Instalare si exploatare centrala electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3621

    Răspuns la: Centrale electrice

    Postat în original de dru_darius
    Deci sa nu exagerez cu izolatia, oare de cat se pun ampora afara?
    Inca mai astept raspuns la intrebari:
    -tipul de centrala, o firma buna
    -tipul caloriferelor + tevi
    in momentul de fata mai am caloriferele de fonta cu care a fost facut blocul, merita sa ramana alea?
    Nu e vorba de exagerat sunt niste limite ce ar trebui calculate in functie de situatie.

    Comentariu

    • barsan
      Incepator
      • 11.apr.2007
      • 24

      Răspuns la: Centrale electrice

      Buna seara!

      Am centrala electrica de 2 ani , un Ferroli de 22,5 kw legata pe sistem de incalzire cu distribuitoare si cu calorifere dimensionate pentru centrala pe gaz in condensatie. Casa are ziduri de BCA de 30 cm tencuita si izolata la exterior cu polistiren de 5cm, garaj izolat la parter si nu folosesc toate caloriferele (nu este necesar in bucatarie si in garaj). In lunile de iarna platesc in medie 8 milioane pe luna la 164 m2 suprafata locuibila, iar vara platesc in avans cam 4 milioane pe luna. Abonamentul la Electrica este de tip CR JT.
      As dori cateva sfaturi pentru reducerea costurilor pe urmatoarele directii:
      1. un alt abonament sa reduca tarifele la electricitate
      2. am gaz la 10 m dar ar trebui sa platesc pe bransament cca 5000 ron cu taxa vecinilor + o central in condensatie de minim 30 KW
      3. sa montez un sistem de panouri solare, cu boiler cu 2 serpentine si pentru apa calda si pentru incalzire in tandem cu centrala electrica, dar nu stiu daca iarna ar avea un aport de 10-15% la incalzire.

      Va rog sa ma sfatuiti in ce directii ar trebui sa modific instalatia de incalzire.

      Cu stima,
      Ioan Barsan

      Comentariu

      • Arha
        Membru
        • 24.iul.2007
        • 260

        Răspuns la: Centrale electrice

        Panourile solare pentru apa calda nu aduc nici un aport la incalzire.
        Poti incerca un abonament de tarifare pe 3 zone orare (daca te avantajeaza). Dar contorul costa 1400 ron.
        Eu as trage gaze, factura o sa se reduca (probabil) la pe 5-6 milioane.

        Comentariu

        • barsan
          Incepator
          • 11.apr.2007
          • 24

          Răspuns la: Răspuns la: Centrale electrice

          Buna seara!

          Multumesc pentru sfaturi! Oare chiar nu aduc aport la incalzire panourile solare in tandem cu centrala elctrica. Dar un semineu in living ar reduce factura la curent?

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3621

            Răspuns la: Răspuns la: Centrale electrice

            Postat în original de barsan
            Buna seara!

            Am centrala electrica de 2 ani , un Ferroli de 22,5 kw legata pe sistem de incalzire cu distribuitoare si cu calorifere dimensionate pentru centrala pe gaz in condensatie. Casa are ziduri de BCA de 30 cm tencuita si izolata la exterior cu polistiren de 5cm, garaj izolat la parter si nu folosesc toate caloriferele (nu este necesar in bucatarie si in garaj). In lunile de iarna platesc in medie 8 milioane pe luna la 164 m2 suprafata locuibila, iar vara platesc in avans cam 4 milioane pe luna. Abonamentul la Electrica este de tip CR JT.
            As dori cateva sfaturi pentru reducerea costurilor pe urmatoarele directii:
            1. un alt abonament sa reduca tarifele la electricitate
            2. am gaz la 10 m dar ar trebui sa platesc pe bransament cca 5000 ron cu taxa vecinilor + o central in condensatie de minim 30 KW
            3. sa montez un sistem de panouri solare, cu boiler cu 2 serpentine si pentru apa calda si pentru incalzire in tandem cu centrala electrica, dar nu stiu daca iarna ar avea un aport de 10-15% la incalzire.

            Va rog sa ma sfatuiti in ce directii ar trebui sa modific instalatia de incalzire.

            Cu stima,
            Ioan Barsan
            Centrala pe gaz in condensatie + panouri solare + boiler cu doua serpentine - la ora actuala este cea mai buna solutie pentru incalzire.

