Incalzire /climatizare in acelas sistem cu pompa de caldura

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Edward
    Incepator
    • 03.apr.2010
    • 24

    #31
    Sincer nu vreau sa intru in pre-a multe detalii tehnice din mai multe motive.... Haide-ti sa lasam si pe alti sa se pronunte in legatura cu aceste sisteme,care le au binenteles,nu din auzite, intradevar sunt putini.Oare asa de inculti or fi toti acesti producatori de asemenea sisteme care le-au proiectat pentru sectorul rezidential? Hmmm...poate merge cineva de pe la noi sa-i invete...
    Sa recunoastem ca sunt folosite peste tot in lume mai puzin in Romania,nu sa-au plans nimeni din contra au fost foarte multumiti toti clienti mei.
    Fiecare avem dreptul la alegere!
    Eu am deschis acest topic simplu,pe intelegerea tuturor ,pentru semeni nostri care vor totusi sa aiba confort,si tin la sanatatea lor la unpret competitiv.
    De cei cu nasul pe sus am vazut destui! ei au bani de pompe geo.
    Va doresc sanatate tuturor!
    proiectez si execut sisteme de incalzire , racire si ventilatii pe cladiri comerciale si rezidentiale cu pompe de caldura

    Comentariu

    • DIY
      Living Legend
      • 07.sep.2007
      • 1747

      #32
      Postat în original de Edward
      Sincer nu vreau sa intru in prea multe detalii tehnice din mai multe motive.... !
      Edward, nu este cazul sa te superi. Eu am pus o seama de intrebari de ordin tehnic, intrebari care ar fi lamurit diverse aspecte pentru publicul larg, nu foarte complicate - ce-i drept - dar nu am primit nici un raspuns. Zero. Zippity-zip. Inteleg ca ai motivele tale sa procedezi asa si, din punctul meu de vedere, e ok. Asta-i frumusetea controverselor virtuale ... poti sustine o idee pana-n panzele albe sau te poti retrage in orice moment; dupa disponibilitate.

      Postat în original de Edward
      Haideti sa-i lasam si pe altii sa se pronunte in legatura cu aceste sisteme,care le au binenteles,nu din auzite, intr-adevar sunt putini.!
      Aici m-ai prins, ca sa zic asa. Eu nu am sistem cu circulatie fortata a aerului Se pune daca am avut asa ceva niste ani buni mai demult?!?
      Postat în original de Edward
      Oare asa de inculti or fi toti acesti producatori de asemenea sisteme care le-au proiectat pentru sectorul rezidential? !
      Nu-i vorba despre ... incultura Dupa cum spuneam intr-un raspuns anterior, sistemele acestea se potrivesc perfect unor aplicatii in aceeasi masura in care nu se ptrivesc altora. Asta-i tot! Nu le consider, nicidecum, reteta universala care aduce toate avantajele prezentate de tine bar-none!
      Postat în original de Edward
      Hmmm...poate merge cineva de pe la noi sa-i invete... !
      Asta chiar ca e o idee buna. Interesant link-ul la GBC Romania (link pe care l-ai prezentat chiar tu). Steve Borncamp a venit si a vandut o idee americana. Ideea de green building este, insa - peste tot in lume - insotita de LEED. Si stii ce ne invata americanul sistem LEED? Hai sa prezint eu cateva criterii: densificare (adica sa nu mai stam la casa; nu e economic si nici green. Blocul este solutia ideala!), aer proaspat din sursa directa (adica sa deschidem geamurile; parol!), inlocuirea materialelor pe baza de consum energetic mare si cu VOC-uri (adica sa renuntam, ca exemplu, la acoperisurile prefabricate din petrol in favoarea celor din tigla), folosirea de resurse locale si multe altele asemenea. O gaselnita de data recenta prezinta racirea naturala prin stack-effect; bunica-i zicea "hoarna". "Du-te de ia niste unt de la rece, din hoarna, sa pui pe painea aia, ma!", zicea ea.
      Nu ma intelege gresit. Eu lupt pentru proiectare ecologica, sisteme alternative, inovatii si respect si apreciez toate sugestiile venite prin GBC si LEED dar nu le-nghit chiar pe nemestecate si, de multe ori, ma umfla rasul. Parerea mea este ca am ajuns asa de emancipati ca, in curand, vom reveni (de data asta sub acord international, intelegi ...) la multe dintre metodele folosite traditional de care culturile vechi si fara expansiune; precum cea romana.
      Postat în original de Edward
      Sa recunoastem ca sunt folosite peste tot in lume mai puzin in Romania,nu sa-a plans nimeni din contra au fost foarte multumiti toti clienti mei.!
      Uite ca asta eu nu recunosc. Sistemele aceste sunt super-raspandite in SUA si oarecum si in Canada. America de Sud, Europa, Australia si - mai ales - Asia le folosesc cu mare retinere. Iata ca despre Africa nu prea stiu ...
      Felicitari pentru lurarile pe care le-ai facut, daca spui ca ai tai clienti sunt multumiti.
      Postat în original de Edward
      Fiecare avem dreptul la alegere!
      Eu am deschis acest topic simplu,pe intelegerea tuturor ,pentru semenii nostri care vor totusi sa aiba confort,si tin la sanatatea lor la unpret competitiv.!
      Hmmm ....
      Postat în original de Edward
      De cei cu nasul pe sus am vazut destui! ei au bani de pompe geo.
      Va doresc sanatate tuturor!


