Instalare si exploatare centrala electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • littlefish
    Incepator
    • 02.iun.2006
    • 26

    Citez de pe site-ul lor:
    "Daca se incalzeste vazduhul consumul este normal mare. La suprafata de 200mp, poate fi un consum de 2500-3200kw/h pe luna, proportional mai mic pentru suprafete mai mici." Asa tehnica, asa formulare!
    Apropos...daca sunt 2 electrozi si solutie de apa cu sare, asta nu e o electroliza?Parca asa am invatat eu pe vremuri...si tot pe vremuri cand vream sa facem cafea si nu aveam fierbator improvizam unul (doamne ce tampenii ne treceau prin cap!!!) din 2 lame de ras infipte intr-o guma de sters , cam la distanta de 2 cm intre ele si alimentate cu un cablu bifilar de la o priza(+ si -) avand grija sa nu fie scufundate decat 3/4 in apa. :P Carevasazica construiam centrale electrice!
    "Nu sunt complet inutil....cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii."

    Comentariu

    • littlefish
      Incepator
      • 02.iun.2006
      • 26

      Si inca o chestie...daca scufundam 2 electrozi in apa si ii alimentam electric, ca la aceasta centrala...si facem electroliza...hidrogenul ala care se degaja unde se duce? in instalatia de calorifere?Poate gresesc eu...
      "Nu sunt complet inutil....cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii."

      Comentariu

      • crinaelena
        Living Legend
        • 11.sep.2007
        • 1596

        nu ride...incalzirea vazduhului este o tema fierbinte,care preocupa omenirea din ce in ce mai mult.
        datorita caldurii din vazduh a fost posibila aparitia ...panourilor solare.

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12203

          Postat în original de littlefish
          Citez de pe site-ul lor:
          "Daca se incalzeste vazduhul consumul este normal mare. La suprafata de 200mp, poate fi un consum de 2500-3200kw/h pe luna, proportional mai mic pentru suprafete mai mici." Asa tehnica, asa formulare!
          Apropos...daca sunt 2 electrozi si solutie de apa cu sare, asta nu e o electroliza?Parca asa am invatat eu pe vremuri...si tot pe vremuri cand vream sa facem cafea si nu aveam fierbator improvizam unul (doamne ce tampenii ne treceau prin cap!!!) din 2 lame de ras infipte intr-o guma de sters , cam la distanta de 2 cm intre ele si alimentate cu un cablu bifilar de la o priza(+ si -) avand grija sa nu fie scufundate decat 3/4 in apa. :P Carevasazica construiam centrale electrice!
          Littleeinstein !
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • crinaelena
            Living Legend
            • 11.sep.2007
            • 1596

            chestia cu vazduhul m-a amuzat,de am ris ca prostu,asa din senin,vreo juma de zi.
            multumesc Littlefish, ptr. buna dispozitie pe care mie personal, mi-ai creat-o.

            Comentariu

            • ake11
              Incepator
              • 02.sep.2006
              • 63

              Postat în original de ing.GRIGORE ZAHARESCU
              Am montat de curind un ACV de 9Kwh/380v.Function.OK dar si consum este pe masura.Casa este mediu izolata,cu producere de ACM,plita electr,iluminat,etc.sa consum cca.60Kwh/zi.Sunt curios sa vad dupa ce am montat termost.de ambient cu cit coboara consumul
              De unde l-ati achizitionat?

              Comentariu

              • crinaelena
                Living Legend
                • 11.sep.2007
                • 1596

                distribuitorii Eurotherm(asta e importatorul unic ptr. ACV).
                eurotherm.ro poti si telefonic,ptr. ca trebuie stiuta localitatea.
                poate te vei supara,dar multi nu spun de unde sint si ce firma sa recomanzi ? din Lugoj ? din Calafat ?

                Comentariu

                • ake11
                  Incepator
                  • 02.sep.2006
                  • 63

                  Imi cer scuze!
                  Locuiesc in Pitesti , dar locatia unde vreau sa montez asa ceva, este in judetul Valcea, langa Dragasani.
                  Deci un distribuitor din cele doua judete Arges/ Valcea ar fi benefic!
                  Multumesc anticipat
                  Si daca tot am trimis un nou mesaj , am o alta mare nelamurire:
                  Am vazut intr-un alt mesaj ca cineva sustinea ca , la centralele electrice , trebuie foarte bine dimensionate caloriferele electrice!
                  Nici mai mari si nici mai mici!

                  Daca sunt mai mici, este foarte clar ceea ce s-ar putea intampla, si anume sa nu atingi o temperatura dorita!

