Recirculare apa calda

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • xena
    Membru Marcant
    • 05.aug.2007
    • 786

    #31
    Eu m-am gandit la un boiler de 10 l pentru chiuveta unde ma spal dimineata (e cea mai departata de centrala); cred ca 10 l sunt mai mult decat suficienti pentru un spalat pe maini, ochi, dinti.... . Dusul il am in imediata apropiere a centralei, iar la cada nu deranjeaza daca curge putin la inceput rece.
    Boilerul va fi montat sub chiuveta deci timpul de asteptare pana vine apa calda f scurt.
    Economia de curent rezida din faptul ca bolierul va fi alimentat si cu apa calda din centrala deci va functiona doar pentru a mentine temperatura si eventual pentru a incalzi o cantitate mica de apa care va fi pe coloana dinspre centrala.

    Comentariu

    • RADUNICKMC
      Membru
      • 09.nov.2008
      • 106

      #32
      eu din toate discutiile academice stirnite de acest toic nu am inteles mare lucru.Pina la urma cred ca ma rezum la teava de 15 pe tot traseul fara boiler chiar daca dusul si ghiuveta sunt la 14 metrii de teava de centrala.
      OFICIAL

      Comentariu

      • jhonyy
        Membru
        • 04.ian.2007
        • 262

        #33
        Dl Termoadi: se poate monta o sonda termica pe teava de apa calda la cel mai indepartat punct de centrala care sa comande pompa de recirculare intre doua limite de temperatura ?

        Comentariu

        • termoadi
          Membru Marcant
          • 21.ian.2007
          • 982

          #34
          Postat în original de jhonyy
          Dl Termoadi: se poate monta o sonda termica pe teava de apa calda la cel mai indepartat punct de centrala care sa comande pompa de recirculare intre doua limite de temperatura ?
          pompa de recirculare acm se comanda uzual de o sonda de temperatura ,postata pe teava (sau termostat bratara,mai simplu) si in plus mai poate fi restrictionata sa functioneze numai in anumite intervale orare . acest lucru se face cel mai simplu cu ajutorul unei prize programabile ,care se gaseste acum in toate mag. de profil el.Nu uitati pompa de recirculare trebuie sa aiba corpul din bz ,si exista spre ex la willo ,seria Z15
          O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

          Comentariu

          • jhonyy
            Membru
            • 04.ian.2007
            • 262

            #35
            Multumesc!

            Comentariu

            • giuseppe
              Incepator
              • 01.oct.2011
              • 3

              #36
              Probleme incalzire apa


              La un boiler cu 2 serpentine de 200l nu se inclzeste toata apa din el.
              Circuitul de incalzire de la centrala este legat la serpentina de sus .

              in ce conditii si cum se recircula apa in boiler ?

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3606

                #37
                Postat în original de giuseppe
                Probleme incalzire apa


                La un boiler cu 2 serpentine de 200l nu se inclzeste toata apa din el.
                Circuitul de incalzire de la centrala este legat la serpentina de sus .

                in ce conditii si cum se recircula apa in boiler ?
                V-am raspuns pe celalalt topic. Nu mai postati aceeasi intrebare de mai multe ori.

                Comentariu

                • schnappi
                  Incepator
                  • 07.dec.2011
                  • 32

                  #38
                  Mentinere acm la o anumita temperatura pe teava de la CT la consumatori

                  Salut!

                  Se apropie vremea montarii centralei termice in apartament.Am insa o problema si v-as ruga sa ma ajutati cu ceva sfaturi.Lungimea tevii de la CT la o baie este de 21 metri si la a doua baie aprox 35 metri.Teava este de 15 de cupru. Ca si volum ar fi undeva la aprox 3 litri respectiv 5 litri de apa.Acestia plus cativa litri pana vine apa calda de la centrala la una din bai se arunca.
                  Ce posibilitati eficiente ar fi de a mentine apa respectiva din tevi la o anumita temperatura sa zicem 35- 40 grade?

                  Multumesc frumos.

