Centrala Termica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • lazarvlad
    Incepator
    • 01.mai.2010
    • 14

    Centrala Termica

    Buna ziua, am si eu nevoie de un sfat sau mai multe:
    Problema mea este urmatoarea:
    Doresc sa imi cumpar o centrala termica, suprafata de incalzit este de aproximativ 250mp.Aici apare problema:deoarece nu dispun de gaze, ma gandeam sa cumpar un cazan pe lemne sau o centrala pe gaz si sa cumpar/inchiriez un rezervor de gaz.Care este opinia dumneavoastra?cum este mai bine si mai convenabil .Va multumesc
  • termoadi
    Membru Marcant
    • 21.ian.2007
    • 980

    #2
    Re: Centrala Termica

    Postat în original de lazarvlad
    Buna ziua, am si eu nevoie de un sfat sau mai multe:
    Problema mea este urmatoarea:
    Doresc sa imi cumpar o centrala termica, suprafata de incalzit este de aproximativ 250mp.Aici apare problema:deoarece nu dispun de gaze, ma gandeam sa cumpar un cazan pe lemne sau o centrala pe gaz si sa cumpar/inchiriez un rezervor de gaz.Care este opinia dumneavoastra?cum este mai bine si mai convenabil .Va multumesc
    ar fi indicat sa studiezi si alternativa data de cazanele pe peleti .
    O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

    Comentariu

    • olyoly
      Membru
      • 18.mar.2010
      • 236

      #3
      Cazanul pe lemne trebuie automatizat ca sa-i creasca randamentul si autonomia(puffer , pompe...)-costuri ridicate , GPL-foarte scump (3-4 kg/ora de functionare) , dupa cum zice si termoadi - solutia cea mai oportuna este cazanul pe peleti!-pret cu ceva mai mare dar autonomia de functionare poate fi de pana la 10 zile!!!
      daca nu stii , intreaba! dar nu da sfaturi fara sa cunosti!

      Comentariu

      • nicu78
        Living Legend
        • 25.mar.2010
        • 1196

        #4
        centrale termice

        si care sint centralele care merg pi peleti ,.....sau mai bine zis cum se cheama aceste centrale ,....si peletii de unde ii gasesc sau sub ce forma ,....si echimamentul e la fel ca cel de pe lemne ,......

        Comentariu

        • marius_lmd
          Membru Marcant
          • 19.mar.2009
          • 440

          #5
          echipamentul este mai simplist decat la o centrala pe lemne dar nu chiar foarte redus, oricum se merita doar daca ai ceva bani in plus si vrei sa fii ceva mai comod, sa nu stai sa alkimentezi de 2-3 ori pe zi, ci o data la saptamana
          nu mai ai nevoie de cos...
          o parere in plus nu strica niciodata,

          Comentariu

          • nicu78
            Living Legend
            • 25.mar.2010
            • 1196

            #6
            centrala termica pi lemne

            CUM ,numai am nevoie de cos ,.....mai uimit cu aceasta veste ,....si alimentez o data la saptamina,.... ,.....dar spunemi ceva si de peleti , ca nici nu stiu ce sint ,....sub ce forma sint ,.....si cit costa ,.....

            Comentariu

            • marius_lmd
              Membru Marcant
              • 19.mar.2009
              • 440

              #7
              sunt niste bucati ca un bat de chibritputin mai grosi, mai bine zis ca o tigara taiata la jumatate
              pret aprox: 1.000 lei pe tona
              are cos, dar nu ca cel pentru centrala pe lemne
              incarcarea depinde de capacitatea buncarului, de puterea centralei si de necesarul termic
              o parere in plus nu strica niciodata,

              Comentariu

              • nicu78
                Living Legend
                • 25.mar.2010
                • 1196

                #8
                centrala termica

                pai in cazul asta ,sa tragem linia si sa adunam ,.....vecinii mei care au centrale pi lemne ,mam mai informat si eu de la ei ,......consuma cica 2 carute de lemne ,...deci 2 tone ,,....iese din iarna ,si dau 5 milioane de lei vechi,......aici pe peleti dau 10 milioane pi tona ,..asta inseamna ca ar trebui sa-mi ajunga pi 2 ierni ,..... ,.......specific in zona in care stau nu este gaz si toti ,.....adica pe cei care cunosc au centrale pi lemne ,si majoritatea folosesc centrale de 25KW ,...in concluzie trebuie sa informez cit consuma peletii ,ca nu ar fi o idee rea cu acest sistem ,......