            Panourile solare pot da ceva aport la incalzire daca se monteaza mai multe (decat necesarul pe timp de vara) dar in acest caz pe timpul verii veti avea probleme ca nu exista o solutie de descarcare a energiei minmagazinate in plus - panourile se incing pana cand fierb si pierd antigelul.
            Ultima editare de Consultant climatizare; 14.aug.2012, 07:12.

            Comentariu

            • thor_adrian
              Incepator
              • 14.iul.2010
              • 24

              Răspuns la: Centrale electrice

              Salutare,
              M-am mutat la casa acum 2 ani, am incalzirea pe lemne: semineu cu cazan si pompa si calorifere in toata casa. Casa e bine izolata, se incalzeste bine insa singurul inconvenient e pe perioada noptii/dimineata. Intrucat ultimul foc il fac pe la 10/11 pe la 7 cand te trezesti sunt cam 19-20 de grade si e cam "racoare" ptr dus.
              M-am gandit la o solutie de a pune in paralel pe langa solutia actuala, o centrala electrica ce sa o programez sa intre in functiune pe perioada noptii. Problema e ca nu am trifazic si nici sanse de a pune nu am. In situatia asta, puterea maxima a unei centrale e parca de 9 kw. Am vb cu cativa mesteri si parerile sunt impartite: unii spun ca la 120 mp utili pe care ii am, tinand cont ca apa e deja incalzita cu lemne, consumul nu va fi atat de mare, altii ca oricum centrala nici nu va face fata.

              Daca aveti experienta in domeniu as aprecia un sfat: nu as vrea sa pun o centrala si apoi sa o demontez ca nu are deloc eficienta. Mentionez ca as fi dispus ca pe periodata noptii sa pastrez deschise caloriferele doar in dormitoare si bai, inchizandu-le pe restul.
              Ultima editare de thor_adrian; 10.sep.2012, 10:20.

              Comentariu

              • robaro
                Incepator
                • 20.mai.2011
                • 14

                Răspuns la: Centrale electrice

                Am nevoie de lamuriri cu privire la o centrala electrica pt apartament:
                - mi s-a recomandat de la magazin o centrala de 9 kw pt apartamentul de 66 mp,este suficient sau trebuie mai mare?
                - am nevoie de 4 calorifere,dar cei de acolo mi-au dat niste raspunsuri cam vagi,de aici si indoielile din prima intrebare,cum se stabileste dimensiunea caloriferului pt fiecare camera si sa nu depaseasca puterea centralei?
                multumesc anticipat pt raspuns.

                Comentariu

                • Arha
                  Membru
                  • 24.iul.2007
                  • 260

                  Răspuns la: Centrale electrice

                  Postat în original de thor_adrian
                  Salutare,
                  M-am mutat la casa acum 2 ani, am incalzirea pe lemne: semineu cu cazan si pompa si calorifere in toata casa. Casa e bine izolata, se incalzeste bine insa singurul inconvenient e pe perioada noptii/dimineata. Intrucat ultimul foc il fac pe la 10/11 pe la 7 cand te trezesti sunt cam 19-20 de grade si e cam "racoare" ptr dus.
                  M-am gandit la o solutie de a pune in paralel pe langa solutia actuala, o centrala electrica ce sa o programez sa intre in functiune pe perioada noptii. Problema e ca nu am trifazic si nici sanse de a pune nu am. In situatia asta, puterea maxima a unei centrale e parca de 9 kw. Am vb cu cativa mesteri si parerile sunt impartite: unii spun ca la 120 mp utili pe care ii am, tinand cont ca apa e deja incalzita cu lemne, consumul nu va fi atat de mare, altii ca oricum centrala nici nu va face fata.

                  Daca aveti experienta in domeniu as aprecia un sfat: nu as vrea sa pun o centrala si apoi sa o demontez ca nu are deloc eficienta. Mentionez ca as fi dispus ca pe periodata noptii sa pastrez deschise caloriferele doar in dormitoare si bai, inchizandu-le pe restul.
                  Daca dimineata ai 19-20 de grade (in zilele cele mai friguroase) atunci eu zic sa nu-ti faci nici o problema, pentru mine este temperatura ideala.

