Gheata pe garnitura de cauciuc la usa din PVC

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • flo8200
    Membru
    • 01.nov.2005
    • 253

    Gheata pe garnitura de cauciuc la usa din PVC

    Zilele acestea, din cauza frigului, s-a format gheata numai pe o portiune din garnitura unei usi din PVC. Garnitura care calca pe tocul usii, nu garnitura de pe marginea geamului. Am avut si impresia ca intra un curent de aer rece prin acea zona a garniturei si am chemat pe cineva care mi-a schimbat garnitura cu una mai groasa, in ideea unei izolari mai bune. A doua zi am vazut gheata tot pe portiunea respectiva. In camera erau 22 grade, umiditate scazuta pentru ca nu se face condens pe geam, decat 2 cm la baza.
    Care sa fie explicatia? Senzatia de curent de aer poate fi si din cauza circulatiei aerului cald pe zona respectiva acoperita cu gheata? Acea portiune de garnitura incepe cam cu 15 cm mai jos de balamaua de mijloc si poate intra pe acolo aer rece si duce la formarea ghetei.
  • muale
    Membru
    • 06.ian.2006
    • 156

    #2
    exact aceeasi chestie o patesc cu un geam termopan.e din cauza profilului stramb sau prost reglat.garnitura ta e cea interioara,cu gheata;inseamna ca cea exterioara nu calca nine si intra frig.se face condens datorita temp. diferite si apare gheata.verifica etanseitatea garniturii (daca poti pe afara)

    Comentariu

    • flo8200
      Membru
      • 01.nov.2005
      • 253

      #3
      Exact asta era. Mai mi-au pus o balama la usa si acum preseaza mai bine pe garnitura din interior si nu mai intra aer rece desi garnitura de la exterior tot nu calca perfect. La un geam oscilobatant mi-au prelungit tija folosita pentru inchidere si astfel se mai prinde geamul intr-un punct de pe latura cu balamale.
      Acum cred ca este mult mai bine. Imi pusesem tamplarie PVC si intra frigul ca la tamplaria de lemn ordinara.
      Un angajat de la firma spunea ca a fost montat prost cand s-a prins in perete tocul, dar patronul o dadea de coeficientul de contractie/dilatare termica.

      Comentariu

      • muale
        Membru
        • 06.ian.2006
        • 156

        #4
        e poveste cu coef. de dilatare.cand ti-au montat tocul,nu l-au aliniat bine si de aia cand il strange cu suruburile,l-a deformat putin,1-2 mm,deajuns sa intre aer rece.

        Comentariu

        • veronica
          Incepator
          • 15.mar.2006
          • 38

          #5
          Gheata pe usa metalica si peretele cu usa

          Am aceiasi problema dar cu usa metalica pe peretele din nord si dinspre cimp (casa inca nu este locuita speram ca in toamna sa ne mutam in ea dar pina atunci trebuie sa scapam de necaz) .cind mergem acasa simbata si duminica gaseam promoroaca pe usa si pe perete,sa fie oare pt ca lasam intredeschis un geam de la etaj pt aerisire deoarece avem geamuri termopan .ce pot face sa nu mai apara la iarna promoroaca?

          Comentariu

          Procesare...