Pompe de caldura

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • ecosit
    a răspuns
    In primul rand nu se stie care sunt conditiile care trebuie indeplinite ca o firma sa fie autorizata.
    In al doilea rand, ar trebui ca toate firmele sa poata face proiecte consistente si bine sintetizate, insa nu cred ca asta ii intereseaza pe ei. Cred ca lucrurile vor fi diferit de cum ar trebui sa fie. Avand in vedere ca banii vin de la stat, cred ca instalatiile nu vor fi altfel proiectate decat sunt acuma.

    Din surse sigure, marea majoritate de comercianti (care instaleaza si proiecteaza) fac aceasta afacere sa scoata bani si atat, bani bani bani si nu ii intereseaza ca se poate si mai bine. Am mai discutat asta si pe alte topicuri si nu este valabil doar pentru partea stricta de energie. La fel si cu ferestrele si cu izolatiile, vand si instaleaza pentru ca asa se face fara sa stie de ce si care este aportul care il aduce fiecare element pe care il vand/instaleaza.

    Ca sa nu generalizez, vreau doar sa spun ca un astfel de proiect, o astfel de investitii trebuie facuta avand in vedere mai multi factori. Chiar daca sunt un adept al energiilor alternative, din pacate totul se reduce la bani... De aceea, corect ar fi ca beneficiarul unei astfel de instalatii ar trebui sa cunoasca dinainte ce beneficii obtine in urma investitiei, in cat timp o amortizeaza daca o amortizeaza, daca nu cumva solutia adoptata este inoportuna, daca nu cumva sunt si alte solutii mai bune etc.

    Ca sa raspund la intrebare, cred ca firmele vor executa sistemele simplu, fara complicatii, dupa specificatiile produsului, dupa necesarul de caldura cunoscut si gata.

    Trebuie sa precizez ca fata de sistemele cu panouri fotovoltaice, turbine eoliene si panouri solare pentru apa menajera care sunt utilizare in asa fel incat sa nu aiba un impact in incalzirea locuintei, sistemele care folosesc energii regenerabile pentru incalzirea spatiului, necesita o atentie sporita la dimensionare. Orice instalatie de acest gen, care are ca scop incalzirea spatiilor-datorita costurilor ridicate ale investitiei, trebuie sa fie luata in considerare doar dupa ce ne-am asigurat ca am facut cat am putut pentru a limitata pierderile de caldura ale locuintei(costuri/performanta)- izolatie, ferestre, orientare, umbrire, ventilatie, peisagistica -ca mai apoi sa putem evalua corect necesarul de caldura/frig si oportunitatea alegerii unui sistem de incalzire/racire potrivit pentru situatia creata.

    Poate ca teoretic este usor de vorbit si greu de pus in practica, dar eu personal cred ca se poate realiza acest lucru.

    Poate ca in viitorul apropiat voi face un proiect de acest gen asa.. la purul teoretic. Cred ca ar fi interesant de aratat ce se intampla si cum afecteaza toti acesti factori enumerati mai sus, spatiul si confortul interior al unei locuinte.

    Numai bine!

    Lasă un comentariu:


  • ombun
    a răspuns
    pt ecosit:
    - credeti exista firme specializate, care vor putea intocmi proiecte viabile ce pot fi recomandate solicitantilor de subventii pt energii neconventionale ? (in functie de imobil, expunere solara, zona....?)

    Lasă un comentariu:


  • gringoph
    a răspuns
    Postat în original de ecosit.ro
    nu este obligatoriu.. dar este recomandat pentru randament...
    si ca senzatie

    Lasă un comentariu:


  • ecosit
    a răspuns
    nu este obligatoriu.. dar este recomandat pentru randament...

    Lasă un comentariu:


  • Consultant climatizare
    a răspuns
    @achim dan

    Nu eszte obligatoriu sa folositi incalzirea in pardoseala, dar incercati sa aflati ce putere de incalzire au acele ventiloconvectoare la temeperatura pe care o da pompa de caldura agentului termic.

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Şi eu sînt un susţinător al încălzirii prin pardoseală.

    Lasă un comentariu:


  • ecosit
    a răspuns
    evident ca cea dea doua, dar in cazul de fata cea cu pompe de caldura

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Postat în original de ecosit.ro
    [...] incalzirea prin pardoseala este sigura, confortabila, si va va scuti de costuri suplimentare cu combustibilul (daca instalatia este proiectata corect). [...]
    Cînd aţi spus acest lucru, v-aţi referit la încălzirea prin pardoseală cu pompa de caldura geotermală sau la încălzirea prin pardoseală în general? Eu cred că cea de-a doua variantă este cea corectă, dar vreau să-mi confirmaţi Dvs. acest lucru.

