Pompe de caldura

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    Cateva pareri gasesti in topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...r=asc&start=15
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • catalinvvvv
      Incepator
      • 16.mar.2009
      • 3

      Pompe de caldura

      A instalat cineva o centrala cu pompe de caldura de tipul sol-apa cu sistemul de tevi din pamant montat la orizontal ... respectiv in santuri adanci de aprox. 2m ?

      Sunt curios sa vad daca a functionat corect si la parametrii optimi in anotimpul iernii ... fiindca eu am avut o astfel de patanie si as dori cateva detalii legate de montajul tevilor prin care circula lichidul prin care se face schimbul de caldura.

      Astept amatori cu care sa dezbat aceasta problema.

      Multumesc.
      no

      Comentariu

      • DIY
        Living Legend
        • 07.sep.2007
        • 1736

        Comentariu

        • DIY
          Living Legend
          • 07.sep.2007
          • 1736

          Daca racirea condensatorului se face cu apa din pinza freatica, atunci sint mai multe sanse ca pompa de caldura sa functioneze fara probleme chiar daca este folosita exclusiv pentru incalzire. Daca vorbim despre un sistem cu puturi sau cu tuburi ingropate, atunci trebuie realizat un echilibru termic (de la vara la iarna) cu solul fiindca altminteri, in timp, se modifica temperatura solului si implicit a apei de racire iar sistemul nu mai functioneaza corespunzator sau chiar se opreste.

          Comentariu

          • catalinvvvv
            Incepator
            • 16.mar.2009
            • 3

            tevi prea ingramadite in pamant

            Postat în original de DIY
            Daca racirea condensatorului se face cu apa din pinza freatica, atunci sint mai multe sanse ca pompa de caldura sa functioneze fara probleme chiar daca este folosita exclusiv pentru incalzire. Daca vorbim despre un sistem cu puturi sau cu tuburi ingropate, atunci trebuie realizat un echilibru termic (de la vara la iarna) cu solul fiindca altminteri, in timp, se modifica temperatura solului si implicit a apei de racire iar sistemul nu mai functioneaza corespunzator sau chiar se opreste.
            Centrala este folosita si pentru incalzire si pentru apa calda. (Modelul este Danfoss- ECL300, compresor Bartl-H06, consumul de electricitate este de 5kw/ora, puterea ei fiind de 20 Kw).
            Desi cred ca ar trebui sa mearga foarte bine, nu poate incalzi decat boilerul din care ne servim de apa calda (lasata pe automat, in cca. 90 minute). Cand trece si pe incalzirea locuintei, nu da randament deloc, adica temperatura pe tur ramane undeva la 35 grade, iar pe retur la 27 grade. Si chiar intra in avarie peste noapte. Locuinta are 350mp suprafata locuibila, cu calorifere in fiecare camera si chiar cate 2 pe holurile principale. (23 calorifere in total).

            Tevile (pentru recircularea antigelului) din pamant sunt puse la o adancime de ~ 2 metri, dar sunt destul de apropiate intre ele ... cca 25cm. Sunt puse pe 3 "straturi" de cate 4 pe tur si 4 pe retur. Intre straturi sunt cam 25cm. In total 12 tevi x 100 metri.
            Temperatura pe tur a antigelului ajunge, de obicei, dupa cateva ore de functionare la -10 grade si pe retur la -14, chiar -15 grade.

            Stiti cam ce distanta trebuie sa fie intre aceste tevi de pexal? Si cam ce temperaturi trebuie sa am pe tur/retur ?
            no

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3639

              incercati sa contactati un service specializat.

