Pompe de caldura

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • LucianDr.
    Membru Marcant
    • 06.feb.2006
    • 925

    #31
    Daca se poate poze si preturi.
    I'm working for a better live!

    Comentariu

    • LucianDr.
      Membru Marcant
      • 06.feb.2006
      • 925

      #32
      Pompele geotermale imi asigura si ACM?
      I'm working for a better live!

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #33
        Postat în original de LucianDr.
        Pompele geotermale imi asigura si ACM?
        Da, se poate asigura si apa calda combinat cu incalzirea/racirea.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #34
          Ce ziceti?

          Costuri de exploatare comparative.


          Exemplu de calcul

          Costurile de exploatare in cazul utilizarii Pompelor de caldura iarna :

          Putere calorica : 15 Kw
          Coeficient de eficacitate : 5

          Consum orar max : 15Kw/5= 3Kw/h ( energie electrica )
          Pret : 3Kw/h*3300lei/h = 9.900 lei/h

          Consum zilnic : 3 Kw/h * 12ore = 36 Kw/h
          Pret : 36Kw/h*3300lei/h = 118.800 lei/zi

          Consum lunar : 36Kw/h * 30zile = 1080 Kw/h
          Pret : 1080Kw/h*3300lei/h =3.564.000lei/luna


          Costurile de exploatare in cazul utilizarii Pompelor de caldura vara :

          Putere frigorifica : 11 Kw
          Coeficient de eficacitate : 5

          Consum orar max : 11Kw/5 = 2.26 Kw/h ( energie electrica )
          Pret : 2.26Kw/h*3300lei/h = 7458 lei/h

          Consum zilnic : 2.26 Kw/h * 12ore = 27.12 Kw/h
          Pret : 27.12Kw/h*3300lei/h = 89.496 lei/zi

          Consum lunar : 27.12 Kw/h * 30zile = 813.6 Kw/h
          Pret : 813.6Kw/h*3300lei/h = 2.684.880 lei/luna


          Costurile de exploatare in cazul utilizarii centralelor electrice :

          Putere calorica : 15 Kw
          Coeficient de eficacitate : 1

          Consum orar max : 15Kw/1= 15Kw/h ( energie electrica )
          Pret : 15Kw/h*3300lei/h = 49.500 lei/h

          Consum zilnic : 15 Kw/h * 12ore = 180 Kw/h
          Pret : 180Kw/h*3300lei/h = 594.000 lei/zi

          Consum lunar : 180Kw/h * 30zile = 5400 Kw/h
          Pret : 5400Kw/h*3300lei/h = 17.820.000lei/luna




          Costurile de exploatare in cazul utilizarii Chillerului vara :

          Putere frigorifica : 11 Kw
          Consum orar : 3.3 kw/h

          Consum orar max : = 3.3 Kw/h ( energie electrica )
          Pret : 3.3/h*3300lei/h = 10890 lei/h

          Consum zilnic : 3.3 Kw/h * 12ore = 39.6 Kw/h
          Pret : 39.6Kw/h*3300lei/h = 130.680 lei/zi

          Consum lunar : 39.6 Kw/h * 30zile = 1188 Kw/h
          Pret : 1188Kw/h*3300lei/h = 3.920.400 lei/luna


          COMPARATII DE EFICACITATE :

          Diferenta de pret pe perioada iernii : 80 %
          Consum cu pompa de caldura : 3.564.000 lei/luna
          Consum cu centrala electrica : 17.820.000 lei/luna
          17.820.000 – 3.564.000 = 23.760.000 lei/luna


          Diferenta de pret pe perioada verii : 32 %
          Consum cu pompa de caldura : 2.684.880 lei/luna
          Consum cu chillerul : 3.920.400 lei/luna
          3.920.400 – 2.684.880 = 1.235.520 lei/luna
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #35
            Scump domnule, scump

            Iar pretul minim pe care l-am vazut pe net este de 8000 EURO pentru un sistem complet cu pompa de 15KW (doar pentru racire-incalzire) iar dac se adauga si optiunea apa calda menajera se ajunge pe la 12.000 EURO.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • bigmandesign
              Incepator
              • 10.ian.2008
              • 21

              #36
              cine cunoaste principiul unei pompe de caldura

              Caut pe net de cateva zile pompe de caldura si am ajuns la concluzia ca nu se merita. Si nu pentru ca nu ar fi buna ci pentru ca romanii sunt atat de hoti incat ti-ar lua si pielea. Cum sa coste o pompa de caldura 10000 de euro cand principiul este acelasi ca al unui frigider. Asa ca mai bine ar fi sa ne stoarcem creierele si sa facem una pe componente ca doar gasesti piese sa faci un frigider mai mare si sa functioneze invers. Ce ziceti???
              Muncim ca sa traim nu traim ca sa muncim.

