Pompe de caldura

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • DIY
    Living Legend
    • 07.sep.2007
    • 1736

    #91
    Postat în original de cielo2

    Salut Diy,
    poate ai dreptate, dar din moment ce nu am gasit reclama la vreun produs...ma gindeam ca nu vrea neaparat sa imi propuna "cea mai ieftina soluti" cum se practica pe la noi

    toate bune
    Iar eu nu m-am referit la reclama in sine ci la faptul ca prezentarea pare tradusa dintr-un manual de utilizare, ceva, de la un produs ... luind de bun tot ce scrie acolo ...

    Numai bine,
    DIY

    Comentariu

    • cielo2
      Incepator
      • 14.iun.2008
      • 14

      #92
      Postat în original de DIY
      Postat în original de cielo2

      Salut Diy,
      poate ai dreptate, dar din moment ce nu am gasit reclama la vreun produs...ma gindeam ca nu vrea neaparat sa imi propuna "cea mai ieftina soluti" cum se practica pe la noi

      toate bune
      Iar eu nu m-am referit la reclama in sine ci la faptul ca prezentarea pare tradusa dintr-un manual de utilizare, ceva, de la un produs ... luind de bun tot ce scrie acolo ...

      Numai bine,
      DIY
      ok, no problem
      cielo2
      va pup pe toti, in special blondele

      Comentariu

      • cielo2
        Incepator
        • 14.iun.2008
        • 14

        #93
        Postat în original de danhome_52
        Salut!
        Cred ca este o alternativa de viitor care deocamdata se poate folosi cu rezultate bune pentru spatii industriale,comerciale,cladiri de birouri,hoteluri,etc,dar mai putin pentru locuinte unifamiliale.
        Costurile mari la achizitie si manopera de instalare fac sa nu fie tocmai idealul in contextul veniturilor de pe la noi...
        Din cate am vazut costurile de intretinere a instalatiei sunt minime,dar diferentele in facturile lunare nu sunt nemaipomenite.
        Asteptam vremuri mai bune!
        Din pacate s-a rezolvat problema ta, s-au anuntat scumpirile si la curent si la gaz, acum poti sa recalculezi si constati ca nu mai e valabil ce ai scris
        din pacate, povestea continua cu scumpirea gazului, e o etapa decit, m-ar mira sa nu se mai scumpeasca o data pina in iarna
        cielo2
        va pup pe toti, in special blondele

        Comentariu

        • gogoson
          Membru Marcant
          • 14.oct.2006
          • 621

          #94
          am vazut mai nou ca la unele pompe de caldura se pot atasa panouri solare.
          Ceva linkuri in acest sens ?

          Comentariu

          • daniel1976
            Membru
            • 13.nov.2007
            • 147

            #95
            Postat în original de gringo
            Postat în original de Forte
            Puturile pentru apa ce adancime au? Cate sunt? Si cat au costat?
            Ce model de pompa ai?

            Eu am auzit ca sub 20m nu sunt sanse sa se gaseasca debitul de apa necesar.
            Ce distanta trebuie sa fie intre putul tur si putul retur? Minim 15m?
            Foratul costa 100euro metru liniar?

            Multumesc pentru raspunsuri!
            pompa ökotherm cu vaporizare directa

            la mine colectorii nu stau in pinza freatica, deci nu am forat pe verticala, ci colectorii sunt asezati pe orizontala la 1,50-2 m sub pamant si iau o suprafata de 180m2. in total sunt 4 colectori, deci din pompa ies 4 tururi si intra 4 retururi. distanta dintre colectori este de 80 cm si au o lungime cam de 25 m.
            forarea pe verticala, din cauza costurilor ridicate, se face numai atunci cand nu exista posibilitatea de a se amplasa pe orizontala.durata de lucru pentru amplasarea colectorilor este de 1 zi si ai nevoie de un escavator.
            La cele afirmate de tine , spune-ne te rugam , in cazul tau , care sunt costurile cu energia electrica pentru pompa de caldura . Am vazut ca nu ai mai postat de mult si cred ca mai ai foarte multe de spus . Vino te rog cu avantaje si dezavantaje ale acestui sistem.
            Multumesc anticipat.

            Comentariu

            • zxm_patrick
              Membru marcant
              • 27.iul.2006
              • 665

              #96
              Foloseste cineva pompe din'astea pana la urma..!?!?Sau batem campii ??
              "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

              Comentariu

              • Achim Dan
                Membru
                • 03.iun.2007
                • 157

                #97
                Ventiloconvector vs incalzire pardoseala

                pot folosi la un sistem de incalzire cu pompa de caldura geotermala, doar ventiloconvectoare? e obligatoriu incalzirea in pardoseala?
                Cand o cale fara cale, cale dand... alte lucruri fara cale, se vor naste prea curand.

