Pompe de caldura

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • olyoly
    Membru
    • 18.mar.2010
    • 236

    Pompa de caldura are urmatoarele avantaje fata de cazanul pe peleti:- nu trebuie sa urmaresti nivelul in silozul de depozitare, -nu trebuie sa cureti focarul,-nu trebuie sa-ti faci un stoc de combustibil din timp, -nu-ti trebuie cos, -este mult mai ecologica.
    Daca instalatia e facuta sa faca fata la temperatura agentului termic ce-l ofera pompa de caldura , costurile de exploatare sunt relativ egale!
    daca nu stii , intreaba! dar nu da sfaturi fara sa cunosti!

    Comentariu

    • ggelu
      Membru marcant
      • 28.apr.2009
      • 394

      La modul ideal asa ar fi . Eu vad cateva puncte sensibile : COP-ul pentru PDC apa-pamant e ceva mai mare ( 4,5-5) iar la cele apa-apa si mai mare. Raportul de pret kw electric / kw gaz era ultima oara cand am verificat 3:1 ; si iata ca iesim in zona de economie in exploatare cu PDC.
      Despre centralele cu peleti am vazut proprietari multumiti sau dezamagiti inclusiv pe forumul acesta. Oricum ceva au comun PDC-urile cu CT peleti : pretul de achizitie . Nu ma refer la vestitul SUN P7 ci la centralele cu pretentii comparabile ca si confort in exploatare cu PDC.
      Si chiar : de unde rezulta ca o PDC ar fi mai ecologica decat CT cu peleti ?

      Comentariu

      • termoadi
        Membru Marcant
        • 21.ian.2007
        • 983

        Postat în original de ggelu
        La modul ideal asa ar fi . Eu vad cateva puncte sensibile : COP-ul pentru PDC apa-pamant e ceva mai mare ( 4,5-5) iar la cele apa-apa si mai mare. Raportul de pret kw electric / kw gaz era ultima oara cand am verificat 3:1 ; si iata ca iesim in zona de economie in exploatare cu PDC.
        Despre centralele cu peleti am vazut proprietari multumiti sau dezamagiti inclusiv pe forumul acesta. Oricum ceva au comun PDC-urile cu CT peleti : pretul de achizitie . Nu ma refer la vestitul SUN P7 ci la centralele cu pretentii comparabile ca si confort in exploatare cu PDC.
        Si chiar : de unde rezulta ca o PDC ar fi mai ecologica decat CT cu peleti ?
        despre ct pe peleti ,ce pot sa spun ,sun p 7 nu am montat ,insa am montat biodom si ''toata lumea multumita''
        O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

        Comentariu

        • LDC
          Incepator
          • 16.feb.2010
          • 15

          Adevarat ca poti gasi PDC la pret comparabil cu o centrala pe peleti de calitate superioara... Ceea ce mi se pare scump la PDC este manopera de instalare...
          Adica la o casa cum doresc eu sa construiesc, in zona montana, de aprox 450 mp, ar trebui sa sap 4-5-6 puturi de 50-100 m adancime sau sa decopertez o suprafata de aprox 1000 mp, la 2 m adincime in vederea instalarii tevilor... or asta cred ca inseamna o investitie considerabila...

          Comentariu

          • olyoly
            Membru
            • 18.mar.2010
            • 236

            Postat în original de LDC
            Adevarat ca poti gasi PDC la pret comparabil cu o centrala pe peleti de calitate superioara... Ceea ce mi se pare scump la PDC este manopera de instalare...
            Adica la o casa cum doresc eu sa construiesc, in zona montana, de aprox 450 mp, ar trebui sa sap 4-5-6 puturi de 50-100 m adancime sau sa decopertez o suprafata de aprox 1000 mp, la 2 m adincime in vederea instalarii tevilor... or asta cred ca inseamna o investitie considerabila...
            Decopertarea - sunt de fapt niste santuri de 2m in conditia ca nu ai suprafata mare si mergi cu tubul etajat 2m-tub-pamant-1,2m-tub-pamant.
            Daca insa ai suprafata mai mare poti pune un singur tub la 1,2m adancime.
            Dar ziceai "in zona de munte" - apa curgatoare nu ai in zona? Este cea mai performanta sursa!
            daca nu stii , intreaba! dar nu da sfaturi fara sa cunosti!

            Comentariu

            • LDC
              Incepator
              • 16.feb.2010
              • 15

              Dar ziceai "in zona de munte" - apa curgatoare nu ai in zona? Este cea mai performanta sursa![/quote]


              Este si un piriu in zona... dar prea departe de parcela mea...care este situata pe o panta de aprox 10 grd...

              Comentariu

              • olyoly
                Membru
                • 18.mar.2010
                • 236

                Postat în original de LDC
                Dar ziceai "in zona de munte" - apa curgatoare nu ai in zona? Este cea mai performanta sursa!

                Este si un piriu in zona... dar prea departe de parcela mea...care este situata pe o panta de aprox 10 grd...[/quote]

                Daca poti sa captezi si sa-ti transporti prin niste conducte din acea apa(in functie de posibilitati - cadere,acces pe terenurile altor proprietari) este sursa ideala , cu costurile cele mai reduse pentru pompa de caldura apa-apa , avand si cel mai bun coeficient de transformare(~4,5)
                daca nu stii , intreaba! dar nu da sfaturi fara sa cunosti!

