plata caldurii nefolosite

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dangelov
    Incepator
    • 15.ian.2006
    • 1

    plata caldurii nefolosite

    Salut , am si eu o problema cu presedintele blocului.. Eu am un apartament care inca nu este locuibil ..este inca in renovare .. apartamentul este cu 3 camere ... in cele 3 camere am calorifere dar inca nu le-am montat sunt doar coloanele .. iar in baie si bucatarie "caloriferele" sunt doua tevi mai groase in diametru. (colana zisa) . Eu am facut o cere ca in acesta perioada de iarna eu nu voi locui si vreau sa fie redus suma de consum pe caldura la intretinere.. Adiministratora a spus ca ea luna trecuta mi-a trecut doar 10% din suma normala de plata ... acum presedintele imi spune ca este prea putin si trebuie sa platesc 50% din suma.
    Acele 4 tevi din bucatarie/baie care sunt tur si retur nu pot sa le pun robineti ,(deoarece sunt si colaone) .. nu cred ca degaja caldura egala cu 3 calorifere ...
    Doresc sa stiu care ar fi procentajul de plata in acest caz (%) ..

    Multumesc pt intelegere
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Din pacate nu putem spune un procent atat timp cit totul se face dupa ureche in asociatiile astea ale noastre, unde acel presedinte este de fapt un om care ar trebui sa fie un gen de angajat al nostru. dar asta este situatia, te ciorcovaiesti cu el ca la piata, ba 10% ba 23%.

    Tevile din astea ca tine am si eu in cele doua bai si stau la etajul 4 (ultimul) si pot sa-ti spun ca in conditiile in care in celelalte camere am repartitoare puse (ca de altfel tot blocul).
    Avand contor de energie termica pe scara si repartitoare a rezultat consumul tevilor astea doua(4 tur-retur) plus un mic consum la caloriferul dintr-o singura uscatorie.
    In fapt daca pe noiembrie la o suprafata de 65 mp a apartamentului am platit consumul pe repartitoare de 1.500.000 lei iar consumul comun (pt tevi si uscatorie) a fost de 100.000 lei, total 1.600.000.

    Bine acum consumul asta este valabil cu incalzire in toata cas, daca ai caldura doar prin tevile astea si ai usile deschise probabil mai creste un pic consumul pentru ca incalzeste si spatiul din casa, insa nu cred ca atat de mare va fi diferenta.

    Asa ca te las sa apreciezi singur cum trebuie sa tratezi cu presedintele tau.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • cuciuch daniel
      Membru Marcant
      • 31.oct.2005
      • 358

      #3
      problema ar fi ca apartamentul dumneavoastra primeste prin pereti, tavan si dusumea, caldura de la vecini( deci este incalzit intr-o oarecare masura si apartamentul dumneavoastra), la asta se mai adauga caldura de la tevi.
      dar pentru toate astea eu cred ca nu ar trebui sa va puna o cota mai mare de 30%. sau oricum intre 10% si 30%.
      va multumesc de raspunsuri.

      Comentariu

      Procesare...