      Oameni buni ... v-am plictisit destul ... scuze ...
      Numai bine,
      DIY

      Comentariu

      • Edward
        Incepator
        • 03.apr.2010
        • 24

        #33
        Da, intradevar se folosesc mai putin in europa, dar se folosesc in spania de ex sunt destul de cunoscute , mai ales la casele noi construite,care au climatizare.

        Scopul oricărei analize privind microclimatul mediului construit, trebuie să arate dacă acesta este sau nu confortabil.

        În ceea ce ne priveşte, considerăm că mediul în cauză este în fapt suma tuturor spaţiilor în care vieţuim: ne relaxăm, avem o anume activitate, dormim etc.

        Am ajuns astfel la necesitatea de a defini confortul, privit d.p.d.v. termic, dar în sens larg.

        În general fiecare dintre noi ştie câte ceva despre confort.

        În ţările civilizate, intens urbanizate, oamenii îşi petrec mai mult de 90% din viaţă, în interiorul clădirilor.

        Pentru omul modern, confortul este preponderent generat de incintele în care se află.

        Confortul uman, ca efect al microclimatului înconjurător, este o relaţie complexă existentă între om şi ceea ce îl înconjoară.

        Într-un microclimat termic excesiv, cu temperaturi, fie prea scăzute, fie prea ridicate, pentru a se menţine temperatura corpului între limite admisibile, sistemul nostru de termoreglare trebuie să „lucreze” intensificat.

        Ceea ce declanşează, şi întreţine, acest proces este interacţiunea dintre temperatura corpului nostru şi temperatura spaţiului înconjurător.

        Dacă relaţia este bună, şi acceptată de corpul nostru, spunem că ne simţim confortabil: nu avem nimic de „reproşat” termic, spaţiului în care ne aflăm.

        Confortul individual depinde în primul rând de „cât de repede corpul nostru îşi pierde căldura” pe care o produce prin metabolism.

        Spunem individual pentru că fiecare dintre semenii noştri are anumite particularităţi generate de vârstă, sex, starea de sănătate, antrenament, vicii căpătate etc.
        proiectez si execut sisteme de incalzire , racire si ventilatii pe cladiri comerciale si rezidentiale cu pompe de caldura

        Comentariu

        • ggelu
          Membru marcant
          • 28.apr.2009
          • 394

          #34
          Nu pot decat sa-ti urez succes tie si multa bafta clientilor tai !
          Sper sa-i poti convinge cu generalitatile si paginile de reviste pe care ni le-ai prezentat ca fiind experienta de proiectant...

          Comentariu

          • oliverst
            Incepator
            • 20.mai.2008
            • 32

            #35
            Postat în original de Edward
            Da, intradevar se folosesc mai putin in europa, dar se folosesc in spania de ex sunt destul de cunoscute , mai ales la casele noi construite,care au climatizare.

            SPANIA ARE ALTA CLIMA , NU SUNT GICA CONTRA ... IARNA NU PREA AI MINUS ... LA PLUS , AI UN COP OK LA AER - AER ...