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3621

                  Sunt foarte multe solutii de asigurarea circuitului primar pentru o pompa de caldura, fiecare cu avantajele si dezavantajele lui.
                  - serpentina ingropata la 1,5-2 m
                  - pipe termica ingropate la adancimi mari
                  - serpentina intinsa pe fundul unei ape
                  - apa de suprafata sau de adancime captata in rezervoare
                  - stalp de gheata
                  Solutia este aleasa in functie de sursele disponibile in zona respectiva si de dorintele si bugetul beneficiarului.

                  Comentariu

                  • oliverst
                    Incepator
                    • 20.mai.2008
                    • 32

                    eficienta

                    depinde de costul pe care il ai cu PDC .... daca costul este rezonabil sunt motive pt care este o solutie de viitor

                    nu tr sa fi futurolog sa vezi ca
                    - pretul la gaz o sa creasca intr-un ritm accelerat, pe cum o sa iesim din criza (nu neaparat Romania)
                    - pretul la energia electrica este mult mai stabil (pretul mondial)

                    un cop de 4 este fezabil ... pe sistem w-w sau g-w ...




                    Postat în original de LDC
                    Am recitit informatiile prezentate: dpdv al "eficientei economice" toti fac comparatie intre o centrala electrica si o pompa de caldura...
                    Ce ar fi sa comparam "eficienta economica" si cu alte sisteme...
                    Pt 1 KW energie produsa, pretul platit este de aprox 4 ori mai mare daca folosim curent electric vs gaz metan.... atunci, chiar la un COP de 4 nu sunt mari diferente la factura... iar daca socotim si investitia initiala... atunci nu se merita o pompa de caldura... decit daca nu ai gaz in apropiere...
                    Dar pt aceasta situatie ar fi centralele pe peleti... sau alte variante...

                    Va rog sa comentam si din acest pct de vedere...
                    oliver

                    Comentariu

                    • oliverst
                      Incepator
                      • 20.mai.2008
                      • 32

                      cop

                      daca stai in 3.5 catre 4, real ... deja este ok si economic


                      Postat în original de ggelu
                      La modul ideal asa ar fi . Eu vad cateva puncte sensibile : COP-ul pentru PDC apa-pamant e ceva mai mare ( 4,5-5) iar la cele apa-apa si mai mare. Raportul de pret kw electric / kw gaz era ultima oara cand am verificat 3:1 ; si iata ca iesim in zona de economie in exploatare cu PDC.
                      Despre centralele cu peleti am vazut proprietari multumiti sau dezamagiti inclusiv pe forumul acesta. Oricum ceva au comun PDC-urile cu CT peleti : pretul de achizitie . Nu ma refer la vestitul SUN P7 ci la centralele cu pretentii comparabile ca si confort in exploatare cu PDC.
                      Si chiar : de unde rezulta ca o PDC ar fi mai ecologica decat CT cu peleti ?
                      oliver

                      Comentariu

                      • oliverst
                        Incepator
                        • 20.mai.2008
                        • 32

                        peleti / pompa de caldura

                        este adevarat , in zona montana este mai dificil ...

                        la campie se poate ajunge la un cost de intalare decent ...

                        la final, in cazul in care poti instala PDC, este mai comod , mult mai comod ... si coroborat si cu o incalzire in pardoseala iesi mai ieftin la factura lunara...

                        Postat în original de LDC
                        Adevarat ca poti gasi PDC la pret comparabil cu o centrala pe peleti de calitate superioara... Ceea ce mi se pare scump la PDC este manopera de instalare...
                        Adica la o casa cum doresc eu sa construiesc, in zona montana, de aprox 450 mp, ar trebui sa sap 4-5-6 puturi de 50-100 m adancime sau sa decopertez o suprafata de aprox 1000 mp, la 2 m adincime in vederea instalarii tevilor... or asta cred ca inseamna o investitie considerabila...
                        oliver

                        Comentariu

                        • LDC
                          Incepator
                          • 16.feb.2010
                          • 15

                          Se pare ca nu am alta sansa decat peletii pt casa mea de la munte... ... este greu sa fii "boier" in zona asta ... ...

                          Comentariu

                          • emanu
                            Membru marcant
                            • 06.oct.2008
                            • 504

                            Postat în original de LDC
                            Se pare ca nu am alta sansa decat peletii pt casa mea de la munte... ... este greu sa fii "boier" in zona asta ... ...
                            e usor insa fara b

                            Comentariu

                            • oliverst
                              Incepator
                              • 20.mai.2008
                              • 32

                              Postat în original de LDC
                              Se pare ca nu am alta sansa decat peletii pt casa mea de la munte... ... este greu sa fii "boier" in zona asta ... ...
                              pompa de caldura aer - apa ? sau aer- aer ? merita luata in calcul
                              oliver

                              Comentariu

                              • marius_lmd
                                Membru Marcant
                                • 19.mar.2009
                                • 440

                                aer - aer in zona de munte? si iarna cand este foarte frig merge pompa cu un cop de 1 : 1, poate ceva pe apa este mai viabil
                                o parere in plus nu strica niciodata,

                                Comentariu

                                Procesare...