              Comentariu

              • Arha
                Membru
                • 24.iul.2007
                • 260

                vezi si aici:

                Comentariu

                • termoadi
                  Membru Marcant
                  • 21.ian.2007
                  • 984

                  Re: tevi prea ingramadite in pamant

                  Postat în original de catalinvvvv
                  Postat în original de DIY
                  Daca racirea condensatorului se face cu apa din pinza freatica, atunci sint mai multe sanse ca pompa de caldura sa functioneze fara probleme chiar daca este folosita exclusiv pentru incalzire. Daca vorbim despre un sistem cu puturi sau cu tuburi ingropate, atunci trebuie realizat un echilibru termic (de la vara la iarna) cu solul fiindca altminteri, in timp, se modifica temperatura solului si implicit a apei de racire iar sistemul nu mai functioneaza corespunzator sau chiar se opreste.
                  Centrala este folosita si pentru incalzire si pentru apa calda. (Modelul este Danfoss- ECL300, compresor Bartl-H06, consumul de electricitate este de 5kw/ora, puterea ei fiind de 20 Kw).
                  Desi cred ca ar trebui sa mearga foarte bine, nu poate incalzi decat boilerul din care ne servim de apa calda (lasata pe automat, in cca. 90 minute). Cand trece si pe incalzirea locuintei, nu da randament deloc, adica temperatura pe tur ramane undeva la 35 grade, iar pe retur la 27 grade. Si chiar intra in avarie peste noapte. Locuinta are 350mp suprafata locuibila, cu calorifere in fiecare camera si chiar cate 2 pe holurile principale. (23 calorifere in total).

                  Tevile (pentru recircularea antigelului) din pamant sunt puse la o adancime de ~ 2 metri, dar sunt destul de apropiate intre ele ... cca 25cm. Sunt puse pe 3 "straturi" de cate 4 pe tur si 4 pe retur. Intre straturi sunt cam 25cm. In total 12 tevi x 100 metri.
                  Temperatura pe tur a antigelului ajunge, de obicei, dupa cateva ore de functionare la -10 grade si pe retur la -14, chiar -15 grade.

                  Stiti cam ce distanta trebuie sa fie intre aceste tevi de pexal? Si cam ce temperaturi trebuie sa am pe tur/retur ?
                  ce diametru are teava si ce material?
                  despre faptul ca este cam subdimensionata ,nu discutam,caci oricum pretul a fost destul de mare si asa.Cu o gestiune pe zone se mai poate ameliora ceva ,dar parerea mea esta ca radiatoarele sunt improprii unui astfel de sistem
                  O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                  Comentariu

                  • DIY
                    Living Legend
                    • 07.sep.2007
                    • 1736

                    Re: tevi prea ingramadite in pamant

                    [quote="catalinvvvv"] <<...>> Centrala este folosita si pentru incalzire si pentru apa calda. <<...>>

                    Centrala, adica pompa de caldura ... asta ca sa-mi fie mie clar ...
                    In cazul in care pompa de caldura este folosita pentru apa menajera se procedeaza la modul urmator: apa calda preparata de catre pompa de caldura (55*C) preincalzeste baza unui boiler cu acumulare in care se instaleaza o rezistenta electrica. Rezistenta electrica este cea care ridica temperatura apei la 65*C.

                    Postat în original de catalinvvvv
                    Desi cred ca ar trebui sa mearga foarte bine, nu poate incalzi decat boilerul din care ne servim de apa calda <<...>> temperatura pe tur ramane undeva la 35 grade, iar pe retur la 27 grade.
                    Dupa cum am spus, temperatura ar trebui sa fie undeva la 55*C.

                    Postat în original de catalinvvvv
                    <<...>>Locuinta are 350mp <<...>>23 calorifere in total.
                    20 KW pentru o casa de 350mp fiindca asa spune claculul de necesar de incalzire; corect?

                    Postat în original de catalinvvvv
                    Tevile (pentru recircularea antigelului) din pamant sunt puse la o adancime de ~ 2 metri, dar sunt destul de apropiate intre ele ... cca 25cm. Sunt puse pe 3 "straturi" de cate 4 pe tur si 4 pe retur. Intre straturi sunt cam 25cm. In total 12 tevi x 100 metri.
                    Reteaua de tevi se calculeaza in raport cu necesarul pompei de cladura (temperaturile necesare pe condensator si debitul), cu concentratia antigelului (antigelul scade radical eficienta "racirii" compresorului) , cu temperatura medie specifica a solului la adincimea de montare (astea variind in raport cu locatia cladirii) asa ca nu ai cum afla pe forum raspunsul la intrebari.


