Boiler termoelectric

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • gabitzu8400
    Incepator
    • 16.sep.2009
    • 68

    Boiler termoelectric

    Buna ziua!
    Dupa o lunga perioada de inactivitate revin pe forum, in ideea de a-mi lamuri unele dileme.
    Anul trecut am avut unele probleme cu automatizarea centralei mele (Astra, 28 kw, cu gazeificare) pe care le-am rezolvat cu ajutorul dvs.

    De data asta, as dori sa montez un boiler termoelectric la centrala sus-mentionata. M-am gandit la unul de 80 litri (cred ca ar corespunde nevoilor mele).
    Intrebarea este daca il pot monta ca si un calorifer, in serie cu celelalte, pentru ca distanta dintre anexa centralei si casa este destul de mare. si mi se pare mai simplu asa.

    Precizez ca, in ipoteza de mai sus, boilerul ar fi primul "consumator" pe circuit.
    Ce ar trebui sa fac pentru a evita supraincalzirea lui (eventuala) sau alte probleme, respectiv ce accesorii trebuie montate ?
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    #2
    boilerul trebuie montat pe circuit separat sau sa montati o electrovana cu un senzor de temperatura ce sa inchida automat circuitul la intrarea in boiler atunci cand apa din interior ajunge la o anumita temperatura.

    Comentariu

    • termoadi
      Membru Marcant
      • 21.ian.2007
      • 980

      #3
      Re: boiler termoelectric

      Postat în original de gabitzu8400
      Buna ziua!
      Dupa o lunga perioada de inactivitate revin pe forum, in ideea de a-mi lamuri unele dileme.
      Anul trecut am avut unele probleme cu automatizarea centralei mele (Astra, 28 kw, cu gazeificare) pe care le-am rezolvat cu ajutorul dvs.

      De data asta, as dori sa montez un boiler termoelectric la centrala sus-mentionata. M-am gandit la unul de 80 litri (cred ca ar corespunde nevoilor mele).
      Intrebarea este daca il pot monta ca si un calorifer, in serie cu celelalte, pentru ca distanta dintre anexa centralei si casa este destul de mare. si mi se pare mai simplu asa.

      Precizez ca, in ipoteza de mai sus, boilerul ar fi primul "consumator" pe circuit.
      Ce ar trebui sa fac pentru a evita supraincalzirea lui (eventuala) sau alte probleme, respectiv ce accesorii trebuie montate ?
      de fapt montajul va fi in paralel cu celelalte radiatoare iar varianta cu electrovana este viabila ,cu mentiunea ca se poate folosi si o vana cu 3 cai ,la care se obtureaza o iesire ,comandata de un termostat cu sonda de imersie , care se poate gasi chiar in dotarea boilerului ,in functie de model...sau se poate monta suplimentar
      O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

      Comentariu

      • gabitzu8400
        Incepator
        • 16.sep.2009
        • 68

        #4
        multumesc pt. sfaturi
        o sa ma mai documentez.

        se poate monta un termostat suplimentar boilerului (de imersie), pt. ca ma gandesc ca cel "original" foloseste situatiei in care boilerul merge in regim electric (vara)

        Comentariu

        • gabitzu8400
          Incepator
          • 16.sep.2009
          • 68

          #5
          ?

          Comentariu

          • ggelu
            Membru marcant
            • 28.apr.2009
            • 394

            #6
            Vezi ca sunt boilere care nu au nici termostat nici teaca / racord pentru el.
            Daca iei unul cu termostat si rezistenta poti fara probleme sa folosesti contactul rezistentei pentru comanda vanei . Dar daca tot faci tot circuitul asta cumpara o pompa - cea mai mica pe care o gasesti - si rezolvi elegant problema.

            Comentariu

            • gabitzu8400
              Incepator
              • 16.sep.2009
              • 68

              #7
              pai si cu pompa, sa zicem ca ea nu functioneaza, agentul termic crezi ca nu circula prin circuit? ca doar nu e greu de pus in miscare rotorul.
              cel putin asa ma gandesc eu, poate gresesc

              Comentariu

              • ggelu
                Membru marcant
                • 28.apr.2009
                • 394

                #8
                Eu vad problema invers : atunci cand nu merge pompa pe caldura nu ai apa calda - asta daca ai termostat pe pompa centralei.

