Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Instalare si exploatare centrala electrica

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

deci, se ia un apartament de 2 camere 54 mp. temperatura hol, baie si bucatarie 18-20 grC, dormitor si sufragerie 23-25 grC.

incalzire convectoare electrice, 2 buc, 1200W sufragerie, 800W dormitor.
    apartamentul este izolat la interior inclusiv pardoseala si tavan.

in afara de convectoare sa mai gasesc: boiler 1200W, TV, figider, masina de spalat....

consum mediu lunar pe timp de iarna 1000KW; la plata 350RON.

toate acestea fara economie.

ce spuneti renteaza?!
    anda panda din ...

Comentariu

Robinet ciudat la intrarea in boiler

Cred ca instalatorii nu au terminat ce aveau de facut la centrala + boiler. Zic asta pentru ca gasesc in mod regulat apa pe boiler. M-am uitat atent si curge printr-un "robinet" montat pe intrarea cu apa rece in boiler ce are o rotita pe care scrie "10" . Daca apas pe acea rotita imi curge apa prin partea de jos. E cumva ceva de purjare, sau un regulator de presiune ? Pare ce se poate demonta si introduce un furtun ce va fi conectat la canalizare cred. De cate ori folosesc apa calda si boilerul se reumple imi curge un firicel de apa pe acolo.

Intrebare: Ce este acel "robinet" si ce rol are el. Enormal sa curga? Pot sa-l conectez cu un furtun si sa evacuez apa ce curge.

Comentariu

Re: Robinet ciudat la intrarea in boiler

Postat în original de rxu
        Cred ca instalatorii nu au terminat ce aveau de facut la centrala + boiler. Zic asta pentru ca gasesc in mod regulat apa pe boiler. M-am uitat atent si curge printr-un "robinet" montat pe intrarea cu apa rece in boiler ce are o rotita pe care scrie "10" . Daca apas pe acea rotita imi curge apa prin partea de jos. E cumva ceva de purjare, sau un regulator de presiune ? Pare ce se poate demonta si introduce un furtun ce va fi conectat la canalizare cred. De cate ori folosesc apa calda si boilerul se reumple imi curge un firicel de apa pe acolo.

Intrebare: Ce este acel "robinet" si ce rol are el. Enormal sa curga? Pot sa-l conectez cu un furtun si sa evacuez apa ce curge.
        Si mie imi curge pe la un robinet care este atasat supapei de presiune. Si asta de ani de zile.

Comentariu

da, dar nu mi se pare normal...trebuie sa se duca undeva apa...nu sa imi balteasca pe boiler

Comentariu

Buna! Se poate monta o centrala electrica de 6kw in regie proprie?poate fi adusa aceasta centrala din afara tarii?Multumesc

Comentariu

Re: intrebare

Postat în original de dynurseiel
              Spume-mi te rog:
              -cat platesti( aprox) pt aerul conditionat;
              -iarna, pana la ce temp. exterioara functioneaza?
              Ce tip de aparat ai? Esti multumit de el? Pt noi trifazicul e si mai scump asa ca ne-am gandit pt iarna viitoare la aer cond+calorifere, apoi o sa vedem.
              Multumesc, DE
              aparatul de aer conditionat nu poate face fata iarna daca temp. exterioara scade sub 0 grade. merge ca prostu' si consuma curent aiurea...

Comentariu

Postat în original de rsinro
                Spume-mi te rog:
                -cat platesti( aprox) pt aerul conditionat;
                -iarna, pana la ce temp. exterioara functioneaza?
                Ce tip de aparat ai? Esti multumit de el? Pt noi trifazicul e si mai scump asa ca ne-am gandit pt iarna viitoare la aer cond+calorifere, apoi o sa vedem.
                Multumesc, DE
                aparatul de aer conditionat nu poate face fata iarna daca temp. exterioara scade sub 0 grade. merge ca prostu' si consuma curent aiurea...
                Ba face! Mai nou incazesc si la -15 grd Celius si au si clasa superiora de energie!
                DE

Comentariu

Ba face! Mai nou incazesc si la -15 grd Celius si au si clasa superiora de energie!

