Incercare instalatie PPR

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #31
    Este buna , poti face proba cu ea , numai ca-ti mai trebuie o rampa cu manometru .
    Dupa ce scoti pompa , de unde sti ce presiune este in instalatie si daca pierde ?
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • BuganuN
      Incepator
      • 26.ian.2019
      • 67

      #32
      Am vazut ca alte pompe au un robinet de inchidere. Gandeam ca si aceasta pompa are unul.Ma gandeam ca bag presiune pe conducta, iar cand ajung la presiunea dorita inchid robinetul. Iar ea ramine sub aceasta presiune. Nu mai scot pompa de acolo. Asta gandeam eu. Acum ca trebuie sa scot pompa, cum se procedeaza nu stiu. Acesta e si motivul de care am intrebat sa stiu cum se procedeaza. Sa adun cat mai multe imformatii. Va multumesc mult pt tot. Si daca nu,puteti sa.mi spuneti cum se procedeaza. Uitati pun o poza mai jos cu o alta pompa de se vede si acel robinet de care spun sa ma corectati va rog daca gresesc.Click pe imagine pentru versiune mai mare.*  Nume:	20190611_170741.jpg* Afișări:	1* Mărime:	71,4 KB* ID:	674119
      Ultima editare de BuganuN; 12.iun.2019, 16:44.

      Comentariu

      • BuganuN
        Incepator
        • 26.ian.2019
        • 67

        #33
        Este buna , poti face proba cu ea , numai ca-ti mai trebuie o rampa cu manometru .

        La ce va referiti rampa cu manometru,unde vine montata cum arata? Va rog daca se poate sa.mi spuneti. Va multumesc!

        Comentariu

        • Marius Dan
          Incepator
          • 23.nov.2017
          • 93

          #34
          Pompa e utila pt cine o foloseste des-meseriasi. Aer de test poti baga cu un compresor, pompa auto buna. Ideea e sa ai un manometru pe instalatia testata pe care vizualizezi cit bagi si daca scade. Poti verifica cu un burete cu clabuci fiecare imbinare la care ai acces. Cele ingropate-pa, depistezi doar dupa izolare si testare separata circuite. Aer pierdeam si eu putin la incalzire 2 nivele, am refacut o imbinare, am bagat apa si ok. Mai bag 0,5 bar la 6 luni-apa, nu folosesc glicol.

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #35
            Montezi un manometru intr-un loc pe instalatie, umpli cu apa, aerisesti si ridici presiunea. De preferat cu apa pentru a vedea mai usor neetanseitatile.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • BuganuN
              Incepator
              • 26.ian.2019
              • 67

              #36
              De preferat manometru se monteaza la ultimul consumator de pe instalatia care vreau sa o probez? Cati bari presiune apa trebuie sa bag 4,6 bari?

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #37
                Postat în original de BuganuN
                De preferat manometru se monteaza la ultimul consumator de pe instalatia care vreau sa o probez? Cati bari presiune apa trebuie sa bag 4,6 bari?
                Poti sa il pui unde vrei, nu are relevanta. Presiunea maxima teoretica pe instalatiile de apa rece/calda este de 6bar. Cu siguranta in exploatare nu vei ajunge la mult de 3 bar. Poti face proba la presiunea de utilizare si daca nu curge, nu se va intampla nimic ulterior sau poti proba la o presiune cu cel putin 10% mai mare, peste 4 bar nu are rost - parerea mea.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • BuganuN
                  Incepator
                  • 26.ian.2019
                  • 67

                  #38
                  Va multumesc foarte mult pt raspuns. Daca bag presiune cu o pompa manuala de am postat mai sus. Cunoasteti se poate lasa pompa acolo montata sub presiune pina la verificarea pierderilor de pe instalatie?

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 12977

                    #39
                    Teoretic da, pompa respectiva are un robinet inainte de manometru, inchizi robinetul si ramane circuitul sub presiune.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • BuganuN
                      Incepator
                      • 26.ian.2019
                      • 67

                      #40
                      Asta am vazut si eu in tutoriale. Oricum ma voi interesa si la magazinul de unde voi achizitiona pompa. Va multumesc mult pt tot!

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 12977

                        #41
                        Postat în original de BuganuN
                        Asta am vazut si eu in tutoriale. Oricum ma voi interesa si la magazinul de unde voi achizitiona pompa. Va multumesc mult pt tot!
                        Nu poti sa o imprumuti?
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • BuganuN
                          Incepator
                          • 26.ian.2019
                          • 67

                          #42
                          Sunt plecat din tara, o pot achizitona la jumatate de pret fata de Romania. Imi va folosi si pe viitor. Multumesc!
                          Ultima editare de BuganuN; 12.iun.2019, 10:57.

                          Comentariu

                          • BuganuN
                            Incepator
                            • 26.ian.2019
                            • 67

                            #43
                            Poate mai sunt si alte persoane interesate pe viitor cum functioneaza o pompa manuala de testare presiune,las mai jos instructiunile de utilizare.Click pe imagine pentru versiune mai mare.*  Nume:	20190612_145151.jpg* Afișări:	1* Mărime:	18,6 KB* ID:	674136 Asezati pompa pe o suprafata orizontala intr-o pozitie stabila. Umpleti cuva pompei cu 3-7 litri de apa curata.
                            Racordati furtunul de presiune (4) al pompei de testare la conducta sau la instalatia ce va fi
                            testata. Inchideti ventilul de golire (1) si deschideti robinetul cu sfera (2) Miscati maneta in plan vertical , pentru a produce presiune si a solicita apa sa intre prin conducta in instalatie. Lasati aerul din instalatie sa iasa iar dupa umplerea completa, inchideti etans toate scurgerile si/sau aerisirile.
                            Atunci cand manometrul indica nivelul de presiune dorit, incetati manevrarea manerului si
                            inchideti robinetul (2). Mentineti sub presiune ansamblul astfel format o perioada de timp, de
                            exemplu 5-15 min. Daca in acest timp presiunea indicata pe manometru nu scade, acest lucru demonstreaza ca presiunea din conducta cat si proprietatile tehnologice ale
                            recipientului indeplinesc conditiile de lucru, sau in caz contrar, ca exista scurgeri din
                            conducta (instalatie) ceea ce are ca rezultat scaderea presiunii. La sfarsitul testului desurubati ventilul de golire (1) si deschideti robinetul (2), ceea ce va
                            conduce la scaderea presiunii din manometru la 0
                            Ultima editare de BuganuN; 12.iun.2019, 16:46.

                            Comentariu

                            Procesare...