Pompe de caldura

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • VYS
    a răspuns
    Scump domnule, scump

    Iar pretul minim pe care l-am vazut pe net este de 8000 EURO pentru un sistem complet cu pompa de 15KW (doar pentru racire-incalzire) iar dac se adauga si optiunea apa calda menajera se ajunge pe la 12.000 EURO.

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    Ce ziceti?

    Costuri de exploatare comparative.


    Exemplu de calcul

    Costurile de exploatare in cazul utilizarii Pompelor de caldura iarna :

    Putere calorica : 15 Kw
    Coeficient de eficacitate : 5

    Consum orar max : 15Kw/5= 3Kw/h ( energie electrica )
    Pret : 3Kw/h*3300lei/h = 9.900 lei/h

    Consum zilnic : 3 Kw/h * 12ore = 36 Kw/h
    Pret : 36Kw/h*3300lei/h = 118.800 lei/zi

    Consum lunar : 36Kw/h * 30zile = 1080 Kw/h
    Pret : 1080Kw/h*3300lei/h =3.564.000lei/luna


    Costurile de exploatare in cazul utilizarii Pompelor de caldura vara :

    Putere frigorifica : 11 Kw
    Coeficient de eficacitate : 5

    Consum orar max : 11Kw/5 = 2.26 Kw/h ( energie electrica )
    Pret : 2.26Kw/h*3300lei/h = 7458 lei/h

    Consum zilnic : 2.26 Kw/h * 12ore = 27.12 Kw/h
    Pret : 27.12Kw/h*3300lei/h = 89.496 lei/zi

    Consum lunar : 27.12 Kw/h * 30zile = 813.6 Kw/h
    Pret : 813.6Kw/h*3300lei/h = 2.684.880 lei/luna


    Costurile de exploatare in cazul utilizarii centralelor electrice :

    Putere calorica : 15 Kw
    Coeficient de eficacitate : 1

    Consum orar max : 15Kw/1= 15Kw/h ( energie electrica )
    Pret : 15Kw/h*3300lei/h = 49.500 lei/h

    Consum zilnic : 15 Kw/h * 12ore = 180 Kw/h
    Pret : 180Kw/h*3300lei/h = 594.000 lei/zi

    Consum lunar : 180Kw/h * 30zile = 5400 Kw/h
    Pret : 5400Kw/h*3300lei/h = 17.820.000lei/luna




    Costurile de exploatare in cazul utilizarii Chillerului vara :

    Putere frigorifica : 11 Kw
    Consum orar : 3.3 kw/h

    Consum orar max : = 3.3 Kw/h ( energie electrica )
    Pret : 3.3/h*3300lei/h = 10890 lei/h

    Consum zilnic : 3.3 Kw/h * 12ore = 39.6 Kw/h
    Pret : 39.6Kw/h*3300lei/h = 130.680 lei/zi

    Consum lunar : 39.6 Kw/h * 30zile = 1188 Kw/h
    Pret : 1188Kw/h*3300lei/h = 3.920.400 lei/luna


    COMPARATII DE EFICACITATE :

    Diferenta de pret pe perioada iernii : 80 %
    Consum cu pompa de caldura : 3.564.000 lei/luna
    Consum cu centrala electrica : 17.820.000 lei/luna
    17.820.000 – 3.564.000 = 23.760.000 lei/luna


    Diferenta de pret pe perioada verii : 32 %
    Consum cu pompa de caldura : 2.684.880 lei/luna
    Consum cu chillerul : 3.920.400 lei/luna
    3.920.400 – 2.684.880 = 1.235.520 lei/luna

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    Postat în original de LucianDr.
    Pompele geotermale imi asigura si ACM?
    Da, se poate asigura si apa calda combinat cu incalzirea/racirea.

    Lasă un comentariu:


  • LucianDr.
    a răspuns
    Pompele geotermale imi asigura si ACM?

    Lasă un comentariu:


  • LucianDr.
    a răspuns
    Daca se poate poze si preturi.

    Lasă un comentariu:


  • taz21
    a răspuns
    Postat în original de dan4orto
    V-as ruga sa ne dati detalii despre sistemul de ventilatie cu recuperare de caldura (de unde, cit, cum, etc). Daca nu este prea mult, aceleasi intrebari si despre sistemul pompa geotermala - incalzire pardoseala (ce cit cum de unde). Multumiri.
    Si pe mine m-ar interesa acelasi aspect.
    Multumesc

    Lasă un comentariu:


  • soring
    a răspuns
    aparat de aclimatizare

    puteti da mai multe detalii despre aparatul de aclimatizare la care faceti referire.

