Instalare si exploatare centrala electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • marius_lmd
    a răspuns
    de ce nu se paote posta? e vorba de reclama sau ceva?????????

    Lasă un comentariu:


  • Catalin Bombea
    a răspuns
    Incalzirea electrica, dupa parerea mea, este o solutie costisitoare pentru incalzire si trebuie luata in calcul doar daca celelalte sisteme de incalzire nu sunt accesibile in zona respectiva.
    Ce ma mira pe mine este ca nu am gasit nici o discutie referitoare la un sistem de incalzire electrica relativ nou pentru Romania, care presupune transformarea energiei electrice in radiatie termica in infrarosu, cu un consum de energie de 2-3 ori mai mic decat orice sistem clasic de incalzire electrica, deci comparabil cu sistemele de incalzire pe gaz. Partea interesanta este ca nu este nevoie de corpuri de incalzire. Eu personal intentionez sa echipez la toamna o baie si o camera cu sistemul acesta, sa vad cum merge practic, ca teoretic stiu.
    Exista si un filmulet facut la o scoala din Rusia unde s-a montat sistemul asta, dar nu se poate posta aici. Daca mai doriti doriti informatii, astept mesaj

    Have a nice day!

    Lasă un comentariu:


  • marius_lmd
    a răspuns
    Re: Centrale electrice

    Postat în original de ardeleanu.h
    De o saptamana tot studiez ce s-a scris pe ecest forum. Eu am luat o centrala Protherm de 6 kw si 3 calorifere : de 400, 800 si 1000mm, cu care vreau sa incalzesc pentru inceput o baie micuta de 2mx2m, un dormitor de 3.5mx2.5m si in dormitor de 3.5mx3.5m. Nu reusesc sa inteleg cum se face calculul pentru necesarul de energie termica.Va rog, poate cineva sa-mi explice?Va multumesc
    pentru ce va mai tebuie calcul daca aveti centrala si radiatoarele????
    calculul se face in fucntie de mai multi factori, temperatura exterioara din zona, izolatia peretilor, nr de pereti exteriori, tip geam, suprafata vitrata, temperatura dorita in interior ....pentru un calcul aproximativ puteti inmulti volumul camerei cu 40-60 si obtineti necesarul de caldura

    Lasă un comentariu:


  • coyote_coitus
    a răspuns
    Postat în original de Arha
    Postat în original de florans
    Centrala electrica RAY PROTHERM 6 kw=pret 2195 ron (cu TVA)
    Consum etimativ in fuctie de temperatura ext.-15 ,la 24 0re +/-24KKw,
    30zile ...

    MESAJ EDITAT DE ADMINISTRATOR

    Am citit bine ?
    24KW / 24 ore cu -15 grade afara !!!

    Nu luati in calcul un asemnea consum e o minciuna !!! Ar trebui sters mesajul, pe langa faptul ca este reclama mai este si reclama mincinoasa !!!
    Vrajeala! La gradele astea am ajuns si la 35...

    Lasă un comentariu:


  • coyote_coitus
    a răspuns
    Postat în original de crystyan_76
    buna ziua,
    nu mai spune nimeni nimic de consum/supafata? de randament? de rentabilitate?
    va multumesc
    Ba da, pot sa spun eu. Am o centrala de 6 KW Ray (merge pe 220) si pentru o camera 4x4, bucatarie 4x3 si baie 4x2 am dat 3,5 milioane pe luna. Acum ca este putin sau mult, ramane la aprecierea tuturor, dar pot sa va spun ca nu am stat in chiloti si maieu in casa... Costul asta a fost la o temperatura medie de 22 grade. Ce e bun la ea e comfortul si fiabilitatea. Am mers cu ea numai intr-o singura treapta (3kw), deoarece mi-e frica sa nu suprasolicit reteaua, desi am tras separat cablu de 4 de la tablou, am pus sigurante automate si am facut impamantare.

    Acum am si eu doua intrebari:
    -Mai pot adauga un calorifer de max 1 metru pe un hol?
    -Sa o bag pe doua trepte la iarna, exista vreun pericol? Daca mai sunteti cu centrale de 6 va rog spuneti-mi ce ati patit cu ea...

    Lasă un comentariu:


  • danboanca
    a răspuns
    Multumesc de raspuns. Sunt inginer electro, deci reconfigurarea retelei electrice din apartament e cea mai mica grija pentru mine.
    M-ar fi interesat ce tip (putere, eventual marca, model) de centrala ar fi recomandabila in cazul meu pentru a sti pentru ce consum sa-mi fac instalatia electrica.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant climatizare
    a răspuns
    Cel mai bine ar fi sa schimbi instalatia electrica si apoi sa-ti montezi o centrala electrica ce se potriveste pentru apartamentul tau.