                Comentariu

                • crinaelena
                  Living Legend
                  • 11.sep.2007
                  • 1596

                  #98
                  Re: ventiloconvector vs incalzire pardoseala

                  Postat în original de Achim Dan
                  pot folosi la un sistem de incalzire cu pompa de caldura geotermala, doar ventiloconvectoare? e obligatoriu incalzirea in pardoseala?
                  nu e obligatorie,in principiu e recomandat sa mearga pe o instalatie de joasa temperatura,chiar si calorifere supradimensionata.

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6360

                    #99
                    Re: ventiloconvector vs incalzire pardoseala

                    @ Achim Dan: Ce anume vă face să aveţi reticenţe la varianta cu încălzirea prin pardoseală?
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • Achim Dan
                      Membru
                      • 03.iun.2007
                      • 157

                      Re: ventiloconvector vs incalzire pardoseala

                      Postat în original de RaduCA
                      @ Achim Dan: Ce anume vă face să aveţi reticenţe la varianta cu încălzirea prin pardoseală?
                      nevasta
                      Cand o cale fara cale, cale dand... alte lucruri fara cale, se vor naste prea curand.

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6360

                        Cel mai tare argument! Nici eu nu-i fac faţă!
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • ecosit
                          Membru
                          • 18.aug.2008
                          • 158

                          la pompele de caldura geotermale, eficienta creste odata cu scaderea diferentei de temperatura dintre sursa rece (apa, aer, sol) si sursa calda (agentul termic de incalzit).

                          Incalzirea prin pardoseala este cea mai recomandata pentru aceste sisteme de incalzire pentru ca reuseste sa incalzeasca cu doar 32-35 grade un spatiu de locuit. Pentru ventilo convectoare agentul termic trebuie sa aiba 50 greade min sau mai mult. Se poate si cu o supradimensionare... dar nu cred ca se justifica costurile.

                          Cu cat temperatura furnizata de pompa de caldura este mai mare, cu atat eficienta pompei scade.

                          In urma cu ceva vreme am facut un studiu prin care am aratat (teoretic) care ar fi eficienta minima necesara a unei pompe de caldura, pentru a obtine costuri de rulaj (combustibil) mai mici decat o centrala termica cu gaze naturale.

                          Rezultatele au fost surprinzatoare chiar si pentru mine, si depind enorm de costurile preturilor gazelor naturale si a energiei electrice. La momentul studiului mai 2008, pentru ca o pompa de caldura sa fie mai rentabila din puct de vedere financiar, trebuia ca eficienta pompei geotermale sa depaseasca 300% adica COP 3 (valoare la care costurile cu combustibilul erau aceleasi). In ceea ce priveste aspectele de mediu, pompa de caldura era mai eco decat cazanul cu gaz natural daca eficienta pompei era mai mare de 280% adica 2.8 in cazul in care pompa de caldura era alimentata de la reteaua nationala de electrificare. (DYI aici parca ai avut ceva nelamuriri).

                          Nu trebuie sa luati insa ceea ce am spus ad-literam pentru ca acest studiu a fost facut cu anumite ipoteze pe care nu le pot scrie in 2-3 randuri.

                          Ideea este ca sistemele acestea mai putin conventionale trebuie calculate si proiectate cu grija pentru ca rezultatele obtinute sa fie cele optime si asteptate si pentru a indeplini conditiile de confort optim/costuri/protectia mediului.

                          sunt multe lucruri de spus... si spre deosebire de alte sisteme, doua sisteme identice cu pompe de caldura se comporta diferit, in functie de zona si situatie de la fata locului unde sunt instalate.

                          Si ca sa raspund la intrebare... convingeti-va daca puteti sotia, ca incalzirea prin pardoseala este sigura, confortabila, si va va scutii de costuri suplimentare cu combustibilul (daca instalatia este proiectata corect).

                          Numai bine!

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6360

                            Postat în original de ecosit.ro
                            [...] incalzirea prin pardoseala este sigura, confortabila, si va va scuti de costuri suplimentare cu combustibilul (daca instalatia este proiectata corect). [...]
                            Cînd aţi spus acest lucru, v-aţi referit la încălzirea prin pardoseală cu pompa de caldura geotermală sau la încălzirea prin pardoseală în general? Eu cred că cea de-a doua variantă este cea corectă, dar vreau să-mi confirmaţi Dvs. acest lucru.
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • ecosit
                              Membru
                              • 18.aug.2008
                              • 158

                              evident ca cea dea doua, dar in cazul de fata cea cu pompe de caldura

                              Comentariu

                              • RaduCA
                                Living Legend
                                • 09.oct.2005
                                • 6360

                                Şi eu sînt un susţinător al încălzirii prin pardoseală.
                                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                                Comentariu

                                Procesare...