Postat în original de adriaqn
                          salut! Si eu sunt cam in aceiasi situatie, dar prospectand putin piata si analizand posturile de pe diferite forumuri, am ajuns la ceva concluzii:
                          cea mai buna centrala ar fi Arca Aspiro (asta daca bugetul tau o suporta, costa in jur de 13000). Eu m-am oprit asupra a doua centrale si anume Atmos si Vigas. Despre Atmos am auzit numai lucruri bune, dezavantajul ar fi ca daca vrei sa aiba si ceva ,,creier" trebuie sa mai scoti din buzunar vreo 2000lei. Cealalta, Vigasul, este dotata cu un modul electronic de automatizare insa informatiile despre acest cazan sunt mai mult decat vagi(sau poate nu am stiut eu unde sa caut), legat de scheme montaj si principii de functionare al acelui modul de automatizare. Sfaturile comerciantilor sunt nule (habar nu au, multi dintre ei , cu ce se mananca astfel de centrale). Deci, daca gasesti ceva interesant , te rog posteaza, sunt fff interesat de aspect.
                          Multumesc anticipat.
                          La aceeasi calitate a lemnelor, centrala cu gazeificare are timpul de incarcare mai mare cu aprox 45-60 min fata de cea clasica.

                          Comentariu

                          • termoadi
                            Membru Marcant
                            • 21.ian.2007
                            • 984

                            #14
                            Postat în original de adriaqn
                            Offffff! Din auzite, cunosc ceva persoane care sunt super incantate de centrala lor cu gazeificare, la fel si in cazul celor cu centrale atmosferice, din aceasta pricina sunt complet nelamurit. In ceea ce priveste calitatea lemnelor, cred ca in primul an poti avea un pic de suferinta, dar daca si in al doilea an patesti asta cred ca este vorba de nepasare (sau poate ma insel). Astept lamuriri din partea unor persoane care si exploateaza astfel de cazane.
                            Multumesc tuturor pt raspunsuri.
                            P.S. Sper ca v-am convins de ce sunt in ceata.
                            aici ai perfecta dreptate.
                            Nimeni nu poate contesta avantajul unei centrale cu gazeificare ,mai ales in momentul cand ''electrica'' are una din desele defectiuni ,prezenta serpentinei de racire face atunci ''toti banii'' dati pe cazan ,bineinteles daca sursa de apa este independenta de electrica (un simplu butoi de back up pus in pod)
                            O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                            Comentariu

                            • adriaqn
                              Incepator
                              • 14.mar.2010
                              • 35

                              #15
                              Salut! Ce solutii ati gasit voi pt caderile de tensiune pe care le mai serveste electrica? As vrea sa am un pic de siguranta insa nu stiu ce solutie sa aleg, poate aveti ceva sfaturi in legatura cu acest lucru.
                              Multumesc anticipat.

                              Comentariu

                              Procesare...