Incalzire problema

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Adi
    Incepator
    • 15.ian.2006
    • 3

    Incalzire problema

    Am schimbat tevile vechi de pe o coloana care ar trebui sa alimenteze 5 calorifere. Am schimbat si tur-ul si retur-ul.Eu stau la etajul trei si dupa aceasta schimbare caloriferul meu s-a racit complet. Coloana am schimbat-o cu PP iar de la coloana la calorifer am pexal de 16. Puteti sa imi spuneti si mie ce sa ii mai fac sa reusesc sa il ancalzesc. Daca il aerisesc se incalzeste pe moment dupa care se raceste la loc. Sa fie oare presiunea devina sau coloana prea subtire?Astept un raspuns . Va multumesc.
  • instalatorul
    Incepator
    • 15.ian.2006
    • 11

    #2
    celui de deasupraii merge cal.
    daca da uitate bine cred ca ai problema la retur , robinetul e deschis ,lucreazasi aceeasi chestie sa fie mai ridicat spre aerisitor

    Comentariu

    • cuciuch daniel
      Membru Marcant
      • 31.oct.2005
      • 358

      #3
      ai schimbat coloana la tot blocuyl sau numai la tine, ca daca ai schimbat doar la tine nu ai rez. nimik
      va multumesc de raspunsuri.

      Comentariu

      • Adi
        Incepator
        • 15.ian.2006
        • 3

        #4
        Am schimbat coloana la tot blocul nu numai la mine.
        Iar in legatura cu ridicatul aerisitorului am incercat-o si pe asta dar fara nici un rezultat.
        Are cumva nevoie de vreo panta returul?
        Sau sa fie cumva de la faptul ca inainte aveam teava de 3/8 de la mine la etajul 4 iar acum este toata de jumatate(adica de la 2 la 4)?
        iar vecinul de la 4 spune ca are putina caldura, dar eu nu am deloc.

        Va multumesc .

        Comentariu

        • gabriel panainte
          Incepator
          • 14.ian.2006
          • 16

          #5
          Salut, Adi!
          Ar trebui sa ne mai dai ceva detalii despre ceilalti vecini.Sub tine cum merge caldura?
          Si eu am patit acelasi lucru, si necazul era de la niste robineti montati pe coloanele din subsol.I-am inlocuit cu altii cu bila si toata treaba merge struna.
          Succes!
          Gabriel P

          Comentariu

          • Adi
            Incepator
            • 15.ian.2006
            • 3

            #6
            La vecini de sub mine se pare ca totul este in regula , au caldura foarte bine.
            Doar la mine nu am deloc, iar vecinul de sus spune ca al lui se incalzeste dar nu asa tare.
            Sincer nu stiu ce sa mai fac.
            In subsol avem robineti cu bila pe coloana si pe tur si pe retur.
            Va multumesc.

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13008

              #7
              De verificat:
              0.Presupun ca a fost spalat caloriferul si nu are elementi infundati iar turul intra intr-o parte iar returul iese pe partea diagonala turului.
              1.robineti tur - retur pozitionati pe deschis
              2.In caz ca exista aerisitor pe calorifer, efectuare aerisire pentru soactere aer.
              3.conectarea turului retelei sa fie facuta la turul caloriferului si returul retelei la returul caloriferului
              4.Daca se incalzeste doar in partea de sus - problema cu circulatia pe retur
              5.Daca teava de tur este calda si cea de retur rece - circulatie pe retur cu probleme (infundat)
              Alte probleme la nivelul caloriferului si retelei din casa nu pot fi in afara de cele mentionate mai sus.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • cristianhaulica
                Incepator
                • 22.iun.2005
                • 60

                #8
                Postat în original de Adi
                Am schimbat coloana la tot blocul nu numai la mine.
                Sau sa fie cumva de la faptul ca inainte aveam teava de 3/8 de la mine la etajul 4 iar acum este toata de jumatate(adica de la 2 la 4)?
                iar vecinul de la 4 spune ca are putina caldura, dar eu nu am deloc.
                Grosimea tevii e f importanta, intrucit volumul de apa care trece prin calorifer e direct proportional cu presiunea, dar si cu diametrul tevii. Deci, poate ca a fost o greseala ca nu s-au respectat diametrele originale cind s-a inlocuit coloana.
                Pe urma, ati mai modif si instalatia din apartament. Nu ati precizat daca aici diametrele tevilor si topologia au ramas identice.

                Sa va spun ce am patit eu. Am decis sa montez un calorifel in plus, pe o coloana unde aveam 2 calorifere, fiecere conectate direct la coloana. Din comoditate, si pt ca am schimbat pozitia unui calorifer, am montat toate cele 3 calorifere pe acelasi tur si respectiv retur. In concluzie, am obtinut un calorifer ultrafierbinte (cel mai apropiat de coloana) si 2 reci (sau usor caldute in partea de sus). A trebuit sa mut un calorifer pe conexiunile originale, chiar daca asta mi-a dat ceva batai de cap.

                Ideea generala e ca se pleaca mereu cu o teava mai groasa si pe masura ce se adauga consumatori, teava se ingusteaza pentru ca altfel viteza lichidului ar scadea, si s-ar raci pe drum. Probabil acesta e si cazul dumneavoastra.
                Vecinul de deasupra care are caloriferele mai calde probababil ca le are mai mici/putine, sau/si mai aproape de coloana.

                Comentariu

                Procesare...