Alegerea aparatelor de aer conditionat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Bogdanescu
    Incepator
    • 27.iul.2005
    • 11

    #16
    Aer conditionat!? De care?

    Va salut!
    Locuiesc intr-o mansardã care, desi am izolat-o, vad ca e destul de cald si vreau sa montez un aparat de aer conditionat. În sectiunea unde vreau sa montez aparatul am doua camere si un hol. Camerele au una 25 mp, cealaltã 12 mp ºi holul 10 mp. Nu stiu ce fel de aparat ar trebui sa montez ( cu unul sau cu 2 splituri, câti BTU, ce marca ) pentru a-mi asigura confortul necesar.
    Am cautat aparate pe piatã dar nu stiu ce marca ar fi mai buna, in conditiile în care producatorii asigura 2 ani garantie la întreg sistemul de climatizare.

    Va multumesc!

    Comentariu

    • Forte
      Incepator
      • 21.nov.2005
      • 76

      #17
      Ce inseamna izolat? Ce grosime are izolatia?

      Eu iti recomand un aparat de 18 000BTU pus pe hol! Incearca sa alegi o solutie cu tubulatura cat mai scurta! Si ar fi de preferat sa pui unitatea exterioara pe un perete cu umbra cat mai multa!

      Comentariu

      • Bogdanescu
        Incepator
        • 27.iul.2005
        • 11

        #18
        Peretii sunt din gipscarton RIGIPS de 12,5 mm, si au izolatie de 20 cm de vata ISOVER RIO TWIN, iar tavanul are aceeasi izolatie numai ca placa de gipscarton are 9.5 mm.
        Si exact ce imi spui, nu pot realiza. Peretele este expus la soare iar tubulatura cred cã ajunge la 2 m!!

        Comentariu

        • Forte
          Incepator
          • 21.nov.2005
          • 76

          #19
          Casa mea (este in constructie) are geamuri pe est-sud-vest ... este cu mansarda si am peretii din Porotherm 25cm + polistiren 10cm, iar acoperisul Lindab + vata 25cm + rigips verde de 12.5mm ... trageam speranta ca nu voi muri de cald ... dar se pare ca m-am inselat!

          Se pare ca trebuie sa montez si eu aer conditionat!


          Este foarte clar ca trebuie montat undeva unde nu-ti bate direct in cap ... nu poti dormi intr-o camera in care aerul conditionat bate spre tine ... la fel cand stai la TV sau la birou sau la masa ... pune-l astfel incat sa nu te deranjeze curentul de aer! Asta zic eu ... care merg vara cu ambele geamuri deschise la masina sau cu clima pe 16 grade ... nu poti trai in astfel de conditii o vesnicie ... la inceput iti place ... dar apoi devii sensibil la curent! Iti recomand sa-l montezi pe hol!

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13007

            #20
            Din pacate sistemele de aer conditionat sunt mari surse de curenti in case.

            Este bine de stiut ca amplasarea unitatii trebuie facuta astfel incat fluxul de aer sa strabata o zona cat mai mare pana ajunge la omuletul din casa. La apartamente aceasta cerinta este destul de greu de indeplinit avand in vedere dimensiunea camerelor.

            Ne asumam un risc atunci cand traim in mediu climatizat si cu siguranta afectiunile isi fac simtita prezenta in cazul abuzului de aer conditionat.

            Si eu cred ca amplasarea in zona holului este o solutie buna din acest punct de vedere insa si aici intervin alte neajunsuri ca de exemplu dimensionarea instalatiei.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • Bogdanescu
              Incepator
              • 27.iul.2005
              • 11

              #21
              Va multumesc pentru sfaturi!
              Va asigur ca voi tine cont de ele!
              Îmi puteti totusi spune ceva despre aparatele de aer conditionat?
              Ce ar trebui sa stiu atunci când cumpãr aºa ceva?
              Eu am gasit la Metro un aparat PANASONIC de 12.000 BTU pe care un fost coleg de facultate, angajat Metro, mi-l recomandã. Totusi aparatul are clasa de consum D si in specificatiile tehnice spune cã are un consum de aprox 530 kW/h / an. Asa o fi
              Va multumesc mult pentru ajutor!

              Comentariu

              • Forte
                Incepator
                • 21.nov.2005
                • 76

                #22
                Vezi coeficientii de eficienta!

                Comentariu

                • dumig
                  Incepator
                  • 28.mai.2006
                  • 4

                  #23
                  aer conditionat

                  vreau sa intreb daca se poate incalzi cu aer conditionat un apartament de 80mp si cam cat ar costa incalzirea fata de cea cu gaz metan. Am un balcon inchis ,se poate monta acolo unitatea exterioara pt a castiga 2-3 grade iarna.

