Instalare si exploatare centrala electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • schultzerman
    Incepator
    • 03.sep.2008
    • 5

    Am o garsoniera cu o suprafata totala de 33mp, respectiv volum de 82,5mc, si intentinez sa i-mi cumpar o centrala electrica.
    Sfatul pe care v-il cer este umatorul:
    -poate cinva sa i-mi faca un calcul privind puterea centralei ...(eu banuiesc ca ar fi necesara una de cca 5kw), si un calcul privind puterea radiatoarelor.
    -poate sa-mi dea cineva vreo oferta buna pentru centrale electrice...
    -si poate stie cineva si cam la ce consum de elctricitate sa ma astept la o astfel de garsoniera...

    Comentariu

    • SCHIPOR VASILE
      Incepator
      • 21.iun.2008
      • 23

      PRACTIC ACUM AVETI INSTALATA O PUTERE ELECTRICA DE MAX 6 KW

      DACA PRIN ABSURD ATYI MONTA CENTRALA MONOFAZATA DE 6 KW (ORICUM NU FACE FATA !!!) ce veti face cu restul consumatorilor electrici??

      deci cautati alta solutie daca nu dispuneti de trifazat


      (ideal 24 kw)

      Comentariu

      • ecosit
        Membru
        • 18.aug.2008
        • 158

        Postat în original de crinaelena
        de ce cumperi un convector electric ? ....sau doua,daca unul singur nu-ti este suficient ? se gasesc in comert,pina la 2000 W.daca necesarul tau este mai mare,mai cumperi inca unul de 500 W, spre exemplu.
        Da va dau si eu dreptate.

        Daca tot se opteaza pentru folosirea energiei electrice pentru incalzire... de ce nu se folosesc radiatoarele electrice (nu cele pe ulei, ceva asemanator se gasesc aici intax.ro/veziprodus.php?id=54 Nu vreau sa fac reclama dar aici am gasit un exemplu.)? care se pot gasi intr-o varietate mare de tipodimensiuni, sunt reglabile, programabile, se pot lega la o unitate de comanda centrala... si eficienta.. cat bagi atata scoti.
        Care ii gheseftul cu centrala electrica? ca iti produce apa calda? Apa calda se poate prepara in diverse moduri cu energia electrica in bolier sau instant, sau si mai bine in panouri solare.

        Bonusul centralei electrice este ca la o adica, poti pune alt tip de centrala pe alt tip de combustibil. Dar daca nu sunt alte perspective in afara de energia electrica... nu vad care sunt avantajele. Poate ma lumineaza si pe mine cineva .

        O zi buna!

        Comentariu

        • crinaelena
          Living Legend
          • 11.sep.2007
          • 1596

          Postat în original de ecosit.ro
          Postat în original de crinaelena
          de ce cumperi un convector electric ? ....sau doua,daca unul singur nu-ti este suficient ? se gasesc in comert,pina la 2000 W.daca necesarul tau este mai mare,mai cumperi inca unul de 500 W, spre exemplu.
          Da va dau si eu dreptate.

          Daca tot se opteaza pentru folosirea energiei electrice pentru incalzire... de ce nu se folosesc radiatoarele electrice (nu cele pe ulei, ceva asemanator se gasesc aici intax.ro/veziprodus.php?id=54 Nu vreau sa fac reclama dar aici am gasit un exemplu.)? care se pot gasi intr-o varietate mare de tipodimensiuni, sunt reglabile, programabile, se pot lega la o unitate de comanda centrala... si eficienta.. cat bagi atata scoti.
          Care ii gheseftul cu centrala electrica? ca iti produce apa calda? Apa calda se poate prepara in diverse moduri cu energia electrica in bolier sau instant, sau si mai bine in panouri solare.

          Bonusul centralei electrice este ca la o adica, poti pune alt tip de centrala pe alt tip de combustibil. Dar daca nu sunt alte perspective in afara de energia electrica... nu vad care sunt avantajele. Poate ma lumineaza si pe mine cineva .

          O zi buna!
          nu sint alte avantaje,daca n-ai in plan si alt combustibil.
          convectorii Noirot sint f. ochiosi,am vazut o gramada de spatii comerciale in Mangalia echipate cu conv. Noirot....acolo nu este retea de gaze.
          in schimb pretul este dublu fata de unul de la Protherm.

          Comentariu

          • ionelgabriel
            Incepator
            • 08.sep.2008
            • 2

            Centrala

            Sunt intr-o zona une gazele nu au ajuns si singura solutie este centrala electrica . Am un amaprtament de 72 mp suprafata utila 54.56. mp. Nr camere 3 cu urmatoarele suprafete >
            1. 12.6 mp dormitor
            2. 7,43 mp dormitor
            3. 14,89 mp sufragerie
            4. 6,76 mp bucatarie

            Vreau sa pun 4 calorifere doar in camerele mentionate mai sus. Imi poate spune cineva ce putere trebuie sa aiba centrala si cum trebuie dimensionate caloriferele pentru o functionare optima.

