Pompe de caldura

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • catalinvvvv
    a răspuns
    tevi prea ingramadite in pamant

    Postat în original de DIY
    Daca racirea condensatorului se face cu apa din pinza freatica, atunci sint mai multe sanse ca pompa de caldura sa functioneze fara probleme chiar daca este folosita exclusiv pentru incalzire. Daca vorbim despre un sistem cu puturi sau cu tuburi ingropate, atunci trebuie realizat un echilibru termic (de la vara la iarna) cu solul fiindca altminteri, in timp, se modifica temperatura solului si implicit a apei de racire iar sistemul nu mai functioneaza corespunzator sau chiar se opreste.
    Centrala este folosita si pentru incalzire si pentru apa calda. (Modelul este Danfoss- ECL300, compresor Bartl-H06, consumul de electricitate este de 5kw/ora, puterea ei fiind de 20 Kw).
    Desi cred ca ar trebui sa mearga foarte bine, nu poate incalzi decat boilerul din care ne servim de apa calda (lasata pe automat, in cca. 90 minute). Cand trece si pe incalzirea locuintei, nu da randament deloc, adica temperatura pe tur ramane undeva la 35 grade, iar pe retur la 27 grade. Si chiar intra in avarie peste noapte. Locuinta are 350mp suprafata locuibila, cu calorifere in fiecare camera si chiar cate 2 pe holurile principale. (23 calorifere in total).

    Tevile (pentru recircularea antigelului) din pamant sunt puse la o adancime de ~ 2 metri, dar sunt destul de apropiate intre ele ... cca 25cm. Sunt puse pe 3 "straturi" de cate 4 pe tur si 4 pe retur. Intre straturi sunt cam 25cm. In total 12 tevi x 100 metri.
    Temperatura pe tur a antigelului ajunge, de obicei, dupa cateva ore de functionare la -10 grade si pe retur la -14, chiar -15 grade.

    Stiti cam ce distanta trebuie sa fie intre aceste tevi de pexal? Si cam ce temperaturi trebuie sa am pe tur/retur ?

    Lasă un comentariu:


  • DIY
    a răspuns
    Daca racirea condensatorului se face cu apa din pinza freatica, atunci sint mai multe sanse ca pompa de caldura sa functioneze fara probleme chiar daca este folosita exclusiv pentru incalzire. Daca vorbim despre un sistem cu puturi sau cu tuburi ingropate, atunci trebuie realizat un echilibru termic (de la vara la iarna) cu solul fiindca altminteri, in timp, se modifica temperatura solului si implicit a apei de racire iar sistemul nu mai functioneaza corespunzator sau chiar se opreste.

    Lasă un comentariu:


  • DIY
    a răspuns

    Lasă un comentariu:


  • catalinvvvv
    a răspuns
    Pompe de caldura

    A instalat cineva o centrala cu pompe de caldura de tipul sol-apa cu sistemul de tevi din pamant montat la orizontal ... respectiv in santuri adanci de aprox. 2m ?

    Sunt curios sa vad daca a functionat corect si la parametrii optimi in anotimpul iernii ... fiindca eu am avut o astfel de patanie si as dori cateva detalii legate de montajul tevilor prin care circula lichidul prin care se face schimbul de caldura.

    Astept amatori cu care sa dezbat aceasta problema.

    Multumesc.

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    Cateva pareri gasesti in topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...r=asc&start=15

    Lasă un comentariu:


  • nelu petrescu
    a răspuns
    Re: Pompe de caldura cu stalp de gheata

    Postat în original de iankaroll
    salut,
    si eu sunt interesat de o astfel de pompa, dar am auzit ca ar consuma ff mult curent electric
    Am gasit un sitehttp://ecologicsystems.ro/intrebari_fregvente.php
    unde este un forum si la un moment dat da aceasta paralela:Care sunt diferentele de costuri de exploatare si intretinere a pompelor de caldura Octopus fata de incalzirea cu gaz propan butan sau cu pelete de lemn pentru o casa cu o suprafata de 300 m2?
    Gaz propan butan: 3 500 litri – rezervorul mediu pe care si-l instaleaza utilizatorii langa casa, respectiv de circa 1840 kg gaz. Necesarul anual (date furnizate de un utilizator neinteresat de pompa de caldura) pentru o casa cu suprafata de 300 m2 (cu izolatie conform normelor Europene) este de circa 9000 litri = 5 520 kg. Necesarul anual de energie pentru o asemenea suprafata este de 30000 kWh, aceasta energie (maximum, in conditii ideale) este furnizata de Octopus 48X, costul aproximativ de obtinere a acesteia este de circa 3150 RON. Cat platim pentru gaz (5520 kg)? La pretul actual inseamna 12144RON. Peletele (deseuri de lemn, rumegus -presate): 1kg = 5 kWh; 30 000 kWh = 6 tone peleti, cu conditia ca arderea acestor pelete sa ne furnizeze 100% energie. Din pacate, nu exista o asemenea centrala perfecta. In practica, energia mentionata se obtine prin consumul a 9 – 10 tone.
    Se pare ca intradevar ar face fata ,dar costul acestei centrale s-ar parea ca este destul de piperat

    Lasă un comentariu:


  • iankaroll
    a răspuns
    Pompe de caldura cu stalp de gheata

    salut,
    si eu sunt interesat de o astfel de pompa, dar am auzit ca ar consuma ff mult curent electric

    Lasă un comentariu:


  • nelu petrescu
    a răspuns
    Pompe de caldura cu stalp de gheata

    Buna ziua,am mai incercat sa descopar pe cineva care are montat sau a montat un asemenea sistem de incalzire.
    Internetul e plin de oferte si m-ar incanta un asemenea sistem,dar stiti cum este frica de ceva nou si chiar nu stiu ce sa fac.
    Voi ce parere aveti?Pro sau contra?
    Multumesc

    Lasă un comentariu:


  • dan ionut
    a răspuns
    ma intereseaza un sistem orizontal, aveti cunostiinte de o firma din judetul mures sau cluj? sau cineva care detin un sistem asemanator poate sa imi dea mai multe detalii,
    costuri sistem, consum lunar, marca de centrala?

    Lasă un comentariu:


  • DIY
    a răspuns
    Re: pompe de caldura

    Postat în original de dan ionut
    ce tip de sistem de pompe de caldura recomandati pentru o casa duplex avand o suprafata de 400 mp locuibili si un teren aferent de 500 mp???
    Pompele de caldura sint de mai multe tipuri dar, dupa cum suna intrebarea ta, pare-se ca la pompele de cladura geotermale te referi tu. In acest caz, tipul sursei geotermale (verticala sau orizontala) este dat de caracteristicile solului, suprafata disponibila si capacitatea & caracteristicile sistemului. Toate detaliile pot fi clarificate anagajind un proiectant.

    Lasă un comentariu:


  • dan ionut
    a răspuns
    Pompe de caldura

    ce tip de sistem de pompe de caldura recomandati pentru o casa duplex avand o suprafata de 400 mp locuibili si un teren aferent de 500 mp???

    Lasă un comentariu:


  • nelu petrescu
    a răspuns
    Multumesc stiu acest site,dar vroiam sa aflu mai multe de la cineva care are montat un asemenea sistem.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant climatizare
    a răspuns
    Gasiti mai multe detalii aici :

    Lasă un comentariu:


  • nelu petrescu
    a răspuns
    Pompe de caldura

    Buna ziua.Ce stiti de pompele de caldura? Mi se par interesante cele cu stalp de gheata.Ce parere aveti?

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Aproape că aş paria că, la primele 20.000 de cereri, proiectele (per total) vor fi de aproximativ 250.000 ron, INDIFERENT de casă, zonă, necesar, echipament etc.

    Lasă un comentariu:

Procesare...