    Lasă un comentariu:


  • astan
    a răspuns
    Postat în original de viorel.stanculescu
    Postat în original de astan
    buna seara, citind diferitele intebäri si räspunsuri din acest forum m-am hotarit sa fac putina lumina in ceea ce priveste pompele de caldura geotermala.eu locuiesc intr-o casa cu o suprafata de 170m2 la care incalzirea se realizeaza cu o pompa de caldura geotermala si incalzire prin pardosea. randamentul pompei este de aprox 4,6 ceea ce inseamna ca la 1kw curent, ea livreaza 4,6kw caldura.pentru a imbunatatii randamentul pompei aerisirea casei se face printr-un aparat de aclimatizare care recupereaza energia termica in proportie de 98%. asta inseamna ca pe timp de iarna la aprox 0 pana la -10 grade daca aerul degajat din casa are cam 23 grade , aerul care intra are cam 21-22 grade.aparatul de aclimatizare nu foloseste nici o rezistenta termica care ar fii un consumator mare de curent.
    Chiar te rugam sa ne impartasesti din experienta unui beneficiar al acestui sistem.

    Te asteptam cu detalii tehnice si economice.
    Buna seara, imi cer scuze ptr eroarea de compunere din mesajul anterior, doream sa pun o intrebare ptr gringo referitoare la costurile de implementare ptr sistemul de incalzire prezentat.

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    Postat în original de astan
    [buna seara, citind diferitele intebäri si räspunsuri din acest forum m-am hotarit sa fac putina lumina in ceea ce priveste pompele de caldura geotermala.eu locuiesc intr-o casa cu o suprafata de 170m2 la care incalzirea se realizeaza cu o pompa de caldura geotermala si incalzire prin pardosea.
    Chiar te rugam sa ne impartasesti din experienta unui beneficiar al acestui sistem.

    Te asteptam cu detalii tehnice si economice.

    Lasă un comentariu:


  • astan
    a răspuns
    [quote="gringo"]buna seara, citind diferitele intebäri si räspunsuri din acest forum m-am hotarit sa fac putina lumina in ceea ce priveste pompele de caldura geotermala.eu locuiesc intr-o casa cu o suprafata de 170m2 la care incalzirea se realizeaza cu o pompa de caldura geotermala si incalzire prin pardosea.

    Lasă un comentariu:


  • flo8200
    a răspuns
    Postat în original de gc_ro
    si totusi cat v-a costat curentul in ianuarie?
    In ianuarie 2004, anul cand am folosit permanent centrala electrica, dar si o soba de teracota intr-un dormitor si am incalzit numai 127 mp si nu aveam casa izolata cu polistiren expandat de 5cm, curentul m-a costat 9 mil. ROL.
    Iernile urmatoare am avut de incalzit 142 mp, casa era izolata si am avut soba la parter si cea de la etaj. M-am incalzit cu lemne toata iarna si m-au costat 10 mil. ROL.

    Lasă un comentariu:


  • dan4orto
    a răspuns
    Postat în original de gringo
    ...aerisirea casei se face printr-un aparat de aclimatizare care recupereaza energia termica in proportie de 98%. asta inseamna ca pe timp de iarna la aprox 0 pana la -10 grade daca aerul degajat din casa are cam 23 grade , aerul care intra are cam 21-22 grade.aparatul de aclimatizare nu foloseste nici o rezistenta termica care ar fii un consumator mare de curent.
    consumul aparatului de aclimatizare este de 80 w la viteza medie a ventilatoarelor. la acesta viteza se recircula cam 500 m3 de aer in 4 ore.avantajul unui asemenea aparat este ca pe timp de iarna nu se pierde energia termica prin deschiderea geamurilor.
    V-as ruga sa ne dati detalii despre sistemul de ventilatie cu recuperare de caldura (de unde, cit, cum, etc). Daca nu este prea mult, aceleasi intrebari si despre sistemul pompa geotermala - incalzire pardoseala (ce cit cum de unde). Multumiri.

    Lasă un comentariu:


  • gc_ro
    a răspuns
    si totusi cat v-a costat curentul in ianuarie?

    Lasă un comentariu:


  • flo8200
    a răspuns
    Postat în original de Forte
    Am inteles ca trebuie montat si un filtru special pentru impuritati si calcar! Costa minim 1000euro!
    Acel filtru este in sistemele deschise, adica cand tragi apa dintr-un put si versi in altul. Daca iti faci serpentina in pamant pe orizantala sau verticala nu este nevoie de acel filtru.

    Lasă un comentariu:


  • Forte
    a răspuns
    Am inteles ca trebuie montat si un filtru special pentru impuritati si calcar! Costa minim 1000euro!

    Lasă un comentariu:

Procesare...