Incalzire cu AC

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • yaris
    Incepator
    • 08.nov.2007
    • 10

    #46
    Blocul nu e termoizolat pe exterior (dar e cu termopan), apartamentul are 27m si este la etajul 5. Consumul de 20kWh era maximul notat (in general a fost 13-17)

    Comentariu

    • antonbar
      Incepator
      • 04.mar.2011
      • 7

      #47
      Am uitat un lucru: Normal ar fi fost ca doar cu radiatoare electrice consumul sa fi fost de vreo 2-2,5 ori mai mare decat consumul unei pompe de caldura. Ma gandesc ca aparatul (Hitachi parca) nu e foarte eficient. Presupun ca e doar un AC nu foarte scump si fara performante deosebite pe incalzire.

      Comentariu

      • yaris
        Incepator
        • 08.nov.2007
        • 10

        #48
        Hitachi (RAS-18FH6/RAC-18YH6) este destul de eficient si silentios zic eu. Si radiatorul ce-l am (Delonghi Dragon 3 TRD0820ER) este si el mai eficient decat unul de baza.

        Comentariu

        • antonbar
          Incepator
          • 04.mar.2011
          • 7

          #49
          Iar am uitat ceva: Ai spus ca zgomotul e cam suparator.
          Stii cumva ce scrie in documentatia aparatului despre zgomot? Cati dB presiune sonora are unitatea interna?
          Eu n-am nicio idee ce senzatie produce, de exemplu, o presiune sonora de 30 dB.

          Comentariu

          • Bill
            Membru Marcant
            • 05.dec.2006
            • 421

            #50
            hmm! cam multisor.
            Hai sa dau si eu niste date. La o garsoniera de 24mp, usa+geam de la balcon date jos si termopan obisnuit la balcon, polistiren de 3cm pe parapete (pe interior) si jos in balcon, calorifere de tabla noi, la o temperatura de 24-27 grd (functie de temp ext.) pe luna decembrie s-a platit 55lei + 21lei(parti comune) caldura (incalzire centralizata).
            Asta in situatia de 124lei GCal. La anu' spun astia ca o sa dispara subventia, deci se mai inmulteste cu 2.42 daca asa va fi.

            Comentariu

            • yaris
              Incepator
              • 08.nov.2007
              • 10

              #51
              Postat în original de antonbar
              Cati dB presiune sonora are unitatea interna?
              Eu n-am nicio idee ce senzatie produce, de exemplu, o presiune sonora de 30 dB.
              In carte scrie: 36/33/27/23 dBA
              Pana la 27 e ok, 33 e suportabil, 36 te simti ca la malul marii uneori (noaptea). Ma rog, experienta este subiectiva.
              Cat despre consumurile raportate de altii: vorba ceea: iarna nu-i ca vara, nici la Cluj nu-i ca la Bucuresti!

              Comentariu

              • antonbar
                Incepator
                • 04.mar.2011
                • 7

                #52
                Multumesc pentru informatii, acum inteleg si eu ceva.
                Cred ca consumul de 450 kWh pe ianuarie e rezonabil, pentru un imobil neizolat. Daca se elimina complet subventia la incalzire, in unele orase termoficarea cred ca ar fi chiar mai scumpa.

                Comentariu

                • yaris
                  Incepator
                  • 08.nov.2007
                  • 10

                  #53
                  Postat în original de antonbar
                  Multumesc pentru informatii, acum inteleg si eu ceva.
                  Cred ca consumul de 450 kWh pe ianuarie e rezonabil, pentru un imobil neizolat. Daca se elimina complet subventia la incalzire, in unele orase termoficarea cred ca ar fi chiar mai scumpa.
                  Ca idee, factura la incalzire pentru aceeasi suprafata a fost de 170lei in ianuarie si nu cred ca se ajungea la 20 grade in interior.

                  Comentariu

                  • Bill
                    Membru Marcant
                    • 05.dec.2006
                    • 421

                    #54
                    Bineinteles, comparatia o faci cu cei din blocul tau. Ce e important cand ai autonomie este faptul ca daca pleci de acasa opresti sau setezi pe temperatura dorita. Apoi in lunile de toamna, primavara cand nu se da caldura, tu iti faci cald cat ai nevoie.

                    Chestiunea cu izolarea blocului poate sa nu fie asa de importanta daca locuinta este la mijloc si nu are decat un perete in afara.

                    Comentariu

                    Procesare...