                  O centrala de 9 kw este arhisuficienta iar daca mai inchideti din calorifere merge si unde de 6 kw. Eu personal am incalzit o casa de 100 mp exclusiv cu o centrala de 6kw (e la limita, 20-22 grade in casa, dar a mers si am consumat 100 kw pe 24 de ore). Am bransament trifazic (centrala este pe 220v)
                  Am trei obiectii:
                  1. Nu stiu daca va tine bransamentul de monofazat (mai ales la o centrala de 9 kw)
                  2. Nu stiu daca se poate insera centrala electrica in instalatia actuala.
                  3. Nu m-as baza pe un consum mic. Daca merge 4 ore pe noapte aveti 24 KW * 30 de zile = 720 * 0.5 ron ( pret aproximativ) = 360 ron/ luna numai curentul pentru incalzire noaptea, vorbim de o centrala de 6 kw

                  Mai puteti schimba sistemul de tarifare la ENEL, sa treceti la un sistem pe 3 zone orare (daca va avantajeaza) si atunci in weekend si noaptea intre 22 - 7 dimineata aveti kilowatul la jumatate de pret.

                  Comentariu

                  • thor_adrian
                    Incepator
                    • 14.iul.2010
                    • 24

                    Răspuns la: Răspuns la: Centrale electrice

                    Postat în original de Arha
                    Daca dimineata ai 19-20 de grade (in zilele cele mai friguroase) atunci eu zic sa nu-ti faci nici o problema, pentru mine este temperatura ideala.

                    O centrala de 9 kw este arhisuficienta iar daca mai inchideti din calorifere merge si unde de 6 kw. Eu personal am incalzit o casa de 100 mp exclusiv cu o centrala de 6kw (e la limita, 20-22 grade in casa, dar a mers si am consumat 100 kw pe 24 de ore). Am bransament trifazic (centrala este pe 220v)
                    Am trei obiectii:
                    1. Nu stiu daca va tine bransamentul de monofazat (mai ales la o centrala de 9 kw)
                    2. Nu stiu daca se poate insera centrala electrica in instalatia actuala.
                    3. Nu m-as baza pe un consum mic. Daca merge 4 ore pe noapte aveti 24 KW * 30 de zile = 720 * 0.5 ron ( pret aproximativ) = 360 ron/ luna numai curentul pentru incalzire noaptea, vorbim de o centrala de 6 kw

                    Mai puteti schimba sistemul de tarifare la ENEL, sa treceti la un sistem pe 3 zone orare (daca va avantajeaza) si atunci in weekend si noaptea intre 22 - 7 dimineata aveti kilowatul la jumatate de pret.
                    Eee, si ptr mine sunt suficiente dar sotia e "sudista" si de aici problemele cu frigul

                    Cat despre obiectii:
                    1. Ma gandeam la centrala asta: http://www.calor.ro/centrale-termice...therm-ray-9-kw. Nu sunt foarte priceput dar odata ce ea merge pe 220V ar putea aparea probleme? Adica din retea sa nu poata trage 9 Kw?
                    2. Am vb cu niste mesteri care mi-au facut revizia la centrala actuala si mi-au confirmat ca se poate. Seara fac switch manual pe centrala electrica, intra in functiune pana dimineata cand o decuplez.
                    3. Consumul ala nu ma sperie


                    Buna ideea cu abonament la electricitate cu consum preferential noaptea, o sa ma interesez.

                    P.S. La centralele electrice e nevoie de boiler separat daca retin eu bine.

                    Comentariu

                    • Arha
                      Membru
                      • 24.iul.2007
                      • 260

                      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Centrale electrice

                      Postat în original de thor_adrian
                      Eee, si ptr mine sunt suficiente dar sotia e "sudista" si de aici problemele cu frigul

                      Cat despre obiectii:
                      1. Ma gandeam la centrala asta: http://www.calor.ro/centrale-termice...therm-ray-9-kw. Nu sunt foarte priceput dar odata ce ea merge pe 220V ar putea aparea probleme? Adica din retea sa nu poata trage 9 Kw?
                      2. Am vb cu niste mesteri care mi-au facut revizia la centrala actuala si mi-au confirmat ca se poate. Seara fac switch manual pe centrala electrica, intra in functiune pana dimineata cand o decuplez.
                      3. Consumul ala nu ma sperie


                      Buna ideea cu abonament la electricitate cu consum preferential noaptea, o sa ma interesez.

                      P.S. La centralele electrice e nevoie de boiler separat daca retin eu bine.
                      Tot o centrala Protherm (mai veche) am dar e de 6 kw.
                      Daca consumul nu te sperie atunci ai rezolvat problema.
                      Nici o centrala electrica nu face apa calda, ai nevoie de un boiler electric sau orice alta alternativa de incalzit apa. Ca boiler electric iti recomand un :

                      Boilere electrice. ✔ Stocuri mari de produse. Mereu la dispozitia ta. De peste 30 de ani incalzim casele romanilor. Consultanta tehnica. Livrare rapida.