            Scopul oricărei analize privind microclimatul mediului construit, trebuie să arate dacă acesta este sau nu confortabil.

            În ceea ce ne priveşte, considerăm că mediul în cauză este în fapt suma tuturor spaţiilor în care vieţuim: ne relaxăm, avem o anume activitate, dormim etc.

            Am ajuns astfel la necesitatea de a defini confortul, privit d.p.d.v. termic, dar în sens larg.

            În general fiecare dintre noi ştie câte ceva despre confort.

            În ţările civilizate, intens urbanizate, oamenii îşi petrec mai mult de 90% din viaţă, în interiorul clădirilor.

            DIN PACATE ....

            Pentru omul modern, confortul este preponderent generat de incintele în care se află.

            Confortul uman, ca efect al microclimatului înconjurător, este o relaţie complexă existentă între om şi ceea ce îl înconjoară.

            Într-un microclimat termic excesiv, cu temperaturi, fie prea scăzute, fie prea ridicate, pentru a se menţine temperatura corpului între limite admisibile, sistemul nostru de termoreglare trebuie să „lucreze” intensificat.

            Ceea ce declanşează, şi întreţine, acest proces este interacţiunea dintre temperatura corpului nostru şi temperatura spaţiului înconjurător.

            Dacă relaţia este bună, şi acceptată de corpul nostru, spunem că ne simţim confortabil: nu avem nimic de „reproşat” termic, spaţiului în care ne aflăm.

            Confortul individual depinde în primul rând de „cât de repede corpul nostru îşi pierde căldura” pe care o produce prin metabolism.

            Spunem individual pentru că fiecare dintre semenii noştri are anumite particularităţi generate de vârstă, $%^, starea de sănătate, antrenament, vicii căpătate etc.
            DIN PCT DE VEDERE AL CONFORTULUI ... SE POATE DISCUTA ... DAR EXISTA F MULT SUBIECTIVISM IN ACEST SUBIECT

            legat de sursa de caldura pe care mergem ... ar tr sa luam in calcul
            - cheltuielile lunare (in lunile de iarna)
            - investitia, respectiv recuperarea ei
            - usurinta in utilizare (de aceea nu sunt fan lemne)

            confortul este dat de sistemul de incalzire din casa ( eu sunt fan pardoseala, am avut ... am si acum si pt mine este cel mai bine ... dar nu tr sa fie solutie pt toata lumea )
            oliver

            Comentariu

            • oliverst
              Incepator
              • 20.mai.2008
              • 32

              #36
              ce COP ai la -7 C ... cit avem noaptea in zona, ca si o medie ?

              te rog trimite-mi pe email mai multe informatii despre sistem

              multumesc

              Postat în original de Edward
              Sincer nu vreau sa intru in pre-a multe detalii tehnice din mai multe motive.... Haide-ti sa lasam si pe alti sa se pronunte in legatura cu aceste sisteme,care le au binenteles,nu din auzite, intradevar sunt putini.Oare asa de inculti or fi toti acesti producatori de asemenea sisteme care le-au proiectat pentru sectorul rezidential? Hmmm...poate merge cineva de pe la noi sa-i invete...
              Sa recunoastem ca sunt folosite peste tot in lume mai puzin in Romania,nu sa-au plans nimeni din contra au fost foarte multumiti toti clienti mei.
              Fiecare avem dreptul la alegere!
              Eu am deschis acest topic simplu,pe intelegerea tuturor ,pentru semeni nostri care vor totusi sa aiba confort,si tin la sanatatea lor la unpret competitiv.
              De cei cu nasul pe sus am vazut destui! ei au bani de pompe geo.
              Va doresc sanatate tuturor!
              oliver

              Comentariu

              • oliverst
                Incepator
                • 20.mai.2008
                • 32

                #37
                Postat în original de DIY
                Postat în original de Edward
                Sincer nu vreau sa intru in prea multe detalii tehnice din mai multe motive.... !
                Edward, nu este cazul sa te superi. Eu am pus o seama de intrebari de ordin tehnic, intrebari care ar fi lamurit diverse aspecte pentru publicul larg, nu foarte complicate - ce-i drept - dar nu am primit nici un raspuns. Zero. Zippity-zip. Inteleg ca ai motivele tale sa procedezi asa si, din punctul meu de vedere, e ok. Asta-i frumusetea controverselor virtuale ... poti sustine o idee pana-n panzele albe sau te poti retrage in orice moment; dupa disponibilitate.