              Comentariu

              • DIY
                Living Legend
                • 07.sep.2007
                • 1736

                #37
                Re: cine cunoaste principiul unei pompe de caldura

                Postat în original de bigmandesign
                Caut pe net de cateva zile pompe de caldura si am ajuns la concluzia ca nu se merita. Si nu pentru ca nu ar fi buna ci pentru ca romanii sunt atat de hoti incat ti-ar lua si pielea. Cum sa coste o pompa de caldura 10000 de euro cand principiul este acelasi ca al unui frigider. Asa ca mai bine ar fi sa ne stoarcem creierele si sa facem una pe componente ca doar gasesti piese sa faci un frigider mai mare si sa functioneze invers. Ce ziceti???
                Nu este vorba despre hotie! De unde asa o idee?!? Pur si simplu nu este o tehnologie simpla.
                Evident, daca tu ai hotarit ca-ti foloseste mai mult un sistem de climatizare "home made", nu-ti ramine decit sa te duci la magazin si sa cumperi urmatoarele:

                - compresor
                - valva de expansiune ( cu "doua' sau cu "trei" cai, dupa cum doresti: numai racire sau pompa de caldura);
                - condensator (simplu, adica: o baterie de racire din teava de cupru cu aripioare de aluminiu + ventilator)
                - evaporator (tot asa, un fel de radiator de cupru cu aripioare de aluminiu)
                - ceva teava de cupru ca sa conectezi elementele intre ele (in ordinea lor fireasca: compresor, condensator, valva, evaporator)

                Acum vreo zece ani cind, tot asa, si eu "luam pielea" de pe om vinzind sisteme de aer conditionat am aruncat o gluma in care spuneam ca, daca vrei sa te ieftinesti n-ai decit sa iei piese de schimb de la un frigider, sa le pui intr-o cutie cu un ventilator si gata! ai aer conditionat ! Cineva, insa, m-a luat in serios si si-a construit unul; pentru un magazin high-end !!! Pe scurt, dupa o saptamina a venit si mi-a dat comanda pentru ceva normal. "Aparatul" respectiv racea fara limite; asta cind nu se oprea din cauza de insuficienta racire a condensatorului. In schimb facea un zgomot ingrozitor, si - cel mai rau ! - scuipa apa pe clienti. In plus, contoarul electric parac-o luase din loc.

                Ce-am vrut eu sa spun este ca, asa ca idee, totul pare simpu. Cind ajungem insa la "fine tunning" e mai complicat.

                Ventilatorul condensatorului trebuie sa spele corespunzator bateria astfel incit sa asigure racirea; altfel moare valva de expansiune. Evaporatorul trebuie sa raceasca si sa dezumidifice la un anumit debit de aer si pe un anumit numar de rinduri ale bateriei. Apa trebuie sa se scurga gravitational nu sa fie preluata de jetul de aer.
                Asta ca sa nu discutam aici de eficienta, senzori de temperatura, subracire, automatizari, inverter, s.a.m.d.

                Spor la treaba!

                Numai bine,
                DIY

                Comentariu

                • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                  Membru marcant
                  • 26.dec.2005
                  • 584

                  #38
                  Stimate domn,
                  Cred ca a-ti gresi sa postati acest topic,trebuia postat la capitolul RELAXARE.De la principiul de funct.al pompei de caldura,pina la finalizare este o cale ff.lunga.Oricum va urez mult succes.
                  Cu respect,
                  G.Z.

                  Comentariu

                  • bigmandesign
                    Incepator
                    • 10.ian.2008
                    • 21

                    #39
                    http://home-industry.eu/

                    Pretul acestei pompe in Romania este oricum exagerat. Si apoi cineva a reusit sa o cunstruiasca la un pret accesibil. [/url]http://home-industry.eu/
                    Muncim ca sa traim nu traim ca sa muncim.