Face fata, dar mai bine cumperi si foloseste in acele perioada un radiator de 150 RON ca sa consumi mai putin. La -15 grade aparatul de aer conditionat are un randament economic cu mult sub 100% pentru ca va consuma energie pentru dezghetarea instalatiei de afara.

Comentariu

Postat în original de flo8200

Face fata, dar mai bine cumperi si foloseste in acele perioada un radiator de 150 RON ca sa consumi mai putin. La -15 grade aparatul de aer conditionat are un randament economic cu mult sub 100% pentru ca va consuma energie pentru dezghetarea instalatiei de afara.
                    Am "papat" in 3 nopti la 3-5grd C cu un radiator intr-un dormitor cca 8h/noapte, un convertor in hol nu stiu exact cat, masina de slefuit, gaurit, lumina cat o fi mers, 100 KW! Mult, putin, nu stiu.
                    Asa ca, pt ca sufrageria -polul frigului la noi- care da intr-un hol mare, Doamne ajuta, vom face o soba pe lemne in sufr. cat mai aproape de un semineu, aer cond.pe hol si in dormitor un radiator. Pt ca cei de la ENEL ne pun acum un stalp chiar in fata casei, si pt ca toate traseele de polipropilena sunt fixate in pereti, f. probabil, la anul ne vom pune ori o centrala electrica ori pe lemne (sunt si iesiri afara) in functie de banii avuti.
                    Totusi este o casa de vacanta si desi facem "doar" finisajele dam in balbaiala!!! O seara buna! DE
                    DE

Comentariu

Consumul meu lunar pentru 21,5 grade constant in casa, boiler electric de 80 litri, masina de spalata care baga serios pe saptamana (am copil mic), tv, calculator,etc etc nu depasesc 1000kw pe luna. La abonamentul pe care-l am eu ajung pina in 3 mil. Eu sunt multumit.

Comentariu

Postat în original de petman
                        Consumul meu lunar pentru 21,5 grade constant in casa, boiler electric de 80 litri, masina de spalata care baga serios pe saptamana (am copil mic), tv, calculator,etc etc nu depasesc 1000kw pe luna. La abonamentul pe care-l am eu ajung pina in 3 mil. Eu sunt multumit.
                        Cred si eu!
                        Dar: casa sau apartament? Pt. ca, in ap. din Buc. unde avem centrala pe gaz, temperatura o putem usor regla sau mentine constanta. La casa din C-ta, care e noua si nelocuita, si nu a prins nici o vara,e altceva, e umeda, nu am turnat inca betonul din jur, asteptam caldura.
                        Problema mea este ca vrem sa stam si toamna si iarna din cand in cand acolo. De asta caut o solutie cat de cat rezonabila. Pt ca nici aerul cond nu e deloc ieftin.
                        Daca si cu parca....
                        O zi buna!
                        DE
                        DE

Comentariu

cunoasteti?

are cineva montata centrala ACV ETS?
                          anda panda din ...

Comentariu

Alegerea energiei pt.incalzirea locuintei este o mare problema,mai cu seama in zilele noastre cind totul este f. scump.Varianta electica are avantaje dar si multe dezavantaje,de la costurile de instalare(bransament,inst.interioara,conditiile care la inpune ENEL-ul,etc.) si costurile ulterioare (CONSUMUL) care depind f. mult de gradul de izolare al cladirii.GPL-ul la fel este scump dar nu mai esti conditionat de puterea electrica instalata inpusa.Combust.solid in forma clasica,cazan cu lemne,implica intretinere(alimentare,curatirea cenusii,etc.) Mai este o varianta tot cu comb.solid,semineu/centrala cu pelleti si cereale,alimentata automat,doar cenusa trebuie evacuata la citeva zile.Dar nici aici nu putem vorbii de o solutie ieftina la costurile initiale.Mai este solutia POMPA DE CALDURA care si ea are f. multe conditii de indeplinit.
                            Cu respect,
                            G.Z.

Comentariu

Postat în original de petman
                              Cred ca este important sa precizezi si suprafata.

Comentariu

aveti ceva cunostinte, pe langa cele ce sunt pe net, despre centarelele electrice ACV cu boiler incorporat.

a-ti vazut in functie o asemenea centrala?
                                anda panda din ...

Comentariu

Procesare...
                                X