                      Bransamentul normal pentru uz casnic este de 5,5 kw. La un consum de 9 kw se pot intampla doua lucruri:
                      1. sa sara siguranta principala, asa limiteaza cei de la Electrica consumul unui abonat.
                      2. Sa nu tina instalatia electrica, sa se incalzeasca fire sa ia foc si asa mai departe.
                      Dar aceste probleme cel mai bine le rezolvi cu un electrician. Eu vreu sa inlocuiesc centrala de 6 kw cu una de 12 kw si pentru asta voi trage un circuit separat de restul casei.

                      La tariful pe 3 zone orare vezi ca in orele de varf tariful este dublu. Dar faci un calcul si vezi daca pe ansamblu iesi mai bine. Eu am dat pe contor 14 milioane.
                      Intri pe site la ENEL si iti poti simula diferte secenarii de contracte.

                      Comentariu

                      • thor_adrian
                        Incepator
                        • 14.iul.2010
                        • 24

                        Răspuns la: Centrale electrice

                        Mersi mult,
                        Daca bransamentul este de 5.5 kw cu ce rezolv daca trag circuit separat? Nu tot 5,5 voi primi si pe circuitul separat?

                        Cat despre boiler, cred ca am nevoie de unul nitel mai mare de 150L. Am unul de 50 de L acum si nu face fata deloc; 2 dusuri si e gata.
                        Pe asta l-am gasit pe stoc:
                        Boiler electric gcv 150. ✔ Preturi de importator. De peste 30 de ani suntem prezenti pe piata. Stocuri actualizate. Consultanta tehnica. Livrare rapida.

                        Comentariu

                        • Arha
                          Membru
                          • 24.iul.2007
                          • 260

                          Răspuns la: Răspuns la: Centrale electrice

                          Postat în original de thor_adrian
                          Mersi mult,
                          Daca bransamentul este de 5.5 kw cu ce rezolv daca trag circuit separat? Nu tot 5,5 voi primi si pe circuitul separat?

                          Cat despre boiler, cred ca am nevoie de unul nitel mai mare de 150L. Am unul de 50 de L acum si nu face fata deloc; 2 dusuri si e gata.
                          Pe asta l-am gasit pe stoc:
                          http://www.calor.ro/boilere-electric...ectric-gcv-150
                          Circuitul separat este cu conductor mai gros decat instalatia normala din casa, cel putin in cazul meu.
                          Am indicat boilerul doar ca model. Dar sa fi atent, apa mai multa timp mai mare de incalzire a apei.

                          Comentariu

                          • thor_adrian
                            Incepator
                            • 14.iul.2010
                            • 24

                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Centrale electrice

                            Postat în original de Arha
                            Circuitul separat este cu conductor mai gros decat instalatia normala din casa, cel putin in cazul meu.
                            Am indicat boilerul doar ca model. Dar sa fi atent, apa mai multa timp mai mare de incalzire a apei.
                            Mersi,
                            Se pot sictiri astia de la electrica daca trag 9 KW cand ei imi dau 5,5? Ma pot penaliza?

                            Comentariu

                            • Arha
                              Membru
                              • 24.iul.2007
                              • 260

                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Centrale electrice

                              Postat în original de thor_adrian
                              Mersi,
                              Se pot sictiri astia de la electrica daca trag 9 KW cand ei imi dau 5,5? Ma pot penaliza?
                              La tablourile noi nu mai acces la siguranta principala. Ei iti pun acolo o siguranta de X amperi, consumi peste sare siguranta.
                              Nu ai cum sa treci peste o anumita putere pe care o tragi din retea.
                              Contoarele electronice pot inregistra si puterea maxima trasa la un moment dat din retea, nu stiu daca pe cei de la Electrica ii intereseaza acest lucru, nu stiu daca aplica sanctiuni.

                              Comentariu

                              • thor_adrian
                                Incepator
                                • 14.iul.2010
                                • 24

                                Răspuns la: Centrale electrice

                                Tocmai am vazut contractul de furnizare electricitate.....4,2kw
                                In conditiile astea, chiar cu alimentare separata mai am sanse sa bag centrala de 9kw?

                                Comentariu

                                Procesare...