Pompe de caldura

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Edward
    Incepator
    • 03.apr.2010
    • 24

    Eu am cautat peste tot, inclusiv am fost la expozitia de la Milano sa caut ceva furnizori la un pret mai mic dar ofertele care le/am primit sunt cam la pretul asta. La pret bun aducem pompele acestea aer-aer din sua.
    proiectez si execut sisteme de incalzire , racire si ventilatii pe cladiri comerciale si rezidentiale cu pompe de caldura

    Comentariu

    • oliverst
      Incepator
      • 20.mai.2008
      • 32

      nasol ...

      nu prea as merge in climat temperat cu aer-aer ... nu vreau sa fiu gica contra.

      apa-apa, la un 7000-8000e, cost total m-ar face sa ma simt bine ...
      oliver

      Comentariu

      • ggelu
        Membru marcant
        • 28.apr.2009
        • 394

        Exista si furnizori mai convenabili ca pret iar forajul depinde foarte milt de amplasrea geografica a consumatorului, adncimea panzei freatice, debitul putului....Mai sunt si pompe apa - sol care au nevoie doar de suprafata de teren pentru serpentinele schimbatorului.
        Suma de 20000 E o fi pentru 100 kW necesar termic si 8 puturi de adancime .... Daca ajungi la suma asta te poti gandi serios la alta sursa de incalzire ....
        Oricum inainte de a te gandi la pompa termica verifica la furnizorul de electricitate daca ai disponibil de putere in zona . Sa nu ai surpriza sa te coste mai mult bransamentul trifazat decat pompa !

        Comentariu

        • ggelu
          Membru marcant
          • 28.apr.2009
          • 394

          Un exemplu : Pompa sol - apa Wolf 5,8 kW 6720 E ( TVA inclus) de pe net
          Cod:
          loebbeshop.de/wolf/regenerative-heizsysteme/waermepumpen/solewasser-systeme/bws-k-sole-wasser-waermepumpe-kompaktgeraet.htm
          Preturile la pompe de cadura au scazut serios in ultimii ani dar evident ca pana la cat de goale sunt buzunarele noastre e cale lunga

          Comentariu

          • oliverst
            Incepator
            • 20.mai.2008
            • 32

            buna , multumesc

            trifazic ma costa pe la 3000 ron ,

            ar fi ok , daca restul nu ar costa mai mult de 7-8000 euro

            mai caut ...
            oliver

            Comentariu

            • ggelu
              Membru marcant
              • 28.apr.2009
              • 394

              Pentru putin.
              Vezi ca saptamana viitoare e Romtermica la Romexpo. Daca nu de altceva cel putin e o buna sursa de documentare.

              Comentariu

              • oliverst
                Incepator
                • 20.mai.2008
                • 32

                Postat în original de ggelu
                Pentru putin.
                Vezi ca saptamana viitoare e Romtermica la Romexpo. Daca nu de altceva cel putin e o buna sursa de documentare.
                multumesc mult
                sunt de pe la Arad ... dar incerc sa ajung
                oliver

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3606

                  Expozitia este Romtherm si sincer sa fiu nu aduce foarte multe detalii in plus fata de expoztiile de genu organizate in orase precum Brasov, Timisoara, Cluj, etc.

                  Comentariu

                  • ggelu
                    Membru marcant
                    • 28.apr.2009
                    • 394

                    Daca va fi ca cea de la Brasov va incapea in statia de autobuz din fata Casei Scanteii Sper ca detaliile la care te referi sa fie de alta natura.

                    Comentariu

                    • Armand_h
                      Membru
                      • 14.feb.2009
                      • 242

                      Despre sistemul Ice Stick , dezvoltat de suedezi, ati aflat ceva ?

                      octopus.tm/eng/index.htm
                      Graba strica treaba !

                      Comentariu

                      • Consultant climatizare
                        Moderator
                        • 17.oct.2007
                        • 3606

                        Este recomandat inspecial pentru zone cu temperaturi relativ constante.
                        Principalul dezavantaj al acestui sistem este ca nu are cum sa produca frig.


                        Postat în original de Armand_h
                        Despre sistemul Ice Stick , dezvoltat de suedezi, ati aflat ceva ?