                Postat în original de Edward
                Haideti sa-i lasam si pe altii sa se pronunte in legatura cu aceste sisteme,care le au binenteles,nu din auzite, intr-adevar sunt putini.!
                Aici m-ai prins, ca sa zic asa. Eu nu am sistem cu circulatie fortata a aerului Se pune daca am avut asa ceva niste ani buni mai demult?!?
                Postat în original de Edward
                Oare asa de inculti or fi toti acesti producatori de asemenea sisteme care le-au proiectat pentru sectorul rezidential? !
                Nu-i vorba despre ... incultura Dupa cum spuneam intr-un raspuns anterior, sistemele acestea se potrivesc perfect unor aplicatii in aceeasi masura in care nu se ptrivesc altora. Asta-i tot! Nu le consider, nicidecum, reteta universala care aduce toate avantajele prezentate de tine bar-none!
                Postat în original de Edward
                Hmmm...poate merge cineva de pe la noi sa-i invete... !
                Asta chiar ca e o idee buna. Interesant link-ul la GBC Romania (link pe care l-ai prezentat chiar tu). Steve Borncamp a venit si a vandut o idee americana. Ideea de green building este, insa - peste tot in lume - insotita de LEED. Si stii ce ne invata americanul sistem LEED? Hai sa prezint eu cateva criterii: densificare (adica sa nu mai stam la casa; nu e economic si nici green. Blocul este solutia ideala!), aer proaspat din sursa directa (adica sa deschidem geamurile; parol!), inlocuirea materialelor pe baza de consum energetic mare si cu VOC-uri (adica sa renuntam, ca exemplu, la acoperisurile prefabricate din petrol in favoarea celor din tigla), folosirea de resurse locale si multe altele asemenea. O gaselnita de data recenta prezinta racirea naturala prin stack-effect; bunica-i zicea "hoarna". "Du-te de ia niste unt de la rece, din hoarna, sa pui pe painea aia, ma!", zicea ea.
                Nu ma intelege gresit. Eu lupt pentru proiectare ecologica, sisteme alternative, inovatii si respect si apreciez toate sugestiile venite prin GBC si LEED dar nu le-nghit chiar pe nemestecate si, de multe ori, ma umfla rasul. Parerea mea este ca am ajuns asa de emancipati ca, in curand, vom reveni (de data asta sub acord international, intelegi ...) la multe dintre metodele folosite traditional de care culturile vechi si fara expansiune; precum cea romana.
                Postat în original de Edward
                Sa recunoastem ca sunt folosite peste tot in lume mai puzin in Romania,nu sa-a plans nimeni din contra au fost foarte multumiti toti clienti mei.!
                Uite ca asta eu nu recunosc. Sistemele aceste sunt super-raspandite in SUA si oarecum si in Canada. America de Sud, Europa, Australia si - mai ales - Asia le folosesc cu mare retinere. Iata ca despre Africa nu prea stiu ...
                Felicitari pentru lurarile pe care le-ai facut, daca spui ca ai tai clienti sunt multumiti.
                Postat în original de Edward
                Fiecare avem dreptul la alegere!
                Eu am deschis acest topic simplu,pe intelegerea tuturor ,pentru semenii nostri care vor totusi sa aiba confort,si tin la sanatatea lor la unpret competitiv.!
                Hmmm ....
                Postat în original de Edward
                De cei cu nasul pe sus am vazut destui! ei au bani de pompe geo.
                Va doresc sanatate tuturor!


