Instalare si exploatare centrala electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • marccu
    Membru
    • 19.oct.2010
    • 130

    Postat în original de danalarm
    800 ron = 120 mp utili.
    Centrala electrica 12kw, plita cuptor electric, boiler, pompa si luminite exterioare.
    te rog , detalieaza putin ..daca se poate
    -izolatie ext[int =?
    -supraf vitrata
    - mc =
    boilerul pt ACM este separatde centrala

    Comentariu

    • adriann
      Incepator
      • 28.sep.2010
      • 70

      Buna ziua,

      As vrea sa montez o centrala termica electrica, si as vrea sa stiu daca pentru apa calda menajera imi mai trebuie un boiler separat. Centralele electrice poti fi folosite (asa cum sunt cele pe gaz) atat pentru incalzirea locuintei, cat si pentru apa calda? Sau este nevoie si de un boiler separat pentru apa calda?

      Multumesc.

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        Eu unul nu am vazut pana acum o centrala electrica cu preparare instant de apa calda menajera. Va trebuie un boiler electric sau cu agent termic ce va fi preparat de centrala.
        O alta solutie ar fi montarea unor instanturi electrice de apa calda.

        Fiecare dintre solutiile prezentate au avantajele si dezavantajele lor.

        Comentariu

        • Highlander
          Incepator
          • 18.feb.2011
          • 91

          Centralele electrice din constructie nu au posibilitatea prepararii ACM, insa aceasta posibilitate poate fi adaugata prin inserierea agentului termic cu un schimbator de caldura ori in placi, ori bitermic in contracurent, cu vana cu 3 cai, si astfel devine si facatoare de ACM. Pt a te feri de socurile termice, iti recomand daca stai bine cu bugetul ambele variante. Un boiler de 50-80l, pe care in loc sa-l alimentezi cu apa rece, il alimentezi cu apa calda de la centrala.

          Daca insa nu ai circuit de putere la 400v, iar puterea centralei este sub 24kw, iti recomand boilerul. Sau amandoua. In sensul ca centrala nu va prepara ACM satisfacator.

          Comentariu

          • adriann
            Incepator
            • 28.sep.2010
            • 70

            Mersi de raspunsuri.

            Probabil voi monta centrala electrica pe un circuit separat trifazic, numai pentru incalzirea locuintei. Pentru apa calda, o sa instalez un boiler independent. Acum nu stiu daca o sa fie unul de 80 l, 100 l, sau mai mare... Este vorba de o familie de 2 persoane care fac dush cam des

            Multumesc.

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12227

              Postat în original de adriann
              Mersi de raspunsuri.

              Probabil voi monta centrala electrica pe un circuit separat trifazic, numai pentru incalzirea locuintei. Pentru apa calda, o sa instalez un boiler independent. Acum nu stiu daca o sa fie unul de 80 l, 100 l, sau mai mare... Este vorba de o familie de 2 persoane care fac dush cam des

              Multumesc.
              O persoana face un dus in 5 min , pe rapid ! Daca in acest timp curge apa , consumul poate fi de 50 l ( 10 lmin x 5 min ) .
              Asta inseamna ca va trebuie un boiler mare , 100 l , un stil de facut dus , economic , un furtun de dus economic sau folositi ceva de aici : http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...=241331#241331
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • Highlander
                Incepator
                • 18.feb.2011
                • 91

                Va recomand sa cumparati un boiler de 120 de litri minim, oricum diferente de pret intre 80 si 120 nu sunt deosebite, daca e trifazat e perfect, si sa contina o serpentina. serpentina de regula are o putere considerabila, de 15kw la dt de 20C. Serpentina v-ar oferi indirect ceea ce ar face un schimbator in placi. Astfel, veti putea incalzi un asemenea boiler de la 15C la 55C in 15 minute.

                Boilerul va fi montat fata de centrala asemeni unui calorifer, centrala functionand si vara in regim de iarna, incalzind numai acel "calorifer". Poate fi automatizata, prin conectarea la termostatul boilerului.