                  Dar imi puteti spune ce se intampla in cazul in care acestea sunt supradimensionate?
                  Nu este acelasi lucru ca si la o centrala pe gaz?Daca eu supradimensionez toate caloriferele, si la ``n-1`` dintre ele montez robineti termostatati, iar in camera unde nu pun acest tip de robinet, montez un cronotermostat pentru centrala( aceasta camera fiind si cea cu cea mai mare temperatura ceruta), care ar putea fi problema?
                  Nu se poate aplica acelasi principiu ca la cele pe gaz?Conteaza ce fel de energie face caldura in casa?
                  Va multumesc anticipat si astept raspunsurile dvs.

                  P.S.

                  Pentru d-nul Grigore Zaharescu:
                  Ati facut bransament trifazic? Daca DA, cam cat va costat acest lucru?
                  Ce suprafata locuibila incalziti cu aceasta centrala?
                  Este cu boiler incorporat, sau cu producere instantanee de apa calda?
                  Va este suficienta apa calda furnizata de ea?(debit si temperatura?)

                  Comentariu

                  • crinaelena
                    Living Legend
                    • 11.sep.2007
                    • 1596

                    ct. electrice,functioneaza in trepte de putere,daca la gaz se face prin modulare a flacarii,la cele electrice,termoplonjoanele intra in functie independent,dar functie de treapta de putere pe care tu o selectezi.

                    Comentariu

                    • ake11
                      Incepator
                      • 02.sep.2006
                      • 63

                      Pentru d-nul Grigore Zaharescu:
                      Ati facut bransament trifazic? Daca DA, cam cat va costat acest lucru?
                      Ce suprafata locuibila incalziti cu aceasta centrala?
                      Este cu boiler incorporat, sau cu producere instantanee de apa calda?
                      Va este suficienta apa calda furnizata de ea?(debit si temperatura?)

                      Comentariu

                      • dorintop
                        Incepator
                        • 19.iul.2007
                        • 1

                        Salutare tuturor
                        Am si eu o garsoniera unde camera are o suprafata de aprox 20 mp.Ideea
                        caci camera are 16 mp + balconul care face acum parte din camera 4mp.

                        Ma intereseaza sa am o centrala termica electrica si calorifer doar sub geamul de la balcon care este din termopan si balconul izolat.

                        Ma poate ajuta cineva ce putere a centralei imi trebuie si ce fel de calorifer.

                        Eventual si modul de calcul

                        Multumesc anticipat,
                        Dorin

                        Comentariu

                        • crinaelena
                          Living Legend
                          • 11.sep.2007
                          • 1596

                          de ce cumperi un convector electric ? ....sau doua,daca unul singur nu-ti este suficient ? se gasesc in comert,pina la 2000 W.daca necesarul tau este mai mare,mai cumperi inca unul de 500 W, spre exemplu.

                          Comentariu

                          • MariusMov
                            Incepator
                            • 28.mar.2008
                            • 4

                            Centrala electrica de casa

                            Construiesc o casa cu etaj cu amprenta de 114 mp intr-o zona in care nu se stie cand se vor trage gaze(oricum am scos din calcul aceasta varianta de la ultima scumpire,se mai asteapta 2 "valuri" anul asta).Am de ales intre centrala electrica si cea eoliana,pe cea cu gazeificare am scos-o din calcul din considerente de siguranta asupra carora nu insist.Ca idee mi se parea extrem de provocatoare cea eoliana combinata cu panouri solare dar la un calcul simplu m-a dus la peste 8000 euro fara instalare,transport.Deci m-am oprit la centrala electrica care la ora actuala pare a fi cea mai atractiva,rentabila si sigura forma de a asigura confortul termic intr-o locuinta.Intrebarea este in conditiile in care voi izola peretii exteriori cu polistiren de 5 si interiori cu rigips cu vata minerala + izolatie sub gresie si tavan fals va fi de ajuns o singura centrala de 32 kw sau ar fi mai bine cu 2 mai mici de 24kw,evident pe trifazat si setat pt consum de noapte(e mai ieftin cu 25-30%).As dori detalii tehnice daca se poate sa-mi fac o idee si multumesc anticipat! Inca ceva . as dori sa nu depaseasca costurile maxim 3000 euro cu tot cu boiler,calorifere,fitingaraie,etc.
                            Marius Movsessian

                            Comentariu

                            • codreanu
                              Membru
                              • 18.sep.2006
                              • 263

                              Re: Centrala electrica de casa

                              [quote="MariusMov"]Construiesc o casa cu etaj cu amprenta de 114 mp

                              Cati mc are casa?

                              Comentariu

                              • DIY
                                Living Legend
                                • 07.sep.2007
                                • 1748

                                Re: Centrala electrica de casa

                                Postat în original de "codreanu
                                Cati mc are casa?
                                Conteaza ?!?

                                Comentariu

                                Procesare...