                  Comentariu

                  • Ing. Teodor BALAN
                    Membru
                    • 25.feb.2006
                    • 268

                    #24
                    Re: aer conditionat

                    Postat în original de dumig
                    vreau sa intreb daca se poate incalzi cu aer conditionat un apartament de 80mp si cam cat ar costa incalzirea fata de cea cu gaz metan. Am un balcon inchis ,se poate monta acolo unitatea exterioara pt a castiga 2-3 grade iarna.
                    Stimate Domn,

                    Daca nu ar fi atat de serios, as putea crede ca glumiti!

                    Datorita conditiilor climatice, in Romania nu este posibila incalzirea exclusiva a unui apartament doar cu un aparat de aer conditionat. Atat din punct de vedere tehnic (conditii de functionare, randament etc., etc.), cat si din punct de vedere al puterii termice utile necesare si al randamentului.
                    Aparatele de aer conditionat, functie de producator si de model constructiv, sub anumite limite negative de tamperatura nu mai functineaza pe incalzire.

                    Dar pentru ca nu doresc sa monopolizez subiectul cu detalii plicticoase, ma opresc aici, dar va raman in continuare la dispozitie pentru detalii daca apreciati necesar.

                    Cu stima, ...
                    Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 13007

                      #25
                      Daca unitatea se cheama exterioara ar fi ilogic sa se monteze in interior.

                      In plus, inteleg ca iarna ai de castigat dar vara?

                      Pe o parte racesti cu AC si pe alta incalzesti cu unitatea iar asigurarea racirii unitatii este diminuata foarte mult.

                      Daca pentru functia de racire este acceptabila pe timp de iarna, incalzirea ar trebui sa functioneze in permanenta si nu cred ca este justificabil din pdv economic. Totodata la temp de -30 grade nu cred ca mai functioneaza.

                      Eu consider aparatele de climatizare accesorii, care sa fie folosite suplimentar pentru sporirea confortului si nu ca surse principale.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • Bogdanescu
                        Incepator
                        • 27.iul.2005
                        • 11

                        #26
                        Stimate Domnule Stanculescu,
                        Vad într-un mesaj postat de Domneavoastra cã este recomandabil ca aparatul de aer conditionat sã fie montat pe hol.Mai este el eficient daca este motat astfel?
                        Nu se creeaza o "insula" de aer rece pe hol si în camere temperatura ramane relativ aceeasi? Pentru ca splitul nu cred ca are o putere de ventilare atât de mare încât sã "împingã" aerul rece în tot spatiul în care trebuie. Va intreb acest lucru deoarece un meserias de la o firmã care monteaza aparate AC mi-a spus ca poate sa apara condens pe pereti.
                        In speranta ca nu v-am plictisit, astept un raspuns de la Dvs. !
                        Va multumesc!

                        Cu deosebit respect, Bogdanescu

                        Comentariu

                        • aiurel
                          Membru
                          • 05.ian.2005
                          • 168

                          #27
                          Am si eu doua camere (16 mp fiecare) legate direct intre ele si as vrea sa montez aer conditionat.
                          Cred ca unul de 12000 BTU ar fi suficient dar nu prea stiu pe care sa-l aleg.
                          Ma puteti ajuta cu ceva marci mai rezonabile.
                          Ma refer la calitate si apoi la pret.

                          Comentariu

                          • klaus
                            Membru Marcant
                            • 24.iun.2005
                            • 959

                            #28
                            Daca pana acum erai nelamurit, dupa ce o sa citesti http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=48710&hl= o sa fii de-a dreptul naucit...
                            Dar poate ajuta.
                            Viata e complexa si are multe aspecte...

                            Comentariu

                            • faraonu
                              Membru
                              • 23.oct.2005
                              • 207

                              #29
                              as mai aduce o completare...aveti grija cu aparatele hyundai luate de la hyundai romania hausgerate. societatea servus srl care se ocupa de service e cam de kkt asa de felul ei.
                              aparatu e luat prin metro...
                              i-am sunat pe hamsterii aia de la service sa le zic ca-mi vibreaza urat unitatea externa si deranjez vecinii...au notat toate datele si au promis ca revin cu un telefon a doua zi...
                              asta era acum cateva saptamani. cred ca intre timp le-a oprit si telefonu ca nici dreaq nu mai da de ei.

                              noroc ca am rezolvat singur buba cu pad-uri absorbante de vibratii.
                              hamsteri...

                              Comentariu

                              • auarsene
                                Incepator
                                • 27.mar.2006
                                • 11

                                #30
                                Calcul pentru alegere aer conditionat

                                Buna ziua!

                                Ma poate ajuta cineva cu un calcul pentru alegerea unui aparat de aer conditionat care ar trebui sa raceasca o sufragerie de 28mp si inaltime 2,5m? Ma intereseaza de cati BTU e nevoie pentru a obtine cel mai bun raport intre pretul aparatului si consumul lunar de curent electric.
                                Mai precizez ca aceasta camera este spre vest si nu am cum sa pozitionez unitatea externa pe un perete spre un alt punct cardinal.

                                Va multumesc!

                                Comentariu

                                Procesare...