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3606

                  Postat în original de Mircea G
                  Postat în original de adriann
                  Mersi de raspunsuri.

                  Probabil voi monta centrala electrica pe un circuit separat trifazic, numai pentru incalzirea locuintei. Pentru apa calda, o sa instalez un boiler independent. Acum nu stiu daca o sa fie unul de 80 l, 100 l, sau mai mare... Este vorba de o familie de 2 persoane care fac dush cam des

                  Multumesc.
                  O persoana face un dus in 5 min , pe rapid ! Daca in acest timp curge apa , consumul poate fi de 50 l ( 10 lmin x 5 min ) .
                  Asta inseamna ca va trebuie un boiler mare , 100 l , un stil de facut dus , economic , un furtun de dus economic sau folositi ceva de aici : http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...=241331#241331

                  Unele baterii cu monoactionare vin deja echipate cu perlatoare. Intradevar acesteea realizeaza o economie importanta de apa.

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12227

                    Postat în original de Consultant climatizare
                    Unele baterii cu monoactionare vin deja echipate cu perlatoare. Intradevar acestea realizeaza o economie importanta de apa.
                    Este adevarat , dar perlatoare economice au bateriile de top sau furtunele de dus , de top .
                    Ideea era ca apa calda obtinuta electric este scumpa , acumularea in boiler mica si se face in timp relativ lung , deci trebuie folosit ceva economic . Sa nu coste un dus cit o baie la hotel iar apa sa ajunga pt cei doi .
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • nastasa_andrey
                      Incepator
                      • 26.nov.2007
                      • 11

                      intrebare

                      Vreau sa va dati cu parerea intr-o problema.
                      Stau in Giurgiu, la parterul unui bloc de 4 etaje. Apt are 4 camere, 80 mp utili, 200 mc, apt are peretii complet izolati cu polistiren expandat de 5 cm, am geamuri termopan, tamplaria cu 5 camere, geamul este cu argon si pelicula low-e. Acum 3 ierni am renuntat la incalzirea de la radet (sau cum i-o chema) si mi-am pus centrala electrica de 15 kw (practic am 7 calorifere din care cel din baie tip scarita).
                      Anul asta vecinii mei nu au mai primit caldura din cauza datoriilor mari iar mie mi-a crescut consumul la centrala destul de mult. Va dau comparativ mai jos consumul pe iarna 2010 si 2011:
                      11.2009 -> 876,77kw
                      12.2009 -> 2.176,35kw
                      01.2010 -> 2.312,46kw
                      02.2010 -> 2.088,67kw
                      -----------------------------
                      11.2010 -> 1.477,85kw
                      12.2010 -> 3.015,31kw
                      01.2011 -> 3.266,54kw
                      02.2011 -> 2.950,43kw

                      Dupa cum se observa din consumuri mi-a crescut consumul cu aproximativ 900 kw din cauza ca vecinii nu au avut caldura.
                      Intrebarile mele sunt asa:
                      1. ce parere aveti despre consum? este mare?
                      2. daca izolez podeaua (prin beci) cu polistiren de 10 cm imi scade consumul? (intelesesem ca o podea neizolata inseamna o crestere a consumului cu 30-50% ... este adevarat?)
                      3. Daca izolez tavanul cu polistiren extrudat de 2 cm (expandat de 5 cm mi se pare prea mult) obtin o scadere a consumului? (am inteles ca si prin tavan se pierde 20-25% .. este adevarat?)

                      Va multumesc!

                      Comentariu

                      • Highlander
                        Incepator
                        • 18.feb.2011
                        • 91

                        sunt cam multe procente la tine acolo. Incearca sa izolezi podeaua, mai ales daca poti pe jos, adica defapt tavanul subsolului, iar in interior parchet ajunge.
                        De asemenea trebuie sa sti ca aceasta iarna, statistic, a fost mult mai blanda decat cealalta.
                        Ce spui tu acolo, este normal.

