Pompe de caldura

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • lisapet
    Membru Marcant
    • 02.ian.2012
    • 462

    Răspuns la: Pompe de caldura

    Postat în original de gnikky_03
    .. Am intrebat de tipul pompelor de caldura in sensul: apa-apa; apa-sol; apa-aer.
    Am raspuns in mesajul nr.221, dar mai mentionez odata - pompa de caldura va fi de tipul apa-apa.
    Postat în original de gnikky_03
    Cat despre linkul dat revin asupra lui (eroare de editare): http://asa.ro/midocar_nord_extindere.html sau http://asa.ro/cardinal.html.
    „B++” se refera la clasa de performanta energetica a cladirii. „++” vrea sa indice o apropiere fata de clasa A
    Mi se par mai clare valorile exprimate in kWh/(mp an) decat in litere cu un numar de plusuri..

    Comentariu

    • terraresources
      Incepator
      • 18.feb.2014
      • 1

      Răspuns la: Pompe de caldura

      promovare firma si produse.
      Ultima editare de Consultant climatizare; 27.feb.2014, 06:32. Motiv: va rog sa nu va mai promivati firma si produsele pe forum.

      Cu stima,

      S.C TERRA RESOURCES S.R.L

      Comentariu

      • lisapet
        Membru Marcant
        • 02.ian.2012
        • 462

        Răspuns la: Pompe de caldura

        Interesanta combinatie ati ales sa promovati: "sobe" si "pompe de caldura".

        Aveti clientela care si-a montat in acelas imobil pompa de caldura si soba/semineu?

        Comentariu

        • ZACHEI
          Incepator
          • 16.dec.2012
          • 4

          Răspuns la: Pompe de caldura

          Postat în original de flo8200
          Si eu am fost interesat si inca mai sunt de pompele de caldura geotermale. Din pacate curtea nu imi permite sa ingrop la 1-2 m adancime serpentina necesara. Asa ca ramane varianta cu doua puturi sau varianta cu sonde in pamant. La prima, stiu ca este destul de scump sa sapi un put si necunoscuta cea mai mare este pana unde este nevoie sa sapi pentru a avea debitul de apa necesar. Cineva mi-a spus ca practic nu se consuma apa pentru ca se trage apa dintr-un put si se deverseaza in celalat, apa ajungand astfel in pana freatica. Imi este teama si ca nu cumva intr-un an mai secetos sa scada debitul simtitor si atunci nu poti folosi pompa.
          Varianta cu sonde presupune 15-20 de puturi de adancime de 15-20 m unde se va baga acea conducta care preia caldura solului. Nu este nevoie sa dai de apa. In aceasta varianta nu stiu cum va arata curtea.
          Cine are curte suficienta e minunat ca poate ingropa serpentina la 1-2 m adancime si scapa ieftin.
          Stai putin ca nu inteleg.Ce cauta apa aici?Daca vrei sa folosesti incalzirea geotermala poti sa o faci cu ANTIGEL-PUR.Are o garantie de 100 de ani.Iarna caldura si vara rece.Functioneaza exact ca si la masina.Eu am planul facut pt. casa mea numai ca costa putin cam mult.Puturile se calculeaza dupa suprafata pe care o ai de incalzit.Ai o casa cu suprafata utila de 200m2(exemplu),faci 4 puturi de 50 de m fiecare sau 5 de 40 de m.
          zachei

          Comentariu

          • cheluakame
            Living Legend
            • 27.oct.2012
            • 2391

            Răspuns la: Răspuns la: Pompe de caldura

            Postat în original de ZACHEI
            Stai putin ca nu inteleg.Ce cauta apa aici?
            Probabil ca se discuta initial de o pompa Apa-Apa, si probabil ... de acolo apa

            Postat în original de ZACHEI
            Iarna caldura si vara rece.
            Asta daca discutam de o pompa ce are si functia de aclimatizare, caci exista si pompe doar cu functia de incalzire

            Postat în original de ZACHEI
            Puturile se calculeaza dupa suprafata pe care o ai de incalzit.
            De fapt in functie de tipul solului si cantitatea de energie ce trebuie extrasa

            Postat în original de ZACHEI
            Ai o casa cu suprafata utila de 200m2(exemplu),faci 4 puturi de 50 de m fiecare sau 5 de 40 de m.
            Aha, si daca prefer colectori orizontali sau spirala/slinkies ?
            Sau daca cei 200 m2 ai mei sunt foarte bine izolati in comparatie cu 200 m2 ai unui vecin ce nu are izolatie?
            Atunci cum se procedeaza?
            iTermice --- Sursa ta de caldura

            Comentariu

            • gnikky_03
              Incepator
              • 13.nov.2013
              • 5

              Răspuns la: Răspuns la: Pompe de caldura

              Postat în original de ZACHEI
              Stai putin ca nu inteleg.Ce cauta apa aici?Daca vrei sa folosesti incalzirea geotermala poti sa o faci cu ANTIGEL-PUR.
              Pentru aplicatiile din Romania, daca sistemul este bine calculat, nu este necesara introducerea nici unui tip de fluid anti-inghet. Chiar nu se recomanda un asemenea amestec sau, mai rau, folosirea doar a unui agent de acest tip ca agent termic pe circuitul primar.
              www.asa.ro

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3606

                Răspuns la: Pompe de caldura

                Nu se foloseste nici antigel pur nici apa se foloseste un amestec ce se determina in functie de caracteristicile sistemului.