    Lasă un comentariu:


  • ecosit
    a răspuns
    la pompele de caldura geotermale, eficienta creste odata cu scaderea diferentei de temperatura dintre sursa rece (apa, aer, sol) si sursa calda (agentul termic de incalzit).

    Incalzirea prin pardoseala este cea mai recomandata pentru aceste sisteme de incalzire pentru ca reuseste sa incalzeasca cu doar 32-35 grade un spatiu de locuit. Pentru ventilo convectoare agentul termic trebuie sa aiba 50 greade min sau mai mult. Se poate si cu o supradimensionare... dar nu cred ca se justifica costurile.

    Cu cat temperatura furnizata de pompa de caldura este mai mare, cu atat eficienta pompei scade.

    In urma cu ceva vreme am facut un studiu prin care am aratat (teoretic) care ar fi eficienta minima necesara a unei pompe de caldura, pentru a obtine costuri de rulaj (combustibil) mai mici decat o centrala termica cu gaze naturale.

    Rezultatele au fost surprinzatoare chiar si pentru mine, si depind enorm de costurile preturilor gazelor naturale si a energiei electrice. La momentul studiului mai 2008, pentru ca o pompa de caldura sa fie mai rentabila din puct de vedere financiar, trebuia ca eficienta pompei geotermale sa depaseasca 300% adica COP 3 (valoare la care costurile cu combustibilul erau aceleasi). In ceea ce priveste aspectele de mediu, pompa de caldura era mai eco decat cazanul cu gaz natural daca eficienta pompei era mai mare de 280% adica 2.8 in cazul in care pompa de caldura era alimentata de la reteaua nationala de electrificare. (DYI aici parca ai avut ceva nelamuriri).

    Nu trebuie sa luati insa ceea ce am spus ad-literam pentru ca acest studiu a fost facut cu anumite ipoteze pe care nu le pot scrie in 2-3 randuri.

    Ideea este ca sistemele acestea mai putin conventionale trebuie calculate si proiectate cu grija pentru ca rezultatele obtinute sa fie cele optime si asteptate si pentru a indeplini conditiile de confort optim/costuri/protectia mediului.

    sunt multe lucruri de spus... si spre deosebire de alte sisteme, doua sisteme identice cu pompe de caldura se comporta diferit, in functie de zona si situatie de la fata locului unde sunt instalate.

    Si ca sa raspund la intrebare... convingeti-va daca puteti sotia, ca incalzirea prin pardoseala este sigura, confortabila, si va va scutii de costuri suplimentare cu combustibilul (daca instalatia este proiectata corect).

    Numai bine!

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Cel mai tare argument! Nici eu nu-i fac faţă!

    Lasă un comentariu:


  • Achim Dan
    a răspuns
    Re: ventiloconvector vs incalzire pardoseala

    Postat în original de RaduCA
    @ Achim Dan: Ce anume vă face să aveţi reticenţe la varianta cu încălzirea prin pardoseală?
    nevasta

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Re: ventiloconvector vs incalzire pardoseala

    @ Achim Dan: Ce anume vă face să aveţi reticenţe la varianta cu încălzirea prin pardoseală?

    Lasă un comentariu:


  • crinaelena
    a răspuns
    Re: ventiloconvector vs incalzire pardoseala

    Postat în original de Achim Dan
    pot folosi la un sistem de incalzire cu pompa de caldura geotermala, doar ventiloconvectoare? e obligatoriu incalzirea in pardoseala?
    nu e obligatorie,in principiu e recomandat sa mearga pe o instalatie de joasa temperatura,chiar si calorifere supradimensionata.

    Lasă un comentariu:


  • Achim Dan
    a răspuns
    Ventiloconvector vs incalzire pardoseala

    pot folosi la un sistem de incalzire cu pompa de caldura geotermala, doar ventiloconvectoare? e obligatoriu incalzirea in pardoseala?

    Lasă un comentariu:


  • zxm_patrick
    a răspuns
    Foloseste cineva pompe din'astea pana la urma..!?!?Sau batem campii ??

    Lasă un comentariu:

Procesare...