                Comentariu

                • gabitzu8400
                  Incepator
                  • 16.sep.2009
                  • 68

                  #9
                  dintre ariston si ferroli, ce m-ati sfatui sa aleg ?
                  chiar nu fac diferenta dintre brandurile astea doua

                  Comentariu

                  • astratc
                    Incepator
                    • 08.oct.2010
                    • 83

                    #10
                    Răspuns la: Boiler termoelectric

                    Sunt in aceeasi situatie ca initiatorul topicului.
                    Doresc sa instalez un boiler termoelectric de 100l la o centrala pe lemne.
                    Centrala are 2 tur si 2 retur.
                    Instalatia este facuta exact ca in schema de mai jos, cu ventil termoregulator si circuit de bypass.
                    Nu cred ca ar mai fi nevoie de inca o pompa, pentru ca am deja pompa de la circuitul de incalzire. Am 2 robineti pe tur si retur, imediat dupa bypass. Vara as opri robinetii, si apa are circula doar pe circuitul de bypass si pe circuitul boiler.
                    As putea monta pe turul catre boiler o electrovana comandata de termostatul din boiler. Insa nu stiu cat sunt de fiabile la deschideri repetate.
                    Se mai poate pune ceva pe turul catre boiler in afara de electrovana?
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3606

                      #11
                      Răspuns la: Răspuns la: Boiler termoelectric

                      Postat în original de astratc
                      Sunt in aceeasi situatie ca initiatorul topicului.
                      Doresc sa instalez un boiler termoelectric de 100l la o centrala pe lemne.
                      Centrala are 2 tur si 2 retur.
                      Instalatia este facuta exact ca in schema de mai jos, cu ventil termoregulator si circuit de bypass.
                      Nu cred ca ar mai fi nevoie de inca o pompa, pentru ca am deja pompa de la circuitul de incalzire. Am 2 robineti pe tur si retur, imediat dupa bypass. Vara as opri robinetii, si apa are circula doar pe circuitul de bypass si pe circuitul boiler.
                      As putea monta pe turul catre boiler o electrovana comandata de termostatul din boiler. Insa nu stiu cat sunt de fiabile la deschideri repetate.
                      Se mai poate pune ceva pe turul catre boiler in afara de electrovana?
                      Nu trebuie electrovana senzorul de temperatura din boiler trebuie sa comande pompa de circulatie a agentului termic.

                      Sunteti sigur ca centrala respectiva are 2 racorduri de tur si 2 de retur ?

                      Comentariu

                      • astratc
                        Incepator
                        • 08.oct.2010
                        • 83

                        #12
                        Răspuns la: Boiler termoelectric

                        Da, sunt 2 racorduri de tur, si 2 de retur. Racordurile de rezerva au fost concepute pentru legarea unui vas de expansiune deschis ( sunt notate, tur de siguranta si retur de siguranta ).
                        Am mai cumparat o pompa, cea mai mica de la G si un termostat de contact.
                        Montajul o sa fie ca in figura atasata.
                        Nulul care alimenteaza pompa o sa fie intrerupt in termostat boiler si in termostatul de contact pe care o sa il pun langa celalalt pe turul principal.
                        Pompa de pe circuitul boilerului o sa plece doar daca am temperatura sub 60 de grade in boiler "si" daca temeratura de pe turul principal o sa fie mai mare decat 60 grade.
                        Am cumparat o noua supapa de sens si una de siguranta pentru boiler, pe care le montez pe alimentarea cu apa rece in aceasta ordine:

                        -supapa siguranta 8 bari
                        -manometru
                        -vas de expansiune de 8 litrii ( montat la aprox aceasi inaltime cu boilerul, mult deasupra supapei de siguranta )
                        -supapa sens
                        -robinet
                        - olandez 20 1/2 si pp3 de 20 catre sursa de apa

                        Oare vor aparea ceva miscari hidraulice nedorite datorita celor 2 pompe care imping apa in cazan? Centrala are un volum de 100 litrii de apa.
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • Dosarele x
                          Membru Marcant
                          • 22.iul.2012
                          • 545

                          #13
                          Răspuns la: Răspuns la: Boiler termoelectric

                          Postat în original de astratc
                          Da, sunt 2 racorduri de tur, si 2 de retur. Racordurile de rezerva au fost concepute pentru legarea unui vas de expansiune deschis ( sunt notate, tur de siguranta si retur de siguranta ).
                          Nu cumva racordurile de rezerva sunt de fapt intrarea si iesirea serpentinei de siguranta.
                          Tot ce spuneti si faceti se trece la DOSAR

                          Comentariu

                          • astratc
                            Incepator
                            • 08.oct.2010
                            • 83

                            #14
                            Răspuns la: Boiler termoelectric

                            Nu, sunt tur si retur de siguranta
                            Serpentina de racire e putin mai incolo, si scrie clar in manualul centralei, sa nu folosesti serpentina pentru ACM.
                            Pun si o poza.
                            Ce ma intereseaza , daca ar aparea miscari hidraulice nedorite cand imping cele 2 pompe spre cazan.
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • Dosarele x
                              Membru Marcant
                              • 22.iul.2012
                              • 545

                              #15
                              Răspuns la: Boiler termoelectric

                              Ce model este centrala?
                              Tot ce spuneti si faceti se trece la DOSAR

                              Comentariu

                              Procesare...