Mai multa caldura cedata de o soba de teracota

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • flo8200
    Membru
    • 01.nov.2005
    • 253

    Mai multa caldura cedata de o soba de teracota

    Soba de teracota nu face fata. Exista solutii pentru a mari cantitatea de caldura cedata? Chiar daca voi consuma mai multe lemne, dar macar stiu ca am cald in casa. Exista posibilitatea montarii unei serpentine legata la un ventiloconvector sau un simplu calorifer ? Sau daca montez un fagure metalic intre soba si perete, s-ar degaja mai repede caldura?
  • break_noon
    Membru
    • 19.dec.2005
    • 138

    #2
    poate problema nu e de cita caldura da soba, si de cit de multa caldura se pierde prin pereti si mai ales prin usi si ferestre.
    poate daca etansezi usile si ferestrele sa te ajute
    in principiu, daca soba de teracota cedeaza mai repede caldura, asta inseamna ca sa te trezesti noaptea sa o alimentezi, ca se raceste, ori avantajul la soba de teracota este ca nu trebuie sa o alimentezi noaptea, are destul de multa caldura sa tina pina dimineata

    Comentariu

    • flo8200
      Membru
      • 01.nov.2005
      • 253

      #3
      Casa este izolata cu polistiren de 5 cm la exterior. E adevarat ca am o usa mare pentru accesul pe tereasa, usa de 2,2 x 1,70 m, din PVC cu geam termopan. Am comandat rulou exterior cu lamele din aluminiu cu spuma poliuretanica. Sper sa ajute.
      Inainte am avut in locul teracotei o soba de tabla. Nu tinea caldura precum soba de teracota, dar macar cand faceam focul se incalzea destul de repede de la 18 grade cat era dimineata pana la 20 de grade. Acum cu teracota nu prea pot sa cresc temperatura la 19,5 cand afara sunt -4 grade noaptea. Dar e drept ca seara sunt 19,5 si dimineata sunt 19 grade. Dar uneori doresc sa am cel putin 20 grade, mai ales in week-end cand stam acasa.

      Comentariu

      • break_noon
        Membru
        • 19.dec.2005
        • 138

        #4
        atunci dimensionarea sobei poate fi problema.
        este corelata dimensiunea sobei cu volumul camerei?

        izolatia cu polistiren pe exterior cred ca e ok
        usa catre terasa este din termopan. de care? ca pot apare pierderi si acolo daca nu e termopan de calitate
        adica, geamul termopan simplu are 2.4 coeficientul de transfer termic
        daca are si low-e scade la 1.4, iar daca are si argon, ajunge la 1.1

        deci, termopan cu low-e si argon inseamna reducerea la jumatate a pierderilor de caldura fata de termopan simplu

        calculul sobei ar trebui facut pe baza volumului camerei, si a gradului de izolare. nu cunosc amanunte despre sobe, ce volum si masa de caramida sa aibe

        Comentariu

        • flo8200
          Membru
          • 01.nov.2005
          • 253

          #5
          Geamul termopan este simplu si m-am gandit sa montez jaluzele de exterior din aluminiu cu spuma poliuretanica in lamele, diferenta fata de low-e ar fi ca mai obtin si putina intimitatea fata de privirile vecinilor, pe langa, SPER, si o izolare termica pe timpul iernii.
          Soba este mare si a fost calculata pentru spatiul respectiv, dar cred ca cahlele sunt cam proaste si se incalzesc repede. Nu am reusit sa incalzesc la aceasi temperatura toata soba. Focarul si priimele fumuri devin prea fierbinti si imi este teama sa mai bag lemne astfel incat sa se incalzeasca toata soba.

          Comentariu

          • sandu ciprian
            Incepator
            • 25.mar.2008
            • 11

            #6
            soba este captusita cu samota daca nu asta ar fi una din probleme sau de la fumuri arunca caldura afara e ceva an neregula

            Comentariu

            • danut81
              Incepator
              • 31.iul.2008
              • 30

              #7
              Soba

              Aceiasi problema aveam si eu la tara cu o soba. Bagam lemne in ea cu simt de raspundere si caldura nu aveam deloc. Vinovate erau fumurile facute de meserias, chemat alt meserias, refacute fumurile iar acum cu un brat de lemne nu mai poti sta de caldura. Ori nu pui destule lemne pe foc(nu are nimic teracota daca se incince) ori sunt fumurile facute aiurea (prea largi si prea putine si caldura se pierde).

              Comentariu

              • vio rel
                Incepator
                • 13.sep.2008
                • 77

                #8
                eu am rezolvat problema altfel http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...=147354#147354

                Comentariu

                Procesare...