Pompa de caldura / incalzire geotermala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • oliverst
    Incepator
    • 20.mai.2008
    • 32

    Pompa de caldura / incalzire geotermala

    Buna ziua,

    are cineva acest sistem de incalzire? ma intereseza pareri despre cazuri reale ... daca se poate , nu consideratii teoretice.

    / apa - apa sau sol - apa /

    eu am mers pe incalzire electrica si doresc sa schimb sistemul
    oliver
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    #2
    Solutia aleasa depinde foarte mult de conditiile pe care le aveti. Incercati sa ne spuneti mai multe detalii si o sa va ajut cu mai multe informatii.

    Comentariu

    • oliverst
      Incepator
      • 20.mai.2008
      • 32

      #3
      Postat în original de Consultant climatizare
      Solutia aleasa depinde foarte mult de conditiile pe care le aveti. Incercati sa ne spuneti mai multe detalii si o sa va ajut cu mai multe informatii.
      Buna
      multumesc mult

      cladire: 2 apartament a cite 150mp utili
      izolatie: placat cu termoizolatie de 10cm si tencuit interior cu 3cm perlit, tavanul cu izolatie de perlit si vata (35cm)
      geamuri: cu profile weka, in 3 straturi de sticla
      sistem: incalzire in pardoseala
      apa freatica: 1.5m
      usor de forat
      oliver

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        #4
        Pompele de caldura functioneaza excelent cu incalzirea in pardoseala daca circuitul primar al pompei este dimensionat bine.

        O solutie de circuit primar ar fi cea cu serpentine montate in pamant - ce suprata de teren in cares-ar putea monta serpentine aveti ?

        Comentariu

        • oliverst
          Incepator
          • 20.mai.2008
          • 32

          #5
          Postat în original de Consultant climatizare
          Pompele de caldura functioneaza excelent cu incalzirea in pardoseala daca circuitul primar al pompei este dimensionat bine.

          O solutie de circuit primar ar fi cea cu serpentine montate in pamant - ce suprata de teren in cares-ar putea monta serpentine aveti ?
          Buna, teren ar fi 1000mp ... sincer , eu ma gindesc la apa-apa. Un put de 150 mm , la 30-40m adincime , ce credeti? am vazut ca COP-ul este mai bun la apa-apa , decit circuit inchis (apa-pamint), iar ca si cost cred ca tot pe acolo stau

          Multumesc
          oliver

          Comentariu

          Procesare...