Cat de mult pot incalzi o soba de teracota ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • flo8200
    Membru
    • 01.nov.2005
    • 253

    Cat de mult pot incalzi o soba de teracota ?

    Am facut recent o soba de teracota in forma de L, cu o lungime de 2 m si 11 fumuri. Problema pe care o am este ca nu o pot incalzi toata. Am pus lemne pana cand cahlele din dreptul focarului deveneau destul de fierbinti incat nu puteam tine mana pe ele decat o fractiune de secunda.
    Intrebarea mea este: cahele din dreptul focarului suporta temperaturi mai mari?
    Oricum la nivelul lor nu am sesizat dilatari care sa produca si caderea chitului dintre ele.
    Multumesc.
  • KATALIN
    Membru marcant
    • 25.ian.2006
    • 405

    #2
    cat de mult pot incalzi o soba de teracota

    nu trebuie sa te ingrijoreze temperatura la care rezista "cahlele" ci riscul la care te expui.DACA SUPRAALIMENTEZI soba ar putea "bubui"!
    sobele de teracota din cate stiu se fac dreptungiulare iar numarul de fumuri ajuta la "pastrarea" caldurii in soba. cu cat are mai multe fumuri si bine facute cu atat se pierde mai putina caldura pe cos.
    KATA

    Comentariu

    • Ramniceanu
      Incepator
      • 25.nov.2005
      • 29

      #3
      Raspuns

      Nu te juca cu sobele supraincalzite!
      Oricite fumuri ar avea, tot fierbinti sunt gazele la evacuarea pe cos si o mica fisura in cos prin dreptul capriorilor acoperisului de la atitea cutremure si gata incendiul! Daca mai sunt si vreo -15 sau -20 de grade pe afara ce sa mai arunce pompierii? Gheatza?
      CRmaniceanu

      Comentariu

      Procesare...