                    Postat în original de catalinvvvv
                    Temperatura pe tur a antigelului ajunge, de obicei, dupa cateva ore de functionare la -10 grade si pe retur la -14, chiar -15 grade.
                    Asta-i normal. Tot normal ar fi si ca solul sa poata prelua aceasta sarcina de racire.

                    In concluzie, incepe prin a verifica (personal, sau cu ajutorul unui ... alt proeictant) in proiect daca:
                    - calculul de necesar de incalzire reflecta, intr-adevar, un necesar de 20KW la o constructie de 350mp;
                    - radiatoarele au fost calculate si alese pentru temperaturile apei calde preparate in pompa de caldura (55-45);
                    - reteaua de radiatoare are la baza un calcul hidraulic care sa asigure debitul necesar in toate punctele;
                    - cum sta chestiunea cu prepararea apei calde menajere;
                    - care este necesarul (debit si temperaturi) pentru condensatorul pompei de caldura si daca acesti parametri sint atinsi de catre reteaua de tevi ingropate.

                    Postat în original de catalinvvvv
                    Stiti cam ce distanta trebuie sa fie intre aceste tevi de pexal? <<...>>
                    Asta nu o poate sti decit cel care se ocupa de proiect; am explicat - succint - mai sus motivele.
                    Cum adica sint puse cite 4 pe tur si pe retur? Ce intelegi prin asta?

                    Comentariu

                    • gelunechifor
                      Incepator
                      • 05.feb.2008
                      • 64

                      Postat în original de gogoson
                      am vazut mai nou ca la unele pompe de caldura se pot atasa panouri solare.
                      Ceva linkuri in acest sens ?
                      Ce fel de pdc e aia la care tre sa ii mai pui si panouri??)
                      Si care ar fi motivul??
                      incalzirea in pardoseala creste demografia

                      Comentariu

                      • marius_lmd
                        Membru Marcant
                        • 19.mar.2009
                        • 440

                        raspuns

                        sa mai economisesti din curentul consumat de pompa, altfel inseamna ca nu e dimnesionata corespunzator...
                        o parere in plus nu strica niciodata,

                        Comentariu

                        • DIY
                          Living Legend
                          • 07.sep.2007
                          • 1736

                          Re: raspuns

                          Postat în original de marius_lmd
                          sa mai economisesti din curentul consumat de pompa, altfel inseamna ca nu e dimnesionata corespunzator...
                          Adica?!? Nu inteleg ce vrei sa spui ...

                          Comentariu

                          • DIY
                            Living Legend
                            • 07.sep.2007
                            • 1736

                            Postat în original de gelunechifor
                            Postat în original de gogoson
                            am vazut mai nou ca la unele pompe de caldura se pot atasa panouri solare.
                            Ceva linkuri in acest sens ?
                            Ce fel de pdc e aia la care tre sa ii mai pui si panouri??)
                            Si care ar fi motivul??
                            Pompa de caldura este aceeasi. Curentul electric necesar pompei va veni de la panouri, asa ca instalatia tinde spre 0 consum. Simplu, nu?

                            Comentariu

                            • gelunechifor
                              Incepator
                              • 05.feb.2008
                              • 64

                              Postat în original de DIY
                              Postat în original de gelunechifor
                              Postat în original de gogoson
                              am vazut mai nou ca la unele pompe de caldura se pot atasa panouri solare.
                              Ceva linkuri in acest sens ?
                              Ce fel de pdc e aia la care tre sa ii mai pui si panouri??)
                              Si care ar fi motivul??
                              Pompa de caldura este aceeasi. Curentul electric necesar pompei va veni de la panouri, asa ca instalatia tinde spre 0 consum. Simplu, nu?
                              Stii ce-mi place la noi?? Totul e atit de simplu si uite asa ajungem noi in top!

