Instalare si exploatare centrala electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    Aveti dreptate doar in privinta raportului dintre pretul gazului si cel al energiei electrice.

    Dar momentan doua locuinte similare incalzite cu sisteme diferite nu cred ca pot avea facturile atat de apropiate.

    Comentariu

    • annddyy
      Incepator
      • 22.nov.2011
      • 7

      urgent

      Salut,

      Urmeaza sa ma mut intr-o casa noua si ma bate gabdul la o centrala electrica. Casa se afla la marginea Bucurestiului, si e formata din P+M.

      Parterul are 70mp utili, cu inaltimea de 2.8m, din caramida porotherm la exterior si bca la interior. Izolatia la exterior este de 10 (polipropilena - sper sa fi zis bine, eu ii zic scartaietoare ), la interior pe caramida rigips. Plafonul este compus din: rigips, scandura pusa pe lat si peste osb.

      Mansarda are 2 geamuri micute iar intre rigips si acoperis exista vata minerala, suprafata e de ~30mp utili (restul de 15mp sunt dulapuri pt depozitare).

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	82,4 KB 
ID:	598467Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	61,3 KB 
ID:	598468Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	3.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	49,7 KB 
ID:	598469Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	4.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	39,2 KB 
ID:	598470Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	5.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	33,2 KB 
ID:	598471

      - poze din diferitele stadii ale lucrarii

      Am decis ca mansarda sa fie inchisa pentru perioada rece, deci aici incalzirea = 0.
      Bransamentul existent este la trifazic, pentru apa calda exista un boiler Ariston eco de 80L.

      Ce tip si ce putere de centrala am nevoie pentru incalzirea celor 70mp ? - bransamentul este la trifazic. O centrala de 6kw e de ajuns ? Cam cat ajunge costul electricitatii ? Ce abonament sa imi fac ?

      Multumesc anticipat
      Adrian

      PS: precizez ca 23grade celsius sunt preferabile.
      Ultima editare de annddyy; 22.nov.2011, 02:11.

      Comentariu

      • coretweaker
        Membru Marcant
        • 16.iul.2010
        • 889

        Postat în original de annddyy
        Bransamentul existent este la trifazic, pentru apa calda exista un boiler Ariston eco de 80L.
        Ce tip si ce putere de centrala am nevoie pentru incalzirea celor 70mp ? - bransamentul este la trifazic. O centrala de 6kw e de ajuns ? Cam cat ajunge costul electricitatii ? Ce abonament sa imi fac ?
        Daca apa calda o prepari cu boilerul eu nu cred ca are rost sa te complici cu centrala electrica, este mult mai convenabil sa montezi niste radiatoare electrice in fiecare camera unde ai nevoie.
        La radiatoare oferta este suficient de larga, ai de unde alege.
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • annddyy
          Incepator
          • 22.nov.2011
          • 7

          Casa e noua; trebuie temperatura constanta, altfel curge apa pe pereti.

          Comentariu

          • annddyy
            Incepator
            • 22.nov.2011
            • 7

            Nu stie nimeni ?

            Comentariu

            • xrogo
              Incepator
              • 28.mar.2007
              • 56

              La prima vedere,70mpx2,8mx50W/mc=9800w=9,8kW,dar tinand seama de faptul ca plafonul nu are izolatie(sau cel putin asa am citit eu) necesarul va fi mai mare,in jur de 12kW.
              Trebuie sa izolezi neaparat plafonul,se va pierde multa caldura pe acolo.

              Comentariu

              • annddyy
                Incepator
                • 22.nov.2011
                • 7

                Sa fie pe 220 sau 380 ? care ar fi avantajele uneia pe 380?

                Comentariu

                • stan ion
                  Incepator
                  • 24.nov.2011
                  • 2

                  as dori sa stiu si eu citi kw/luna consumi? sau citi bani dai la curentul electric? multumesc.

                  Comentariu

                  • annddyy
                    Incepator
                    • 22.nov.2011
                    • 7

                    dupa ce o montez va tin la curent. (cu consumul) : )

                    Deci ? imi raspunde si mie cineva de care sa fie ? 220 sau 380 ?

                    Comentariu

                    • anduvirgil
                      Membru Marcant
                      • 25.feb.2006
                      • 527

                      cu siguranta trifazat de max 12 kw in varianta in care pe viitor se doreste si incalzirea mansardei si de 6 -9 kw pentru parter. la consum in jur de 2500 kw pentru o luna geroasa la 23 gr interior.
                      centrala poate fi de 12 kw si in functie de modulatia puterii poate fi utilizata la puterea maxima dorita
                      revenind la consum ....1160 kw luna curenta cu 21.5 gr la interior
                      anda panda din ...

                      Comentariu

                      • Consultant climatizare
                        Moderator
                        • 17.oct.2007
                        • 3606

                        Toate centralele electrice mai mari de 6 kW sunt trifazice.

                        Comentariu

                        • body76
                          Membru
                          • 18.nov.2008
                          • 179

                          Eu am una de 9 kw, monofazica. Cumparata de la romstal acum 4 ani.

                          Comentariu

                          • anduvirgil
                            Membru Marcant
                            • 25.feb.2006
                            • 527

                            Postat în original de body76
                            Eu am una de 9 kw, monofazica. Cumparata de la romstal acum 4 ani.
                            daca e utilizata la 9kw...ce siguranta aveti la bransament?
                            cum acoperiti necesarul de energie pentru locuinta in timpul functionarii centralei?
                            anda panda din ...

                            Comentariu

                            • body76
                              Membru
                              • 18.nov.2008
                              • 179

                              Este montata intr-un spatiu de depozitare. A fost legata legata direct la un panou electric. Alte amanunte nu detin, insa pot sa spun ca este cea mai proasta solutie. Acum am renuntat la ea, si am instalat convectoare electrice in toate camerele.

                              Comentariu

                              • florins22
                                Incepator
                                • 16.nov.2011
                                • 2

                                salut. am o centrala saunier duval isofast f35. Pe telecomanda la meniul instalator am o optiune: Tip instalatie, unde am mai multe chestii: 1 zona radioator, 2 zone radiator, 1 zona planseu si 1 zona planseu si 1 zona radiator. Stie careva ce inseamna 2 zone radiator? multumesc

                                Comentariu

                                Procesare...