                Oameni buni ... v-am plictisit destul ... scuze ...
                Chestia cu nasul este tare .... oamenii cauta solutii ... nu cred ca esti cu nasul pe sus daca vrei o solutie buna pt problema ta .... si eu caut , inca nu am gasit , si intreb in continuare ....
                oliver

                Comentariu

                • Edward
                  Incepator
                  • 03.apr.2010
                  • 24

                  #38
                  Eu am venit cu solutie, chiar foarte buna la un pret competitiv. Nu sunt pompe geotermale dar este o solutie pentru a economisi si a avea atatea beneficii intr-un sistem.
                  Nu vreau sa conving pe nimeni dar avem posibilitatea sa auzim macar de ele .
                  Pentru cei care vor sa se incalzeasca gratis sa nu citeasca acest topic,ca ii dezamageste,sa isi instaleze pompe geotermale ca sunt intradevar mult mai bune si la pret la fel.
                  Cand vine cineva cu o sugestie e calcat in picioare,asa suntem noi poporul roman mai destepti decat alti, mandria ne omoara.Ar fi inteligent sa luam ce e bun de la ei.
                  proiectez si execut sisteme de incalzire , racire si ventilatii pe cladiri comerciale si rezidentiale cu pompe de caldura

                  Comentariu

                  • DIY
                    Living Legend
                    • 07.sep.2007
                    • 1747

                    #39
                    Postat în original de Edward
                    [...]Cand vine cineva cu o sugestie e calcat in picioare,asa suntem noi poporul roman mai destepti decat alti, mandria ne omoara.Ar fi inteligent sa luam ce e bun de la ei.
                    Deh ... de-aia punem, unii dintre noi, intrebari ... ca sa ne mai luminam un pic cand vine unu' idei ... daca tot lipseste inteligenta ... pacat ca intrebarile raman, constant, fara raspuns.

                    Incerci sa vinzi ceva despre care (ma raportez aici la replicile postate la acest topic) nu ai depline cunostinte si ignori intrebari, lamuriri si polemici de idei care, culmea!, te-ar putea pregati mai bine pentru eventuale provocari din partea clientilor.

                    Personal, cunosc extrem de bine sistemele de genul acesta (de aceea m-am si oferit sa raspund la eventuale intrebari - da' se pare ca iar n-a fost cazu') si mai stiu si care sunt marii producatori din domeniu; TOTI, cu reprezentante in Romania.

                    Carrier:

                    Trane (pagina 21:

                    Lennox:

                    si, daca vrei calitate adevarata si COP-uri mari, Daikin:

                    Mitsubushi, Fujitsu, Sanyo si LG (de fapt cam toti producatorii care au avut, istoric, atat sisteme monobloc aer-ar cat si sisteme split) au , de asemeni, sistemele split cu unitate interioara conectata la tubulatura, cu sau fara baterii (apa, electrice), cu sau fara centrale temice pe aer cu baterii A sau N s.a.m.d.

                    Ideea, deci, nu este nicidecum noua ci numai superficial prezentata in initierea acestui topic. De asemeni, o spun inca o data, acest gen de sistem nu se potriveste in chiar orice tip de aplicatie si nu trebuie vandut ca fiind rezolvarea tuturor cerintelor din domeniu. Zau asa ...
                    Numai bine,
                    DIY

                    Comentariu

                    • Edward
                      Incepator
                      • 03.apr.2010
                      • 24

                      #40
                      Nu vand eu sistemele! , pentru mine sunt oky toate! clientul decide!

                      Eu doar sustin ideea ca se poate face o instalatie de incalzire prin sistem de ventilatii chiar si pe partea rezidentiala!
                      Cum ai spus tu, sunt multi producatori care produc asemenea sisteme dintre ei avand reprezentanta si la noi.

                      Nu are rost sa intru in foarte mute detalii, as plictisi lumea!

                      Dar repet,sa ai incalzire,racire ,dezumificare ,filtrarea aerului intr-un sistem. Oameni buni ce vedeti rau in asta?
                      E asa naspa sa te simti confortabil la tine acasa ?
                      proiectez si execut sisteme de incalzire , racire si ventilatii pe cladiri comerciale si rezidentiale cu pompe de caldura

                      Comentariu

                      • Edward
                        Incepator
                        • 03.apr.2010
                        • 24

                        #41
                        Haide-ti sa lamurim ce se intampla cu Cop-ul asta care nu il intelegem sau nu vrem!
                        Deci sa luma un ex:
                        o pompa de 5 kw electrici genereaza la 7gradeC 17,50kw termici adica Cop-ul =3,5
                        Tot aceas pompa de 5kw electrici genereaza la minus 18 gradeC 10 kw termici.Cop-ul=2 acesta include si ventilatorul de la compresor.
                        Ventilatorul de la unitatea interioara consuma 600 de watti pe ora
                        Deci sa o luam babeste la minus 18 gC aceasta pompa consuma 5,6 kw pe ora si obtinem 10 kw energie termica.

