Caldura si climatizare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • olyoly
    Membru
    • 18.mar.2010
    • 236

    #46
    Postat în original de termoadi
    asa este ,dar o dezbatere live este constructiva...
    Mai ales daca se completeaza cu date verificate!
    daca nu stii , intreaba! dar nu da sfaturi fara sa cunosti!

    Comentariu

    • adriaqn
      Incepator
      • 14.mar.2010
      • 35

      #47
      Domnilor cu penele de curent si solutiile posibile m-am lamurit.
      As avea o noua intrebare:
      Centralele termice pe lemne cu gazeificare este obligatoriu a se monta cu pompa de bypass + termoventil?
      Va intreb pt ca un ,,meserias" mi-a spus ca nu toate necesita acest accesoriu. (eu, unul , nu prea cred treaba asta, de aceea va rog sa ma lamuriti dvs.)

      Comentariu

      • bublebee
        Incepator
        • 11.apr.2010
        • 6

        #48
        "meseriasul" stie el ceva probabil a lucrat ca piroman. Daca vrei sa risti sa ai in casa o bomba cu ceas nu le monta.
        ''In theory, there is no difference between theory and practice. But, in practice, there is."/ Jan L.A. van de Snepscheut

        Comentariu

        • nicu78
          Living Legend
          • 25.mar.2010
          • 1164

          #49
          caldura si climatizare

          ..........si totusi cei aia o pompa de bypass, si unde se pune ,si termo ventilul .......

          Comentariu

          • olyoly
            Membru
            • 18.mar.2010
            • 236

            #50
            Postat în original de adriaqn
            Domnilor cu penele de curent si solutiile posibile m-am lamurit.
            As avea o noua intrebare:
            Centralele termice pe lemne cu gazeificare este obligatoriu a se monta cu pompa de bypass + termoventil?
            Va intreb pt ca un ,,meserias" mi-a spus ca nu toate necesita acest accesoriu. (eu, unul , nu prea cred treaba asta, de aceea va rog sa ma lamuriti dvs.)
            Termoventilul sau laddomatul(cam tot aceeasi treaba doar ca are pompa) si partial pompa de by-pass are functia de a mentine temperatura agentului tremic din cazan la o temperatura superioara de 55-60"C, asta pentru a preintampina condensarea umiditatii din lemnele arse in interiorul cazanului , deoarece condensul contine diferiti acizi corozivi!
            daca nu stii , intreaba! dar nu da sfaturi fara sa cunosti!

            Comentariu

            • olyoly
              Membru
              • 18.mar.2010
              • 236

              #51
              Re: caldura si climatizare

              Postat în original de nicu78
              ..........si totusi cei aia o pompa de bypass, si unde se pune ,si termo ventilul .......
              Vezi :http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...er=asc&start=0
              daca nu stii , intreaba! dar nu da sfaturi fara sa cunosti!

              Comentariu

              • marius_lmd
                Membru Marcant
                • 19.mar.2009
                • 440

                #52
                totusi, unde ai gasit acest instalator? la coltul strazii.....cheama un instalator totusi si iti va explica pe indelete toate aceste lucruri, costa intr-adevar dar merita sa faci o treaba buna.....sau te risti pe banii tai
                o parere in plus nu strica niciodata,

                Comentariu

                • ggelu
                  Membru marcant
                  • 28.apr.2009
                  • 394

                  #53
                  Pai n-ai observat ca nu e instalator - e " meserias"

                  Comentariu

                  • nicu78
                    Living Legend
                    • 25.mar.2010
                    • 1164

                    #54
                    caldura si climatizare

                    Offffffff , ce ne facem cu meseriasii astia, si pe deasupra ne mai baga si in sparieti,.......auziti fratilor ce a zis colegul ( O BOMBA CU CEAS IN CASA ).......voi ma faceti sa imi pun sobe in casa ca pi vremea lui bunica si astfel o sa dorm linistit noaptea .....