                    Comentariu

                    • bigmandesign
                      Incepator
                      • 10.ian.2008
                      • 21

                      #40
                      Apropo de pretul exagerat mergeti pe e-bay si cautati heat pump sa vedeti ce preturi o sa intalniti.
                      Raman la parerea mea: Comerciantii din Romania sunt niste hoti fara scrupule care vor sa se imbogateasca peste noapte. Cand va exista un comerciant decent care sa importe o astfel de pompa sa ma anunte si pe mine pentru ca nu poate sa ajunga de la 3000 de euro la 10000-14000 doar cu costurile de transport. Pana atunci nu vrea nimeni sa construiasca una pentru ca pe mine ma depaseste. Nu cunosc bine principiul de functionare, formulele de calcul in functie de izolatia casei, spatiul de incalzit, si multe altele care trebuiesc luate in calcul. Nu exista nici-un frigotehnist pe acest forum pentru ca sunt convins ca daca ar fi ar spune ca se poate face.
                      Muncim ca sa traim nu traim ca sa muncim.

                      Comentariu

                      • DIY
                        Living Legend
                        • 07.sep.2007
                        • 1736

                        #41
                        Postat în original de bigmandesign
                        Apropo de pretul exagerat mergeti pe e-bay si cautati heat pump sa vedeti ce preturi o sa intalniti.
                        Raman la parerea mea: Comerciantii din Romania sunt niste hoti fara scrupule care vor sa se imbogateasca peste noapte. Cand va exista un comerciant decent care sa importe o astfel de pompa sa ma anunte si pe mine pentru ca nu poate sa ajunga de la 3000 de euro la 10000-14000 doar cu costurile de transport. Pana atunci nu vrea nimeni sa construiasca una pentru ca pe mine ma depaseste. Nu cunosc bine principiul de functionare, formulele de calcul in functie de izolatia casei, spatiul de incalzit, si multe altele care trebuiesc luate in calcul. Nu exista nici-un frigotehnist pe acest forum pentru ca sunt convins ca daca ar fi ar spune ca se poate face.
                        Asta este, deja, un mesaj tendentions! Mi se pare inacceptabil sa arunci cu vorbe grele la adresa unor oameni pe care nu-i cunosti si despre a caror afacere, se vede clar!, nu stii nimic!!!
                        Eu am incercat sa dau niste lamuriri cu caracter general si nu ma asteptam, zau, la un raspuns atit de rauvoitor si de limitat.
                        Personal, ma voi abtine de la a mai posta la topicul acesta.

                        Comentariu

                        • bigmandesign
                          Incepator
                          • 10.ian.2008
                          • 21

                          #42
                          Imi pare rau domnule dar daca vrei sa-ti promovezi afacerea mergi pe alt topic. Cate astfel de pompe ai reusit sa vinzi pana acum la aceste preturi.
                          Muncim ca sa traim nu traim ca sa muncim.

                          Comentariu

                          • DIY
                            Living Legend
                            • 07.sep.2007
                            • 1736

                            #43
                            Postat în original de bigmandesign
                            Imi pare rau domnule(?!?) dar daca vrei sa-ti promovezi afacerea mergi pe alt topic. Cate astfel de pompe ai reusit sa vinzi pana acum la aceste preturi.
                            ... iata cum nu m-am putut abtine si revin; asta fiindca in loc sa mi se trimita un mesaj in particular, mi se aduc acuze in public.
                            Cred ca sint ultima persoana ce poate fi acuzata de a-si fi facut reclama in vreun fel pe acest forum!!!

                            Comentariu

                            • PowerMC
                              Administrator
                              • 02.mai.2007
                              • 2210

                              #44
                              @ bigmandesign

                              Lasati in grija noastra problemele ce tin de publicitate, dvs. incercati sa purtati un dialog pe tema topicului, respectand in acest fel punctul 5 din Regulamentului Forumului .

                              P.S. Am scos linkul din semnatura dvs. din acelasi considerent
                              Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                              Community Manager MC

                              Comentariu

                              • Marin
                                Incepator
                                • 25.feb.2007
                                • 49

                                #45
                                D-le DIY , va urmaresc de mult comentariile si trebuie sa recunosc ca de cele mai multe ori aveti dreptate si sfaturi bune. DAR, am observat ca sunteti partinitor in special cand vine vorba de consultarea unor "experti" care cer si pielea de pe om numai pentru ca ei au aflat niste formule de calcul mai inaintea altora. Aici cred ca are dreptate D-l ca hotia este in floare si ca tripleaza preturile la anumite produse, proiecte, manopere care de multe ori sunt indoielnice, diferitii "experti" mergand pe ideea ca nu are cine sa-i verifice daca au facut oarece greseli. Sanatate si s-auzim de bine.

                                Comentariu

                                Procesare...