Recirculare apa calda

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Rode
    Incepator
    • 25.ian.2020
    • 4

    #61
    Nu sunt de meserie dar ma arde si pe mine subiectul...
    Ultima mea baie va fi la 25 m de CT si nu mai pot pune boiler/puffer căci nu am camera tehnica si max pot pune o CT cu boiler/puffer incorporat iar recircularea ma ajuta când ne întoarcem de la servicii...
    Cred ca un robinet ce face apa calda instant, modelele ce se pun la țara unde nu este gaz, ar fi o soluție de încălzit apa rece de pe coloana sa o am calda si sa nu o pierd la fosa/canalizare si sa stau 60-80 secunde pana se golește coloana de apa rece.
    Recunosc ca nu știu dacă acel robinet instant se oprește din încălzit când simte apa calda...

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13008

      #62
      Ai conducta de recirculare trasa? Din cate stiu robinetulrespectiv incalzeste apa la o temperatura pe care o setezi manual de la maneta lui, fiind montat pe oconducta de apa rece. Daca il montezi pe conducta de apa calda, de unde aduci apa rece cand centrala iti va furniza apa calda?
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • Rode
        Incepator
        • 25.ian.2020
        • 4

        #63
        Pai:
        - am traseu apa rece la baia îndepărtată si traseu apa calda din centrala (nu am făcută recircularea)
        - am traseul de apa calda de la centrala care face ACM instant si apa de pe coloana pana la centrala, care după 1 ora va fi rece
        Ma gândeam ca as putea pune acel robinet instant (pe curent) pe traseul de apa calda, robinet setat la aceiasi temperatura care o setez si din CT iar robinetul instant va intra in acțiune doar pt apa rece de pe traseu iar la momentul creșterii temperaturii apei calde produsă de CT robinetul nu va mai folosi rezistența sa încălzească apa.
        Cred ca ar putea fi o varianta "robinetul instant" DOAR DACA rezistența interioară nu mai lucrează/încălzește in momentul egalizarii temperaturii dintre apa calda produsă de CT si temperatura cerută in baterie.

        Comentariu

        Procesare...