    Lasă un comentariu:


  • danboanca
    a răspuns
    Buna tuturor!
    Am un apartament de doua camere de circa 55 mp, cu circa 2 mp de calorifere din otel. Inaltimea este 2.6 m, am ferestre mari si blocul e bine izolat termic (am petrecut deja o iarna). Suprafata exacta e de 54.7 si la calorifere de 2.05.
    Problema e ca nu am nici o sansa de a fi racordat la gaz pana in primavara lui 2010. As avea deci nevoie de apa calda si caldura. Ma intereseaza o centrala termo electrica pe care sa continui sa o folosesc si dupa ce voi fi racordat la gaz.
    Ce ma sfatuiti? Ce tip de centrala mi-ar acoperi nevoile? As putea folosi apa calda alternativ cu incalzirea, ca pe vremea raposatului, nu ambele deodata, pentru a evita un consum prea mare (sincer, ma ingrijoreaza starea retelei electrice si as vrea sa evit pe cat posibil supraincarcarea ei).
    Va rog sa ma sfatuiti cum am vazut ca ati facut si pana acum pe acest topic.
    Multumesc mult

    Lasă un comentariu:


  • more_mike
    a răspuns
    Nu prea are cine sa va raspunda.
    In mod normal , necesarul termic depinde de conditiile de confort dorite de beneficiar, de zona climatica, de orientare , gradul de expunere al cladirii, particularitati de constructie si de exploatare , si lista ramane deschisa.
    Raspunsul poate veni numai in urma unui audit energetic.
    Evident , pe forum nu risca nimeni , pe blind , asa ceva.
    In functie de gradul de " disperare " , desi nu e recomandabil , puteti merge cu xxx W/mp , " constanta " specifica zonei dvs.
    Inca o data ,in conditii de tastatura si monitor , intrebarea dvs e ... fara raspuns

    PS Studiati NP048 ,desi e pe cale de abrogare inca ramane valabil.

    Lasă un comentariu:


  • ardeleanu.h
    a răspuns
    Centrale electrice

    De o saptamana tot studiez ce s-a scris pe ecest forum. Eu am luat o centrala Protherm de 6 kw si 3 calorifere : de 400, 800 si 1000mm, cu care vreau sa incalzesc pentru inceput o baie micuta de 2mx2m, un dormitor de 3.5mx2.5m si in dormitor de 3.5mx3.5m. Nu reusesc sa inteleg cum se face calculul pentru necesarul de energie termica.Va rog, poate cineva sa-mi explice?Va multumesc

    Lasă un comentariu:


  • Arha
    a răspuns
    Re: calcdura si climatizare

    Postat în original de faluna0507
    Va rog sa ma ajutati si pe mine.
    Vreau sa imi achizitionez o centrala electrica pentru a incalzi un apartament cu o suprafata de 52 de mp. Am curent trifazat, geamuri termopan, iar la fiecare camera doar un perete exterior. Am doua calorifere din otel de 1m, un calorifer de 1,2 m, un calorifer de 1,4m, iar in baie un caloriferde 50 de cm.Puteti sa imi spuneti ce tip de centrala este potrivita pentru apartament, precum si ce tip de tarif de la Enel.
    Va multumesc
    Merge si o centrala de 6kw / 220v, fara sa faca apa calda (incalsesc o casa de 100 mp cu o centrala de 6kw/220v). O puneti pe o faza si va mai raman doua faze pentru restul consumatorilor.

    Lasă un comentariu:


  • rsinro
    a răspuns
    ti-ar trebui una de 9 sau 12 kw. abonamentul la renel ar fi indicat sa fie CTP peste 6 kw

    Lasă un comentariu:


  • faluna0507
    a răspuns
    calcdura si climatizare

    Va rog sa ma ajutati si pe mine.
    Vreau sa imi achizitionez o centrala electrica pentru a incalzi un apartament cu o suprafata de 52 de mp. Am curent trifazat, geamuri termopan, iar la fiecare camera doar un perete exterior. Am doua calorifere din otel de 1m, un calorifer de 1,2 m, un calorifer de 1,4m, iar in baie un caloriferde 50 de cm.Puteti sa imi spuneti ce tip de centrala este potrivita pentru apartament, precum si ce tip de tarif de la Enel.
    Va multumesc

    Lasă un comentariu:


  • Arha
    a răspuns
    Postat în original de florans
    Centrala electrica RAY PROTHERM 6 kw=pret 2195 ron (cu TVA)
    Consum etimativ in fuctie de temperatura ext.-15 ,la 24 0re +/-24KKw,
    30zile ...

    MESAJ EDITAT DE ADMINISTRATOR

    Am citit bine ?
    24KW / 24 ore cu -15 grade afara !!!

    Nu luati in calcul un asemnea consum e o minciuna !!! Ar trebui sters mesajul, pe langa faptul ca este reclama mai este si reclama mincinoasa !!!

    Lasă un comentariu:


  • florans
    a răspuns
    centrala electrica

    Centrala electrica RAY PROTHERM 6 kw=pret 2195 ron (cu TVA)
    Consum etimativ in fuctie de temperatura ext.-15 ,la 24 0re +/-24KKw,
    30zile ...

    MESAJ EDITAT DE ADMINISTRATOR

    Lasă un comentariu:

Procesare...