                        De aici rezulta economie de aprox.50% din consumul de energie .
                        Alt consum de energie nu mai il are!!!

                        Sper ca ati intelles ceva,si v-am fost de ajutor.
                        proiectez si execut sisteme de incalzire , racire si ventilatii pe cladiri comerciale si rezidentiale cu pompe de caldura

                        Comentariu

                        • ggelu
                          Membru marcant
                          • 28.apr.2009
                          • 394

                          #42
                          Nu inteleg de ce te superi cand te intreba cineva a doua oara un lucru ! Cu tine am repetat intrebarile de mai multe ori si nu ne-am manifestat asa
                          Nu vrei sau te deranjaza intrebarea - faci ca mai inainte - nu raspunzi sau o spui pe aia cu " higrometrul de camera " Daca te uiti in urma la mesajele tale poti observa ca sunt cam singurele date tehnice pe care le-ai dat si , cel putin mie , mi se pare normal ca atunci cand am de gand sa fac o investitie de 7000 E sa intreb de : date tehnice, mod de functionare , cheltuieli de exploatare si alte maruntisuri din astea. Ce altceva ar putea sa te intrebe cineva pe forum ?
                          La COP = 2 merita sa instalezi cea mai ieftina centrala pe gaze sa intervina la incalzire . Nu de alta dar poate cei 10 kW nu mai sunt de ajuns . Retin ca ai spus ca se poate...dar nu ai luat-o in calcul niciodata .
                          Si nu inteleg de unde ai fobia asta la cei care vor pompe de caldura diferite de aer-aer : ti-am aratat un pret comparabil cu cel al sistemului promovat de tine la o putere similara astfel incat textul cu " cine are 'jdemii de euro ..." nu prea mai sta in picioare.
                          Nu vreau sa devin Gica-contra dar incerc sa corectez exagerarile si inexactitatile pe care le scapi uneori printre multele generalitati .

                          Comentariu

                          • Edward
                            Incepator
                            • 03.apr.2010
                            • 24

                            #43
                            Postat în original de ggelu
                            Nu inteleg de ce te superi cand te intreba cineva a doua oara un lucru ! Cu tine am repetat intrebarile de mai multe ori si nu ne-am manifestat asa
                            Nu vrei sau te deranjaza intrebarea - faci ca mai inainte - nu raspunzi sau o spui pe aia cu " higrometrul de camera " Daca te uiti in urma la mesajele tale poti observa ca sunt cam singurele date tehnice pe care le-ai dat si , cel putin mie , mi se pare normal ca atunci cand am de gand sa fac o investitie de 7000 E sa intreb de : date tehnice, mod de functionare , cheltuieli de exploatare si alte maruntisuri din astea. Ce altceva ar putea sa te intrebe cineva pe forum ?
                            La COP = 2 merita sa instalezi cea mai ieftina centrala pe gaze sa intervina la incalzire . Nu de alta dar poate cei 10 kW nu mai sunt de ajuns . Retin ca ai spus ca se poate...dar nu ai luat-o in calcul niciodata .
                            Si nu inteleg de unde ai fobia asta la cei care vor pompe de caldura diferite de aer-aer : ti-am aratat un pret comparabil cu cel al sistemului promovat de tine la o putere similara astfel incat textul cu " cine are 'jdemii de euro ..." nu prea mai sta in picioare.
                            Nu vreau sa devin Gica-contra dar incerc sa corectez exagerarile si inexactitatile pe care le scapi uneori printre multele generalitati .

                            Eu am venit cu o solutie pentru cei care nu au gaz metan,cu aceste sisteme economisesti 50% din plata facturi electrice.
                            Iar pentru cei care au gaz metan au posibilitatea ca in acelas sistem sa aiba si climatizare.
                            Cu acest sistem la o casa de 200mp instalata la cheie nu depaseste 5000 de euro.
                            proiectez si execut sisteme de incalzire , racire si ventilatii pe cladiri comerciale si rezidentiale cu pompe de caldura

                            Comentariu

                            Procesare...