            Comentariu

            • coyote_coitus
              Membru
              • 14.mar.2008
              • 115

              Centrala electrica Ray de 6 Kw

              Mi-am achizitionat o centrala Ray - Protherm de 6 kw. mi s-a spus ca trebuie sa ii fac retea separata la energia electrica. imi poate spune cineva ce conductori trebuie sa folosesc (dimensiunea) si alte chestii legate de acest tip de bransament? Un electrician (cel care urmeaza sa imi faca lucrarea a spus a este de ajuns cupru de 2.5)
              Multumesc.

              Comentariu

              • coyote_coitus
                Membru
                • 14.mar.2008
                • 115

                Ray de 6 kw e obligatoriu la trifazic? Am o centrala care urmeaza sa o montez. Cei de la magazin au spus ca merge la 220 cu retea separata de la tabloul electric. Am citit pe net ca merge doar la trifazic. Ce dracu sa mai inteleg?... Care sunt parametrii de indeplinit in cazul retelei electrice separate (asta in cazul ca se "preteaza" la 220, lucru care trebuie sa fie posibil deoarece nu am bani de trifazic...) Doamne-ajuta!

                Comentariu

                • SCHIPOR VASILE
                  Incepator
                  • 21.iun.2008
                  • 23

                  banuiesc ca centrala este monofazata (220V)

                  conductor de cupru de 2.5 nu ajunge;
                  va recomand sa folositi cablu (conductor) 3x4mmp

                  dar , va rog sa-mi spuneti ce putere instalata aveti pe instalatia electrica; daca sunteti un abonat "comun" ( PI = max 6 kw) si monofazat atunci...va spun ca o sa cam aveti probleme cu ..."curentul"
                  cu stima, ing

                  Comentariu

                  • ionelgabriel
                    Incepator
                    • 08.sep.2008
                    • 2

                    Centrala

                    Ce suprafata ai de incalzit ? Stai la bloc su la casa ?
                    Daca nu mai ai alti consumatori merge pe 220. daca mai ai un boiler sau masina de spalat mai e mai greu . .... Cat ajunge un trifazic pe la tine? La noi e 2.500 ron .

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3606

                      Si eu va recomand tot un cablu de 3x4 mmp. Si pentru montaj ar fi indicat sa-i chemati pe cei de la electrica ca sa va si asigure ca aveti puterea necesara la intrare si sa va spuna daca se poate sau nu instala centrala dumneavoastra. Facand ei montajul ar fi normal sa va si garanteze functionrea corecta a instalatiei.

                      Comentariu

                      • coyote_coitus
                        Membru
                        • 14.mar.2008
                        • 115

                        Sunt un abonat "comun". Locuiesc la tara si nu am avut alta varianta de incalzire. Care ar fi problemele in caz ca dispun de 6 kw pe retea? Nu o sa mearga deloc centrala. Eu o am cumparata deja, iarna bate la usa, de alti bani nu dispun (ptr alta varianta de incalzire), va rog ajutati-ma sa stiu ce sa fac.
                        Cei de la Electrica sunt cam scumpi la vedere....

                        Comentariu

                        • coyote_coitus
                          Membru
                          • 14.mar.2008
                          • 115

                          Stau la tara. Suprafata e de 25 mp. Am termopane si casa este bine izolata. Am si boiler si masina de spalat. Nu voi incalzi toata casa cu aceasta centrala, ci doar acesti 25 mp. Ce trebuie sa fac sa fie totul ok?

                          Comentariu

                          • coyote_coitus
                            Membru
                            • 14.mar.2008
                            • 115

                            Stiti cumva daca pentru a-mi mari puterea pe retea trebuie sa platesc ceva?
                            Multumesc anticipat

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6453

                              Nu se justifică astfel de dotare pentru doar 25 mp. Funcţie de destinaţia încăperii (apropo, care ar fi aceasta?) mai sînt şi variantele cu radiatoare electrice, ventiloconvectoare, încălzire prin pardoseală şi poate mai vin şi alţii cu alte idei.
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              • coyote_coitus
                                Membru
                                • 14.mar.2008
                                • 115

                                Nu se justifica, dar... e deja luata. Am o fetita de 3 luni si vreau sa ii asigur temperatura constanta, nu vreau fum in casa etc. Astept in continuare sugestii... Multumesc.

                                Comentariu

                                Procesare...