                Comentariu

                • olyoly
                  Membru
                  • 18.mar.2010
                  • 236

                  #9
                  Daca analizam strict din punct de vedere economic - cazanul pe lemne este cel mai economic , insa daca analizam si din punct de vedere al confortului,care nu poate fi cuantificat, cazanul pe peleti este varianta mai confortabila si ecologica , deoarece peletii sunt produsi din orice resturi vegetale.
                  Costul peletilor variaza in functie de calitate(coeficient de putere calorica) , producator , comerciant , cat si daca este achizitionat ambalat sau vrac(en-gros) si bineinteles sezonul de achizitie-primavara-vara=ieftin ; toamna-iarna=scump. Pretul la comerciant toamna~150ERuro/tona.
                  Consumul estimativ:150-200 kg/saptamana la un cazan de 25-30 kw , insa aceste aproximari pot varia enorm in functie de mai multi factori:temperatura de lucru , randamentul sistemului de incalzire , pierderile termice ale constructiei si nu in ultuimul rand de temperatura interioara solicitata!
                  Oricum consumul vecinilor de 2 tone/iarna este cam exagerat...
                  daca nu stii , intreaba! dar nu da sfaturi fara sa cunosti!

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3606

                    #10
                    Nu pot sa inteleg de unde echivalenta dintre caruta si tona.

                    Daca vreti confort la o investie mica atunci achizitionati o centrala pe lemne, daca vreti ca vizitele in camera centralei sa fie foarte rare atunci o centrala pe peleti este mult mai buna pentru dumneavoastra.

                    Oricum la noi in tara pretul peletilor va scadea cu timpul.

                    Comentariu

                    • ggelu
                      Membru marcant
                      • 28.apr.2009
                      • 394

                      #11
                      Poate au etalonat caruta !
                      Dar consumul de 2 to/ iarna e exagerat de mic si de asemenea pretul e foarte mare. La pretul respectiv al lemnelor incepe sa devina interesanta varianta cu peleti .

                      Comentariu

                      • lazarvlad
                        Incepator
                        • 01.mai.2010
                        • 14

                        #12
                        RE

                        Postat în original de Consultant climatizare
                        Nu pot sa inteleg de unde echivalenta dintre caruta si tona.

                        Daca vreti confort la o investie mica atunci achizitionati o centrala pe lemne, daca vreti ca vizitele in camera centralei sa fie foarte rare atunci o centrala pe peleti este mult mai buna pentru dumneavoastra.

                        Oricum la noi in tara pretul peletilor va scadea cu timpul.
                        Dar nu este de exemplu mai bine sa inchiriez un rezervor pentru gaz de undeva, si sa pun o centrala pe gaz?

                        Comentariu

                        • ggelu
                          Membru marcant
                          • 28.apr.2009
                          • 394

                          #13
                          Nu stiu daca este mai bine dar mai scump cu siguranta. Ajunge la aproximativ pretul incalzirii electrice.

                          Comentariu

                          • lazarvlad
                            Incepator
                            • 01.mai.2010
                            • 14

                            #14
                            RE

                            Din cate am inteles instalarea rezervorului de gaz ma ajunge 3500-4000 RON

                            Comentariu

                            • lazarvlad
                              Incepator
                              • 01.mai.2010
                              • 14

                              #15
                              Umplut 80% cu gaz

                              Comentariu

                              Procesare...