                        Totusi, inafara de beci, daca nu ai facut condens nu iti recomand sa izolezi altceva, deoarece in mod sigur si ceilalti vecini se voi incalzi si ei cu ceva, cel mai probabil tot cu CT.

                        O vila (2 niveluri) consuma 75% caldura daca este lipita de o alta, si are doar 50% pereti exteriori. Avand in vedere ca la tine mai e tavanul (comun) diferenta pana la 2 treimi este rezonabila, chiar de bun simt.

                        Comentariu

                        • crystyan_76
                          Incepator
                          • 26.ian.2009
                          • 20

                          Re: intrebare

                          Postat în original de nastasa_andrey
                          Vreau sa va dati cu parerea intr-o problema.
                          Stau in Giurgiu, la parterul unui bloc de 4 etaje. Apt are 4 camere, 80 mp utili, 200 mc, apt are peretii complet izolati cu polistiren expandat de 5 cm, am geamuri termopan, tamplaria cu 5 camere, geamul este cu argon si pelicula low-e. Acum 3 ierni am renuntat la incalzirea de la radet (sau cum i-o chema) si mi-am pus centrala electrica de 15 kw (practic am 7 calorifere din care cel din baie tip scarita).
                          Anul asta vecinii mei nu au mai primit caldura din cauza datoriilor mari iar mie mi-a crescut consumul la centrala destul de mult. Va dau comparativ mai jos consumul pe iarna 2010 si 2011:
                          11.2009 -> 876,77kw
                          12.2009 -> 2.176,35kw
                          01.2010 -> 2.312,46kw
                          02.2010 -> 2.088,67kw
                          -----------------------------
                          11.2010 -> 1.477,85kw
                          12.2010 -> 3.015,31kw
                          01.2011 -> 3.266,54kw
                          02.2011 -> 2.950,43kw

                          Dupa cum se observa din consumuri mi-a crescut consumul cu aproximativ 900 kw din cauza ca vecinii nu au avut caldura.
                          Intrebarile mele sunt asa:
                          1. ce parere aveti despre consum? este mare?
                          2. daca izolez podeaua (prin beci) cu polistiren de 10 cm imi scade consumul? (intelesesem ca o podea neizolata inseamna o crestere a consumului cu 30-50% ... este adevarat?)
                          3. Daca izolez tavanul cu polistiren extrudat de 2 cm (expandat de 5 cm mi se pare prea mult) obtin o scadere a consumului? (am inteles ca si prin tavan se pierde 20-25% .. este adevarat?)

                          Va multumesc!
                          aceste valori reprezinta doar consumul pentru incalzire sau consumul cu toate electrocasnicele din apartament?

                          Comentariu

                          • Consultant climatizare
                            Moderator
                            • 17.oct.2007
                            • 3606

                            Re: intrebare

                            Postat în original de crystyan_76
                            Postat în original de nastasa_andrey
                            Vreau sa va dati cu parerea intr-o problema.
                            Stau in Giurgiu, la parterul unui bloc de 4 etaje. Apt are 4 camere, 80 mp utili, 200 mc, apt are peretii complet izolati cu polistiren expandat de 5 cm, am geamuri termopan, tamplaria cu 5 camere, geamul este cu argon si pelicula low-e. Acum 3 ierni am renuntat la incalzirea de la radet (sau cum i-o chema) si mi-am pus centrala electrica de 15 kw (practic am 7 calorifere din care cel din baie tip scarita).
                            Anul asta vecinii mei nu au mai primit caldura din cauza datoriilor mari iar mie mi-a crescut consumul la centrala destul de mult. Va dau comparativ mai jos consumul pe iarna 2010 si 2011:
                            11.2009 -> 876,77kw
                            12.2009 -> 2.176,35kw
                            01.2010 -> 2.312,46kw
                            02.2010 -> 2.088,67kw
                            -----------------------------
                            11.2010 -> 1.477,85kw
                            12.2010 -> 3.015,31kw
                            01.2011 -> 3.266,54kw
                            02.2011 -> 2.950,43kw

                            Dupa cum se observa din consumuri mi-a crescut consumul cu aproximativ 900 kw din cauza ca vecinii nu au avut caldura.
                            Intrebarile mele sunt asa:
                            1. ce parere aveti despre consum? este mare?
                            2. daca izolez podeaua (prin beci) cu polistiren de 10 cm imi scade consumul? (intelesesem ca o podea neizolata inseamna o crestere a consumului cu 30-50% ... este adevarat?)
                            3. Daca izolez tavanul cu polistiren extrudat de 2 cm (expandat de 5 cm mi se pare prea mult) obtin o scadere a consumului? (am inteles ca si prin tavan se pierde 20-25% .. este adevarat?)