                Comentariu

                • bulba grig
                  Membru Marcant
                  • 27.oct.2011
                  • 361

                  Răspuns la: Pompe de caldura

                  Pe o scala de la 1 la 10 , o pompa Grundfos 25-60 , cat este de puternica ? Care ar fi cea mai puternica din gama Grundfos , pentru o instalatie de caldura ?

                  Comentariu

                  • nevermind
                    Incepator
                    • 19.feb.2012
                    • 10

                    COP Pompa de caldura

                    Buna ziua,

                    De curand mi-a fost instalata o pompa de caldura Aer- Apa si as vrea sa stiu cum pot sa estimez COP-ul. Sa zicem, un COP mediu lunar.


                    Va multumesc
                    Ultima editare de nevermind; 08.oct.2014, 07:24.

                    Comentariu

                    • godaro
                      Membru
                      • 10.mar.2014
                      • 232

                      Răspuns la: Pompe de caldura

                      banuiesc ca iti trebuie un contor de energie, un fel de giga calorimetru cum avem la calorifere la bloc care sa masoare energia apei calde ce iese din PDC

                      Comentariu

                      • lisapet
                        Membru Marcant
                        • 02.ian.2012
                        • 462

                        Răspuns la: COP Pompa de caldura

                        Postat în original de nevermind
                        Buna ziua,
                        De curand mi-a fost instalata o pompa de caldura Aer- Apa si as vrea sa stiu cum pot sa estimez COP-ul. Sa zicem, un COP mediu lunar.
                        Va multumesc
                        Cel mai corect si exact, ar fi, cum a spus si colegul @godaro, sa se monteze un gigacalorimetru pe racordurile hidraulice al PDC si un contor electric pe legatura electica a PDC.

                        Comentariu

                        • nevermind
                          Incepator
                          • 19.feb.2012
                          • 10

                          Răspuns la: COP Pompa de caldura

                          Postat în original de lisapet
                          Cel mai corect si exact, ar fi, cum a spus si colegul @godaro, sa se monteze un gigacalorimetru pe racordurile hidraulice al PDC si un contor electric pe legatura electica a PDC.
                          Multumesc pentru raspuns.

                          Ma gandeam eu ca trebuie un fel de contor pentru energie termica...

                          Ar fi trebuit sa ma gandesc la chestia asta mai demult.
                          Inainte credeam ca PDC iti da si astfel de informatii: energia electrica consumata si puterea calorica.
                          Acum instalatia este terminata si pompa in functiune...

                          o zi buna.

                          Comentariu

                          • lisapet
                            Membru Marcant
                            • 02.ian.2012
                            • 462

                            Răspuns la: Răspuns la: COP Pompa de caldura

                            Postat în original de nevermind
                            ..Inainte credeam ca PDC iti da si astfel de informatii: energia electrica consumata si puterea calorica.
                            Exista si astfel de PDC care au inglobate din fabrica astfel de dispozitive si iti prezinta si COP-ul pentru Incalzire, pentru Preparare ACM, cu grafice pe fiecare luna, etc..

                            Comentariu

                            • yo8sbg
                              Membru
                              • 18.feb.2009
                              • 136

                              Răspuns la: COP Pompa de caldura

                              Postat în original de nevermind
                              Buna ziua,

                              De curand mi-a fost instalata o pompa de caldura Aer- Apa si as vrea sa stiu cum pot sa estimez COP-ul. Sa zicem, un COP mediu lunar.
                              Va multumesc
                              Am vazut ca subiectul este de acum 2 ani!
                              Fiecare instalatie ar trebui sa aiba toate informatiile (tabele, curbe, etc.) in Cartea tehnica. Referitor la acest tip de PDC aer/apa doresc sa ii informez pe toti cei care doresc asa ceva ca un COP bun se obtine intr-o zona umeda (langa lacuri, locuri cu multa ceata); si e normal sa fie asa, cantitatea de caldura extrasa este direct proportionala cu masa (care de data aceasta este mai mare datorita aerului umed) si temperatura.
                              Mii de multumiri OAMENILOR...

                              Comentariu

                              • lisapet
                                Membru Marcant
                                • 02.ian.2012
                                • 462

                                Răspuns la: Răspuns la: COP Pompa de caldura

                                Postat în original de yo8sbg
                                .. Referitor la acest tip de PDC aer/apa doresc sa ii informez pe toti cei care doresc asa ceva ca un COP bun se obtine intr-o zona umeda (langa lacuri, locuri cu multa ceata); ..
                                Dar acest '"avantaj"' nu cumva se '"anuleaza"' prin '"dezavantaj'"-ul, care implica degivrari mai frecvente?

                                Comentariu

                                Procesare...