Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Pompe de caldura

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• flo8200
    a răspuns
    Si eu am fost interesat si inca mai sunt de pompele de caldura geotermale. Din pacate curtea nu imi permite sa ingrop la 1-2 m adancime serpentina necesara. Asa ca ramane varianta cu doua puturi sau varianta cu sonde in pamant. La prima, stiu ca este destul de scump sa sapi un put si necunoscuta cea mai mare este pana unde este nevoie sa sapi pentru a avea debitul de apa necesar. Cineva mi-a spus ca practic nu se consuma apa pentru ca se trage apa dintr-un put si se deverseaza in celalat, apa ajungand astfel in pana freatica. Imi este teama si ca nu cumva intr-un an mai secetos sa scada debitul simtitor si atunci nu poti folosi pompa.
    Varianta cu sonde presupune 15-20 de puturi de adancime de 15-20 m unde se va baga acea conducta care preia caldura solului. Nu este nevoie sa dai de apa. In aceasta varianta nu stiu cum va arata curtea.
    Cine are curte suficienta e minunat ca poate ingropa serpentina la 1-2 m adancime si scapa ieftin.

Lasă un comentariu:

• diuta1
    a răspuns
    si puteti sa dati niste detalii? Sunteti multumiti de eficienta ei? Care este suprafata de teren ocupata de tevi? Folositi calorifere sau incalzire prin podea? Care sunt costurile?
    multumesc

Lasă un comentariu:

• cuciuch daniel
    a răspuns
    da, probabil ca foloseste lumea!

Lasă un comentariu:

• diuta1
    a creat un topic Pompe de caldura

Pompe de caldura

Foloseste cineva aceasta solutie (pompe de caldura geotermale) pentru incalzire?
Procesare...
X