Radiator otel - intretinere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • nyknyk
    Incepator
    • 25.ian.2009
    • 77

    #16
    ... in diagonala cu turul (intrarea) pe jos si returul (iesirea) pe sus; circulatia in contracurent ...

    Comentariu

    • mihai123
      Incepator
      • 11.iun.2010
      • 79

      #17
      si acuma ca veni vorba de instalator :cum vi se par preturile pt un calorifer:montaj 80 lei (sunt foarte multumit)dar in schimb nu sunt multumit de cit mi-a zis pretul la materiale:teava de cupru 2m,coturi,robinetii,convertore-(care mi-a zis ca costa cel mai mult)materialele fara manopera 180 lei cum vi se pare???

      Comentariu

      • mihai123
        Incepator
        • 11.iun.2010
        • 79

        #18
        pina la urma sa rezolvat ,cu un pret decent materialele pina intr-un milion.
        Dar la lipire inbinarilor de cupru imediat la 2 secunde a si luat cirpa cu apa si a racit fortat ,daca stiam ca nui bine ma luam pe loc de iei mi-a picat fisa dupa ce am mai citit prin forum.
        Tare frica imi este cind o da drumul la caldura sau daca nu in timp sa apara vreo fisura
        mai merge ceva de facut?

        Comentariu

        • guguletz
          Incepator
          • 27.iul.2008
          • 30

          #19
          Răspuns la: Radiator otel - intretinere

          Salut. Mi-am luat calorifere din otel... prin 1995. Problema e ca n-aveam bani de ceva ca lumea si am luat niste turcisme pe care nici vanzatorul nu le recomanda macar. Erau cam la jumatate de pret fata de altele tot din otel recomandate.
          De-atunci am schimbat tevile (pe-atunci de pexal) de doua ori, prima oara tot cu pexal prin 2001 ca se crapasera de la lumina (n-aveam draperii vara) si nu banuiam ca pot fi atat de afecatate de UV. De prafuite ce erau nu stiam ca erau crapate din cm in cm de se vedea camasa de aluminiu, am observat cand le-am sters de praf, si pe-atunci cuprul era de 5-6 ori mai scump decat pexalul, dar prin 2011 am pus cupru ca intre timp fitingurile de pexal s-au dus si ar fi costat cele noi (mult mai bune decat ce puteai gasi in anii 90) jumate din instalatia de cupru.
          In tot acest timp am folosit aceleasi calorifere din otel, deci de 22 de ani (cele mai ieftine posibil).
          Stiu ca toata lumea zice ca dureaza intre 5 si 10 ani si de-asta-s garantate doar 2-3, dar as avea o intrebare: a vazut cineva calorifere de otel ruginite (sparte)? - ca mie intre timp tot robinetii imi cedeaza (si de fapt dupa atatia ani, garniturile si nu robinetii in sine) iar la aerisire iese la-nceput un pic de negreala si apoi apa curata - nu rugina cum m-as fi asteptat.
          N-o sa cred acum ca sunt vesnice, imi dau seama ca au rezistat eroic dar ca trebuie pensionate, dar ma-ntreb daca nu cumva ar dori sa mai lucreze vre-o 2-3 ani?
          N-as fi pus intrebarea asta -ce pare idioata, daca n-as fi avut atatia colegi la servici care sa nu-si fi schimbat caloriferele de aluminiu fiindca li s-antamplat "ceva": ba unuia i-a "explodat", altuia i s-a crapat la imbinarea cu nu stiu ce fitting enorm de scump ca a strans prea tare instalatorul initial, altuia ca nu i-a pus fittingul care trebuie instalatorul, ca n-a stiut, sau ca n-a gasit "adevaratul robinet sau fitting" pentru acel tip de calorifer de aluminiu -bineinteles extrem de scump (cat un calorifer de-al meu din otel, cu tot cu robineti).
          Ultima editare de guguletz; 30.sep.2017, 23:07. Motiv: typo + completare
          O zi buna !

          Comentariu

          • emanu
            Membru Marcant
            • 06.oct.2008
            • 504

            #20
            Răspuns la: Re: Radiator otel - intretinere

            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • spik1
              Living Legend
              • 20.apr.2012
              • 2342

              #21
              Răspuns la: Radiator otel - intretinere

              Ca idee...eu am caloriferele din otel de 10 ani...la fiecare revizie a centralei am agentul curat ca lacrima...ideea este ca orice contact cu aerul face ca rugina sa apara imediat in interiorul caloriferelor!

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12229

                #22
                Răspuns la: Radiator otel - intretinere

                Nu te cred , si nu crede nimeni ca ai apa curata ca lacrima ...
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • spik1
                  Living Legend
                  • 20.apr.2012
                  • 2342

                  #23
                  Răspuns la: Radiator otel - intretinere

                  Voi face o poza la urmatoarea revizie...
                  Apa limpede, doar cateva "gunoaie" prin ea!
                  Eu am filtre "Y" pe tur si pe retur...cand le curat nu este decat o "mucoza" pe site!

                  Comentariu

                  • emanu
                    Membru Marcant
                    • 06.oct.2008
                    • 504

                    #24
                    Răspuns la: Radiator otel - intretinere

                    o fi bagat acid fosforic in instalatie si le-o fosfatat pe interior, asa s-ar explica apa curata ))

                    Comentariu

                    Procesare...