                        octopus.tm/eng/index.htm

                        Comentariu

                        • gogoson
                          Membru Marcant
                          • 14.oct.2006
                          • 621

                          sunt cateva aspecte care trebuie mentionate aici
                          1. cele mai eficiente pompe de caldura sunt cele apa-apa care au un COP de aprox 5
                          Asta inseamna ca la un 1kw electric consumat obtin 5kw termic ( la o termp de 35C !!!!, nu mai mult)
                          Eu , persoana fizica, cumpar kw electric cu 50 de bani si 1 mc de gaz cu 1 leu.
                          Daca imi iau centrala pe gaz si consum un mc de gaz obtin 10 kw termic. Daca folosesc o pompa de caldura pentru a obtine 10kw termic imi trebuie 2 kw electric adica tot 1 leu. Cum curentul vandut catre populatie este obtinut de CET-uri unde se foloseste gaz inseamna ca raportul intre pretul gazului si pretul curentului electric va ramane releativ constant. Deci daca am gaz deja, nu se justifica o pompa de caldura, cu o singura exceptie: daca produc curentul din alta sursa......
                          2. Americanii folosesc sistemul cu tubulatura din motivele
                          a.) este cel mai ieftin
                          b.) este usor de aplasat prin casa.
                          c.) permite si racira casei. Aici trebuie mentionat ca umiditatea la americani in general este mult mai mare decat in europa
                          Sistemul cu tubulatura are un mare dezavantaj: in timp de depun bacterii in tubulatura ( evident ca sunt tot felul de solutii de curatare) dar curatarea efectiva se face foarte rar ( din comoditate probabil si costuri). Va rog sa va uitati pe studiile lor ref la climatizare si o sa vedeti ca si ei isi schimba pozitia si promoveaza incalzira in pardoseala (e amuzant ca o promoveaza ca si cum ar fi ceva pentru bogatani).
                          Multe studii la ei, arata cu degetul catre sistemele de climatizare pentru numarul foarte mare de alergici din tara.
                          Cladirile de birouri folosesc sistemul de climatizare centralizat atat iarna cat si vara, in primul rand datorita necesitatii racirii. Cum ar arata o cladire de sticla cu aer conditioant la fiecare geam ?? In plus se adauga costurile energiei. Un sistem de aer conditioant centralizat pentru o cladire este mult mai eficient: poate fuctiona cu gaz ( si ar fi mai ieftin) sau chiar cu apa din put (put care a fost facut odata cu costructia cladirii)
                          La o locuinta, in special la casa, se pot adopta mai multe solutii, dintre care cea mai eficienta este cea cu incalzire in pardoseala. La noi in tara necesarul de racire este relativ limitat, undeva la 2 luni pe an iar umiditatea nu e asa de mare. Asta inseamna ca se poate folosi relativ eficient dpdv costuri un aer conditionat clasic eventual cu doua iesiri.

                          Comentariu

                          • apanoiu
                            Membru Marcant
                            • 10.mai.2010
                            • 643

                            Incalzirea/racirea pe tulubatura are niste dezavantaje.
                            -zgomot mare in utilizare
                            -curenti de aer
                            -spatiu ocupat

                            Avantajul este ca se poate folosi sa aduca aport de aer curat cu ajutorul unui recuperator de energie.
                            DIY

                            Comentariu

                            • aereniv
                              Membru
                              • 27.aug.2006
                              • 151

                              Postat în original de ggelu
                              Un exemplu : Pompa sol - apa Wolf 5,8 kW 6720 E ( TVA inclus) de pe net
                              Cod:
                              loebbeshop.de/wolf/regenerative-heizsysteme/waermepumpen/solewasser-systeme/bws-k-sole-wasser-waermepumpe-kompaktgeraet.htm
                              Preturile la pompe de cadura au scazut serios in ultimii ani dar evident ca pana la cat de goale sunt buzunarele noastre e cale lunga
                              Mi se pare foarte mare pretul de mai sus daca nu priveste decat pompa.
                              Eu mi-am cumparat una, tot sol-apa, reversibila, DAikin de 16 kw cu 14700 lei, fara tva...

                              Comentariu

                              • Consultant climatizare
                                Moderator
                                • 17.oct.2007
                                • 3606

                                Pretul pompelor de caldura vor continua sa scada, au inceput deja sa fie din ce in ce mai multi importatori si devin din ce in ce mai cunoscute publicului.

                                Comentariu

                                Procesare...