                    Comentariu

                    • termoadi
                      Membru Marcant
                      • 21.ian.2007
                      • 984

                      #55
                      Re: caldura si climatizare

                      Postat în original de nicu78
                      Offffffff , ce ne facem cu meseriasii astia, si pe deasupra ne mai baga si in sparieti,.......auziti fratilor ce a zis colegul ( O BOMBA CU CEAS IN CASA ).......voi ma faceti sa imi pun sobe in casa ca pi vremea lui bunica si astfel o sa dorm linistit noaptea .....
                      Sunt multe ''chestii'' tehnice destul de importante ,montare supape suprapresiune ,pozitia lor in circuit,robineti ,capacitate vas expansiune ,aerisitoare automate,pozitie de montaj,pompe,supape sens,fitinguri,si lista poate continua destul de mult,fara sa mai vorbim de automatizari simple sau mai complexe.
                      Exista obiceiul ca sa ti cumperi un mops o percutanta si o lampa de sudura pe gaz ,daca ai si o''plita'' de ppr deja esti mester .... experienta ,care se dobandeste pe parcurs ,de multe ori nu este suficienta pentru a realiza o instalatie care sa lucreze in siguranta si la parametrii optimi.
                      O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                      Comentariu

                      • bublebee
                        Incepator
                        • 11.apr.2010
                        • 6

                        #56
                        Re: caldura si climatizare

                        Postat în original de nicu78
                        Offffffff , ce ne facem cu meseriasii astia, si pe deasupra ne mai baga si in sparieti,.......auziti fratilor ce a zis colegul ( O BOMBA CU CEAS IN CASA ).......voi ma faceti sa imi pun sobe in casa ca pi vremea lui bunica si astfel o sa dorm linistit noaptea .....
                        Nu mai este meserias .. a fost avansat in gradul de "nea" din meserias a trecut la "nea x" cam asa se numesc meseriasi pe la noi
                        ''In theory, there is no difference between theory and practice. But, in practice, there is."/ Jan L.A. van de Snepscheut

                        Comentariu

                        • olyoly
                          Membru
                          • 18.mar.2010
                          • 236

                          #57
                          Parerea mea este ca la cate date si recomandari au fost date pana in acest moment pe topicul acesta , aproape si un brutar poate sa faca instalatia!
                          daca nu stii , intreaba! dar nu da sfaturi fara sa cunosti!

                          Comentariu

                          • nicu78
                            Living Legend
                            • 25.mar.2010
                            • 1164

                            #58
                            caldura si climatizare

                            da aici ai perfecta dreptate, la cite echipamente sa vorbit aici ,cred ca imi trebuie o camera de 100 metri patrati sa le pot pune pi toate cu tot cu centrala , deja creierul meu e varza ..... ......dar totusi vb serios acum sa stiti ca o sami prinda bine , cind o sa-mi spuna meseriasul ce vreau o sa stiu ce sai raspund ,.....adica cit de cit ......stiti NEA MESERIASII ASTIA ......cind vad ca nu te pricepi ,te traduc ei cu tot felul de chestii....[/i]

                            Comentariu

                            • adriaqn
                              Incepator
                              • 14.mar.2010
                              • 35

                              #59
                              Partea cea mai grava este ca eu am si vazut o centrala montata fara termoventil si pompa de bypass, inca nu i-a sarit in cap , dar s-a saturat omu sa o curate si sa o tot incarce (are un Junkers, modelul acela de seamana cu Buderus S 121). Deci, pericolul sa-si ia zborul este mai mic decat acela de a asi da subit duhul (vb de centrala). Intr-o alta ordine de idei as vrea sa stiu daca randamentul centralelor cu gazeificare cu suflanta difera de randamentul celor cu gazeificare cu exhaustor, daca se poate as vrea sa-mi dati ceva de genul avantaje si dezavantaje.
                              Multumesc anticipat.

                              Comentariu

                              • adriaqn
                                Incepator
                                • 14.mar.2010
                                • 35

                                #60
                                Ahhh, am uitat sa va zic, instalatorul a venit de la o firma ce comercializeaza centrale termice de tot soiul, dar ce este cel mai ciudat este faptul ca tipul mi-a spus ca este autorizat ISCIR (nu i-am cerut legitimatia, dar cred ca data viitoare am sa o fac, asa pt amorul artei si pt a vedea cati dobitoci cu acte sunt, eventual).

                                Comentariu

                                Procesare...