                            Va multumesc!
                            aceste valori reprezinta doar consumul pentru incalzire sau consumul cu toate electrocasnicele din apartament?
                            Banuiesc ca este consumul total de electricitate - dar oricum consumul electrocasnicelor nu poate varia atat de mult. (asta daca nu cumva a facut beneficiarul o modificare majora).

                            Oricum e evident ca domnul a fost nevoit sa incalzeasca pe banii lui si vecinii, nu are cum sa evite acest lucru.
                            Orice izolatie a peretilor sau plafonului va duce le economii de energie consumata.

                            Comentariu

                            • nastasa_andrey
                              Incepator
                              • 26.nov.2007
                              • 11

                              @crystyan_76: consumul este numai pentru centrala. Pentru restul de electrocasnice consumul este pana intr-o 100kw pe luna

                              @Highlander: condens nu am avut inca dar folosesc si un dezumidificator electric pentru ca nu am balcon si usuc rufele in casa. O alta problema e ca din cei 2 vecini pe care ii am deasupra unul nu sta acolo (deci nu e incalzit deloc apt), iar celalalt face economie dand drumul doar in dormitor la calorifer(deci pot considera ca si celalalt apt nu e incalzit). Practic io ii incalzesc si pe cei de deasupra la picioare si pierd foarte multa caldura. Pe hol, in bucatarie si in sufragerie am gresie pe jos (mostenita de la vechii proprietari) si imi este foarte greu sa o scot pentru a izola calumea si a pune parchet. Practic solutia pe care am vazut-o eu e sa izolez tavanul beciului cu polistiren de 10 expandat

                              Chiar si asa daca luam luna cu cel mai mare consum (01.2011 -> 3.266,54kw) imi da o medie pe zi de 105.35 kw ... asta inseamna ca centrala a mers la maxim 7 ore din 24 in fiecare zi.

                              Am uitat sa va precizez ca am in casa o temp de 21-24 grade si temperatura apei in tur e 55-60 grade.

                              Comentariu

                              • movidium
                                Membru
                                • 08.mar.2006
                                • 268

                                Centrala electrica

                                Dragi forumisti, dupa indelungi si indelungate studii ale forumului , am hotarit ca pentru casa mea recent construita sa aleg pentru incalzire o centreala electrica plus o soba tip semineu . Ideea este ca ziua sa furnizez caldura prin semineu, iar noaptea sa folosesc centrala electrica.Casa este construita din caramida de la Porotherm grosime 25 , sub placa casei am pus 1 strat de 5 cm polistiren , peretii exteriori sunt izolati cu 20 cm polistiren expandat , planseul la pod are o izolatie de 20 cm vata minerala , timplaria este de la Gealan , S8000, cu 6 camere geam argon plus low e. Am uitat sa mentionez: casa are 85 mp utili inaltime de 2.6 m a camerei.
                                Poate ma va ajuta cineva cu calculul termic al casei, si as dori sa stiu dintre cazanele elctrice de la Protherm si Romstal care este mai performant.Initial am dorit o centrala cu gazeificare dar, costul initial destul de mare si costul destul de piperat in continua crestere a combustibilului lemnos m-au indemnat sa aleg o astfel de solutie.
                                Apoi mai este si problema cu "fochistul" existind posibilitatea ca acasa sa ramina doar sotia cu copii si sincer nu are nici in clin si mineca cu facutul focului la centrala.

                                Comentariu

                                Procesare...