Instalare si exploatare centrala electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • LED
    Incepator
    • 25.oct.2007
    • 8

    Casa pe care urmeaza sa o construiesc va avea o suprafata utila de aproximativ 170mp (P+1).

    Retea de gaze exista insa nu imi pot permite bransamentul. Prefer ca acea suma sa o investesc efectiv in finisaje.
    Ma gandisem initial la o centrala pe lemne, insa dupa ce am stat si analizat la rece am decis sa caut si alta solutie.

    Nu stiu cum sa mai calculez, am auzit vrute si nevrute. Spre exemplu un coleg de servici, care si-a construit si el o casa in apropierea Bucurestiului, sustine ca luna trecuta suma platita de el pentru energia electrica a fost de ~650 ron, in conditiile in care centrala electrica este de 24kW.

    Ma rog, avand in vedere datele oferite de mine, cat de fezabila este solutia centrala electrica?

    Comentariu

    • alexis
      Living Legend
      • 05.nov.2006
      • 1320

      Pentru ce suprafata utila a platit suma de 650 ron? Cati oameni locuiesc in casa aceea, cata apa calda consuma...?
      faci o casa si pentru urmasii tai

      Comentariu

      • LED
        Incepator
        • 25.oct.2007
        • 8

        Astea sunt informatii pe care le detin destul de sumar. Suprafata utila cam 120mp, 4 persoane. Nu stiu cata apa calda consuma si nici ce temperatura are constant in casa. Am inteles doar ca e "cald".
        A fost doar o discutie generala, nu m-am informat exact.

        Comentariu

        • flo8200
          Membru
          • 01.nov.2005
          • 253

          La 120 mp nu are cum sa consume 650 RON. Il costa pe putin 1100 RON.
          O costa bransamentul la gaze, dar si trifazicul costa.

          Comentariu

          • LED
            Incepator
            • 25.oct.2007
            • 8

            Postat în original de flo8200
            La 120 mp nu are cum sa consume 650 RON. Il costa pe putin 1100 RON.
            O costa bransamentul la gaze, dar si trifazicul costa.
            Hmm...am revenit cu detalii. Centrala lui este de DOAR 6kW iar caloriferele sunt in numar de 9. In conditiile astea se poate asigura o incalzire decenta?

            Comentariu

            • siven01
              Membru
              • 24.mar.2006
              • 245

              Am facut si eu ceva calcule , ptr ca eram interesat de diverse variante de incalzire si rezultatul minimal era de 10-12kw necesar ptr 100-120 mp
              In alta ordine de idei , nu vad ce calorifere are , ptr ca 6kw/9 buc , da un rezultat sub 1000w/calorifer . Cred ca nu avem toate detaliile .

              Comentariu

              • LED
                Incepator
                • 25.oct.2007
                • 8

                Momentan asta e tot ce am. Pana la urma ma intereseaza mai mult un raspuns la dilema mea, nu la ce fel de calorifere are el in casa.

                Comentariu

                • barsan
                  Incepator
                  • 11.apr.2007
                  • 23

                  Buna ziua

                  Deci pana la urma este sau nu fiabila termoficarea cu centrala electrica; poti face si ACM? Ce marca de centrala este cea mai buna. Cat consuma totusi o centrala electrica de 24 KW intr-zi friguroasa. Ma intereseaza sa aflu aceste raspunsuri pentru ca vreau sa incep finisarea casei in primavara acesata si nu m-am hotarat la tipul de incalzire. (sincer as vrea incalzire electrica,pentru ca a luat-o razna, gazul).Va multumesc!

                  Comentariu

                  • crinaelena
                    Living Legend
                    • 11.sep.2007
                    • 1596

                    este fiabila,dar nu si economica.
                    24 kw/ora la putere maxima.daca ai puterea instalatiei de 14 kw sa zicem,14 kw x nr. ore functionare/zi x 30 zile=nr.kw consumati.
                    dar iti trebuie trifazic.se poate produce si acm,ori cu boiler,ori cu kit optional ptr. producere instantanee.

                    Comentariu

                    • littlefish
                      Incepator
                      • 02.iun.2006
                      • 26

                      La ora actuala pe piata romaneasca se gasesc urmatoarele tipuri de centrale electrice:
                      Ray, Epco, Laing, ACV, Electra, Termostroj-Croatia, Varmeteknikk – Norvegia si inca una spanionala al carei nume imi scapa acum(asta e ce am gasit eu pana acum pe net...).
                      Cam in aceeasi situatie sunt si eu ca dl. Apostol (40mp parter+40 mp etaj, casa mea fiind cea din mijloc), si am nevoie cam de 9 Kw pt incalzire, asa ca vreau sa-mi iau o centrala de 12-15 Kw, dar nu m-am hotarat inca ce model.
                      CT o voi folosi doar pt incalzire si urmeaza sa demarez procedurile de legare ale casei la 380 V.
                      Ma interesa o parere de la cei care au deja o centrala electrica, deoarece diferentele de pret sunt destul de mari intre ele.
                      "Nu sunt complet inutil....cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii."

                      Comentariu

                      • crinaelena
                        Living Legend
                        • 11.sep.2007
                        • 1596

                        ACV sint de top indif. de tip combustibil.sint montate pe la statii Petrom,poate cunosti pe acolo.garantia parca vreo 5 ani,automatizare Siemens.cam scumpe,vreo 1500 euro.alea spaniole DEEM,producator Domusa.

                        Comentariu

                        • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                          Membru marcant
                          • 26.dec.2005
                          • 584

                          Am montat de curind un ACV de 9Kwh/380v.Function.OK dar si consum este pe masura.Casa este mediu izolata,cu producere de ACM,plita electr,iluminat,etc.sa consum cca.60Kwh/zi.Sunt curios sa vad dupa ce am montat termost.de ambient cu cit coboara consumul

                          Comentariu

                          • littlefish
                            Incepator
                            • 02.iun.2006
                            • 26

                            Cred ca montarea unui cronotermostat este obligatorie la o centrala electrica, fiindca orice Kw este contorizat. Unele modele (cum am vazut de pilda in manualul de la Termostroj) au si un senzor extern de temperatura...in functie de temperatura de afara si cea dorita in casa, exista pe panoul ei de control un grafic cu niste curbe de functionare si se poate face setarea cazanului in functie de curba climatica a temperaturii exterioare, care e astfel gandita sa produca un randament maxim cu un consum minim de energie electrica. Daca cumva nu esti multumit de rezultat, parametrii curbei pot fi modificati in pasi de 0,1.
                            D-le Zaharescu, sper sa ne comunicati si noua rezultatele.
                            "Nu sunt complet inutil....cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii."

                            Comentariu

                            • barsan
                              Incepator
                              • 11.apr.2007
                              • 23

                              Buna seara

                              Am aflat ca si Ferroli fac centrale electrice ,dar fara ACM. Pentru aceasta iti trebuie un boiler electric. Daca montez boilerul electric jos, pentru baia de la etaj trebuie sa adaug o pompa sau presiunea apei de la retea o sa impinga apa calda?
                              Va multumesc!
                              PS. Maine ma duc la Ferroli sa ma interesez de centrale electrice. O sa va tin la curent.

                              Comentariu

                              • crinaelena
                                Living Legend
                                • 11.sep.2007
                                • 1596

                                nu cred sa faca ct. electrice Ferroli,doar boilere electrice ptr. apa calda.

                                Comentariu

                                Procesare...