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6452

                    #39
                    Cuvîntul cheie este "recirculare", doar că el deschide calea pentru cele peste o sută de întrebări...
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • schnappi
                      Incepator
                      • 07.dec.2011
                      • 32

                      #40
                      stiu ca se pot pune mansoane ce imbraca teava care au efect pasiv sau circuit de recirculare cu pompa de recirculare + supape unisens+ inca un rand de teava prin casa sau ar mai fi cablurile de incalzire a tevilor de diferite puteri (9-50w/metru liniar) de fapt ceva rezistente care sunt cu/fara termostat si care ar putea incalzi apa din teava (in cazul asta se elimina pompa de recirculare si teava de retur.
                      Mansonul ar fi indicat in ambele variante dar nu stiu ce este mai eficient dintre ultimele 2 variante (pompa de recirculare sau cablul de incalzire).

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12203

                        #41
                        Postat în original de schnappi
                        ........
                        Mansonul ar fi indicat in ambele variante dar nu stiu ce este mai eficient dintre ultimele 2 variante (pompa de recirculare sau cablul de incalzire.
                        Bingo ! Ati descoperit singur solutia .
                        Cea mai eficienta metoda este cablul incalzitor montat PE teava sau IN teava si o izolatie generoasa.
                        Nu are rost sa va complicati cu tevi , pompe , etc .
                        Montati un simplu cablu pe teava , verificati compatibilitatea tevii cu cablul , intre iesirea de la centrala si ultimul punct de pe coloana de distributie.
                        Rentabilitatea sistemului este maxima doar daca veti folosi un programator orar , sa functioneze intre anumite ore , cind folositi apa calda dupa o perioada mai mare de stagnare pe teava .
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 13005

                          #42
                          Exista aplicatii in care cablurile pot asigura functie de recirculare a apei insa am vaga impresie ca implementarea solutiei pe o aplicatie casnica, simpla, are niste costuri destul de mari pentru a fi o alternativa la lipsa recirculatiei sau o recirculatie clasica.
                          Ai date concrete legate de solutie (cap-coada), complicatiile la instalare si preturi?
                          Este necesara scimbarea tevilor cu unele mai groase, la interior?
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12203

                            #43
                            Aici nu vorbim de recirculare ci de ridicarea temperaturii apei de pe teava ,la temperatura apei din centrala .
                            Cablurile incalzitoare in aplicatiile stiute , marea majoritate ,sint pt mentinerea temperaturii peste limita de inghet . Aici este nevoie de cablu sau o marime de cablu ce poate ridica temperatura pina la un 50 GrC.
                            In consecinta este nevoie sa se apleze o firma care poate spune ce tip de cablu si pe ce tip de teava . Complicatii tehnice nu pot fi , caci este un simplu cablu infasurat pe teava si pusa izolatie deasupra .
                            Prima oara trebuie stabilit diametru tevii , lungimea , si apoi cautat cablul care stabileste si ce tip de teava este posibil a fi folosita pe tronsonul respectiv . Nu este SF , nimic complicat .
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 13005

                              #44
                              Am zis eu ca e SF?
                              Literatura stiu si eu, credeam ca ai date concrete.
                              Evident, cum am scris in mesajul anterior, acest cablu care asigura ridicarea temperaturii apei este o alternativa la recirculare, sau mai clar: inlocuieste recircularea.
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              • schnappi
                                Incepator
                                • 07.dec.2011
                                • 32

                                #45
                                Am primit o oferta de un cablu cu 16w/m iar la cati metri am ar iesi undeva la 600wati toata treaba.sincer mie mi se pare un consum foarte mare.Pe minea intereseaza ca apa care a venit la centrala undeva la 40 grade sa fie mentonuta cat se poate de mult la aceeasi temperatura.Nu stiu ca si costuri de utilizare daca merita o asemenea investitie.45 metri de cablu m-ar costa 450 ron,iar puterea totala ar fi 720w.Nu stiu in timp ce cheltuieli ar presupune.
                                Ultima editare de schnappi; 08.feb.2012, 17:56.

                                Comentariu

                                Procesare...