                              Din pcate sunt citeva problemute:

                              1) Nu era vorba de panouri fotovoltaice ci de panouri solare
                              2) Absolut toate p.d.c.-urile au nevoie de 380v
                              3)Costurile unor sisteme fotovoltaice ptr alimentarea unei pdc ar depasi lejer de 3 ori valoarea pdc
                              4)In afara de faptul ca panourile fotovoltaice produc c.c. care trebuie transformat in c.a. si care poate fi facut destul de usor nu acelasi lucru se poate spune cind vrei sa faci 380V
                              incalzirea in pardoseala creste demografia

                              Comentariu

                              • DIY
                                Living Legend
                                • 07.sep.2007
                                • 1736

                                Postat în original de gelunechifor

                                Stii ce-mi place la noi?? Totul e atit de simplu si uite asa ajungem noi in top!

                                Din pcate sunt citeva problemute:

                                1) Nu era vorba de panouri fotovoltaice ci de panouri solare
                                Probabil ca m-am pripit dar, daca este sa luam cu boldul fiecare cuvint, prin panou solar se intelege un panou care capteaza energia solara. In ce anume o transforma, asta-i alta poveste, corect? Inteleg acum ca vrei sa faci o diferentiere intre tipurile de panouri solare: panouri solare cu celule foto-voltaice si panouri solare de preparare apa calda. La rindul lor, cele din urma sint de preparare apa calda pentru inclazire si de preparare apa calda menajera. E mai bine asa?
                                Bun. Daca ne referim la panouri solare de preparare apa calda, atunci poate fi vorba de un back-up pe incalzire pentru perioadele de temperaturi extreme sau de preparare apa calda menajera ... variante ...

                                Postat în original de gelunechifor
                                2) Absolut toate p.d.c.-urile au nevoie de 380v
                                Personal, ma feresc de cuvinte de-astea mari precum "toate", "niciodata" s.a.m.d.; mai ales in situatia in care vrei sa fii foarte exact in exprimare. Pompa de cladura este un principiu care se aplica in diverse tipuri de instalatii. Pompa de caldura racita cu apa este numai o aplicatie particulara a pompei de caldura, in general. Pompa de caldura geotermala este numai o aplicatie particulara a pompei de cladura racite cu apa. La interior, evaporatorul poate furniza apa sau refrigerant, rezultind sisteme hidraulice sau frigorifice. Acum ce ne facem daca eu stiu cel putin o gama de produse tip pompa de caldura geotermala care functioneaza la 230/1/50?!?
                                Postat în original de gelunechifor
                                3)Costurile unor sisteme fotovoltaice ptr alimentarea unei pdc ar depasi lejer de 3 ori valoarea pdc
                                Asta cam asa este dar, pina acum, nu s-a adus in discutie problema bugetului. S-a pus o intrebare de ordin tehnic. De ce ar fi, atunci, aruncata replica asta ca sesizind una dintre erorile postarii mele?!?

                                Postat în original de gelunechifor
                                4)In afara de faptul ca panourile fotovoltaice produc c.c. care trebuie transformat in c.a. si care poate fi facut destul de usor nu acelasi lucru se poate spune cind vrei sa faci 380V
                                Lasind bugetul de-o parte (pe motivul mentionat mai sus), asta se rezolva extrem de usor d.p.d.v. tehnic cu un transformator de faza/frecventa cu releu si temporizare (cam 1500EUR); nu ma-ntreba de amanunte fiindca echipamentele elctrice nu sint domeniul meu forte si doar le folosesc in raport cu parametrii pe care-i prezinta. Plus varianta mea preferata: variator de frecventa cu trecere de la un curent la altul cu by-pass electro-magnetic care costa mai putin in exploatare si, in plus, moduleaza consumul in raport cu cererea.

                                Comentariu

                                Procesare...