Alegerea locului pentru centrala termica pe gaz

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • costi1970
    Incepator
    • 21.mar.2007
    • 37

    Alegerea locului pentru centrala termica pe gaz

    Am o intrebare, la o casa P+E+M am ajuns la faza instalatiei termice, in proiect, C.T. (pe gaz) este instalata in bucatarie la parter, dar mi-as dori mai mult sa-i schimb locul si anume, la masarda. Problema care imi vine in minte, este daca nu afecteaza buna functionare a acesteia, nu prea am vazut sau auzit ca C.T. sa fie montata la ultimul etaj.
    Inca o rugaminte, am un boiler de 100 l electric, normal, adica fara serpentina, pe care as vrea sa-l folosesc in viitor, in instalatia de ACM in regim tampon pentru a evita "dusurile scotiene" . Pe scurt, iesirea ACM din centrala va fi intrarea in boiler, care va fi conectat la reteaua electrica, iar iesirea ACM din acesta va intra in instalatia casei de apa calda. E posibila aceasta conexiune? Va multumesc anticipat
  • olyoly
    Membru
    • 18.mar.2010
    • 236

    #2
    Re: Alegerea locului pentru centrala termica pe gaz

    Postat în original de costi1970
    Am o intrebare, la o casa P+E+M am ajuns la faza instalatiei termice, in proiect, C.T. (pe gaz) este instalata in bucatarie la parter, dar mi-as dori mai mult sa-i schimb locul si anume, la masarda. Problema care imi vine in minte, este daca nu afecteaza buna functionare a acesteia, nu prea am vazut sau auzit ca C.T. sa fie montata la ultimul etaj.
    Inca o rugaminte, am un boiler de 100 l electric, normal, adica fara serpentina, pe care as vrea sa-l folosesc in viitor, in instalatia de ACM in regim tampon pentru a evita "dusurile scotiene" . Pe scurt, iesirea ACM din centrala va fi intrarea in boiler, care va fi conectat la reteaua electrica, iar iesirea ACM din acesta va intra in instalatia casei de apa calda. E posibila aceasta conexiune? Va multumesc anticipat
    Cazanul se poate monta la orice nivel - va functiona la fel - doar are pompa de recirculare a agentului termic, doar trebuie sa corespunda spatiul cu normele tehnice in vigoare(vezi PT A1- cazane pe combustibili gazosi si Normativul I 8-retele de alimentare cu combustibili gazosi)
    Partea cu boilerul e ok - va functiona fara probleme doar ca va fi ceva consum de curent pentru mentinerea temperaturii din boiler!
    daca nu stii , intreaba! dar nu da sfaturi fara sa cunosti!

    Comentariu

    • Neluc
      Membru
      • 14.sep.2009
      • 215

      #3
      dusuri scotiene se pot face numai daca centrala termica nu are reglajele de sarcina si debit gaz corespunzatoare sau daca presiunea pe alimentarea cu apa rece este foarte mica,vorbim de centrala fara boiler care prepara apa calda in mod instant.Daca aveti in plan sa va montati centrala cu boiler pentru apa calda nu are rost boilerul suplimentar.In legatura cu inserierea unui boiler pe iesirea de apa calda de la centrala ,trebuie sa analizam urmatoarele aspecte: daca boilerul electric este decuplat de la reteaua de curent electric,in momentul cand folositi apa calda ,la robinet va curge foarte multa apa rece pana vine calda ,alt aspect,cum o sa reglati temperatura pe boiler sa va ,,ajute'' centrala,alt aspect ,sa presupunem ca nu folositi apa calda o perioada de timp indelungata,boilerul va fierbe apa folosind curent electric,ce rost mai are centrala termica.Da puteti monta centrala termica la mansarda dupa un proiect intocmit de o firma specializata care va executa luctarea.
      citeste manualul utilizatorului,apoi solicita ajutorul service !!!

      Comentariu

      • costi1970
        Incepator
        • 21.mar.2007
        • 37

        #4
        Va multumesc de raspunsuri, ma avantajeaza f. mult montarea CT la masarda. In proiectul initial era pusa in bucataria din living, acupa si spatiu si zgomotul cred ca ar fi fost o mica problema. E drept, in cazul boiler-ului, va fi un consum in plus de curent, dar am luat in calcul oprirea gazului si in viitor imi doresc montarea unor panouri solare pe care la fel, iesirea apei calde va fi legata de aemenea la intrarea in boiler. Totusi, in urma sfaturilor dv., voi face o punte cu robineti care sa "ocoleasca" bolierul in momentul ridicarii consumului de curent.

        Comentariu

        • tanasie
          Living Legend
          • 15.oct.2008
          • 2550

          #5
          Vezi ca trebuie putina umblare pentru modificarea proiectului instalatiei de gaz.
          Cu respect.

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3606

            #6
            atentie pentru panouri solare nu o sa va fie suficient un boiler de 100 de litri.

            Comentariu

            • costi1970
              Incepator
              • 21.mar.2007
              • 37

              #7
              panouri solare

              Da , pentru mine, panourile solare reprezinta in continuare o enigma. Inca nu am montat, probabil in viitorul apropiat imi voi dori sa o fac, dar, sunt multe necunoscute. Ca orice om, mi-i le doresc pe cele mai ieftine si mai bune. Evident , cu o instalare simpla, fara mari costuri, fara pompe de recirculare. Doar, cu ajutorul presiunii apei de la oras. Mi-ar fi de mare ajutor o schema simpla, functionabila. Binenteles, orice parere o voi lua in serios si o voi analiza. Va multumesc anticipat

              Comentariu

              • olyoly
                Membru
                • 18.mar.2010
                • 236

                #8
                Re: panouri solare

                Postat în original de costi1970
                Da , pentru mine, panourile solare reprezinta in continuare o enigma. Inca nu am montat, probabil in viitorul apropiat imi voi dori sa o fac, dar, sunt multe necunoscute. Ca orice om, mi-i le doresc pe cele mai ieftine si mai bune. Evident , cu o instalare simpla, fara mari costuri, fara pompe de recirculare. Doar, cu ajutorul presiunii apei de la oras. Mi-ar fi de mare ajutor o schema simpla, functionabila. Binenteles, orice parere o voi lua in serios si o voi analiza. Va multumesc anticipat
                Varianta descrisa mai sus este valabila pentru sistemul de incalzire ACM - presurizat sau nepresurizat-adica presurizat:colectorul transfera temperatura la un agent termic dintr-un recipient deschis, nepresurizat , in care este o serpentina , prin care circula ACM , iar sistemul nepresurizat este identic mai putin ca apa intra in recipient , se pastreaza un anumit nivel , cu ajutorul uniu plutitor , din care curge - prin cadere - ACM. Aceste sisteme functioneaza mai mult pe timp de vara , pe cand celelalte sisteme cu boiler de acumulare cu serpentina de transfer , sunt functionale tot timpul anului deoarece agentul de transfer termic este antigel.
                daca nu stii , intreaba! dar nu da sfaturi fara sa cunosti!

                Comentariu

                Procesare...