cazan incalzire

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • usul
    Incepator
    • 15.ian.2006
    • 2

    cazan incalzire

    Doresc sa montez un cazan de otel pentru apa calda menajera, dar in acelasi timp sa fie racordat si un calorifer pentru incalzirea incaperii. cum trebuie racordata teava de apa calda menajera; pe turul sau returul instalatiei.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Cum vine asta cu apa calda si in acelasi timp incalzite. fi mai explicit

    Apa calda din cazan se duce la ghiuveta unde se consuma apoi nerge la canal.

    Apa pentru calorifere se duce in turul caloriferului apoi iese prin retur si se intoarce la sursa la care a fost produsa pentru reincalzite.

    Sa inteleg ca din cazan vrei sa legi caloriferul si apoi ce iese din calorifer sa mearga la ghiveta?????????????????????

    este o noutate gen SF si nu am m-ai auzit pina acum asemenea solutie.
    dar este experimentul tau si nu stiu daca acel calorifer se va incalzi daca am presupus eu bine ideea ta.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • usul
      Incepator
      • 15.ian.2006
      • 2

      #3
      Ati inteles bine, nu cred ca este chiar atat de SF. cazanul de otel va fi incalzit in permanenta (incalzire cu lemne) si alimenteaza atat caloriferul cat si furnizeaza apa calda la robinet. alimentarea sistemului va fi facuta printr-un robinet cu supapa de sens. cand apa calda menajera nu este folosita sistemul devine inchis si se asigura incalzirea incaperii prin calorifer (cu ajutorul unei pompe de recirculare a apei), cand se foloseste apa la robinet sistemul devine deschis si alimentat in permanenta cu apa de la retea. dimensiunea relativ mare a cazanului (100 l) si volumul relativ mic al apei menajere folosite (apa foarte calda 90-100 C care se combina cu apa rece) cred ca va permite utilizarea simultana (calorifer + apa menajera). intrebarea mea este: unde montez iesirea pentru apa calda menajera pe tur sau pe retur, asta daca are vreo importanta?

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #4
        C-am cit costa investitia asta cu pompa de circulatie?

        nu crezi ca alimentarea caloriferului si alimentarea ghivetei ar trebui sa fie in paralel.

        Adica prin calorifer sa circule in permanenta apa calda iar legatura cu ghiveta sa se faca din tur inainte de intrarea in calorifer.

        mi se pare destul de complicat sa faci o automatizare la sistemul asta; gindestete ca apa pt calorifer este recirculata (trebuie sa intrare in cazan diferita de cea de alimentare cu apa rece de la retea. apoi apa de adaos care trebuie introdusa odata cu consumul la ghiuveta cum o controlezi. deja ai nevoie de o instalatie cu un grad destul de mare de automatizare la un cazan cu lemne. trebuie sa controlezi si debitul si temperatura ca la 100 grade C se duce dracu bateria, conductele nu de pexal cred ca nu rezista. Oare nu eficient si rentabil sistemul asta la care te-ai gindit?
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • ing.GRIGORE ZAHARESCU
          Membru marcant
          • 26.dec.2005
          • 584

          #5
          Solutia pe care o doresti este FFF periculoasa !!Nu incerca sa o aplici pt.simplul motiv ca arunci bani pe ferastra.Au mai incercat si altii si au dat gres.Mergi pe principiul SUNT PREA SARAC SA-MI I-AU UN LUCRU IEFTIN!
          Sunt ff. multe legi care trebuiesc respectate,ce-a mai importanta este:
          BUNUL SIMT !!!!

          Comentariu

          Procesare...