Instalare si exploatare centrala electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3639

    Răspuns la: Centrale electrice

    Postat în original de marccu
    buna ziua ,

    urmatoarea etapa la "casa mea " este sa-mi bag incalzirea centralizata si , pt asta am optat pt o centrala electrica de 14 kw ( s.u - ~ 120 mp ) dar am o mica pb cu boilerul electric !! nu stiu care solutie este mai eficienta >.
    - boiler elect ..cu serpentina + rezistenta , conectat direct la centrala ??
    - sau un boiler electric independent de 1.5 \ 2 kw ??

    multumesc anticipat .
    Consumul de energie electrica este cam acelasi, avantajul celui cu serpentina este ca poate incalzi apa mai repede datorita posibilitatii de utilizare a unei puteri mai mari pentru incalzirea apei.

    Comentariu

    • drumetzu
      Incepator
      • 31.ian.2010
      • 85

      Răspuns la: Centrale electrice

      vreo idee pentru mine cu capatul de retea?

      Comentariu

      • Ciprian Alexandrescu
        Incepator
        • 16.dec.2012
        • 1

        Răspuns la: Centrale electrice

        Salutare tuturor!
        Primul meu post aici. Va intreb cam cat costa un bransament trifazic si am sa va explic si de ce.
        Am o casa p+m, undeva la 140 mp locuibili si vreau sa montez o centrala electrica. Din tot ce am citit pe forumuri, pt incalzirea acesteia as avea nevoie de bransament trifazic pt o centrala electrica. Sunt bransat monofazic, distanta destul de mare de la stalp la casa (undeva la 80ml), putere instalata 6kw. Am un boiler electric pt incalzire acm, in momentul de fata folosesc 4 calorifere electrice cu ulei, iar pt parter un semineu. Factura actuala se ridica cam la 400 ron.
        Multumesc anticipat!

        Comentariu

        • Arha
          Membru
          • 24.iul.2007
          • 260

          Răspuns la: Centrale electrice

          Postat în original de Ciprian Alexandrescu
          Salutare tuturor!
          Primul meu post aici. Va intreb cam cat costa un bransament trifazic si am sa va explic si de ce.
          Am o casa p+m, undeva la 140 mp locuibili si vreau sa montez o centrala electrica. Din tot ce am citit pe forumuri, pt incalzirea acesteia as avea nevoie de bransament trifazic pt o centrala electrica. Sunt bransat monofazic, distanta destul de mare de la stalp la casa (undeva la 80ml), putere instalata 6kw. Am un boiler electric pt incalzire acm, in momentul de fata folosesc 4 calorifere electrice cu ulei, iar pt parter un semineu. Factura actuala se ridica cam la 400 ron.
          Multumesc anticipat!
          Costul il afli doar in momentul cand faci cerere. Ca ideie, pe mine m-a costat in anul 2008 aproximativ 4000 de roni. Distanta pana la stalp 10 ml, iar in anul 2011 am schimbat contorul pentru sistem tarifar pe 3 zone orare si am mai platit 1400 ron. Piata libera

          Comentariu

          • drumetzu
            Incepator
            • 31.ian.2010
            • 85

            Răspuns la: Centrale electrice

            Postat în original de Ciprian Alexandrescu
            Salutare tuturor!
            Primul meu post aici. Va intreb cam cat costa un bransament trifazic si am sa va explic si de ce.
            Am o casa p+m, undeva la 140 mp locuibili si vreau sa montez o centrala electrica. Din tot ce am citit pe forumuri, pt incalzirea acesteia as avea nevoie de bransament trifazic pt o centrala electrica. Sunt bransat monofazic, distanta destul de mare de la stalp la casa (undeva la 80ml), putere instalata 6kw. Am un boiler electric pt incalzire acm, in momentul de fata folosesc 4 calorifere electrice cu ulei, iar pt parter un semineu. Factura actuala se ridica cam la 400 ron.
            Multumesc anticipat!
            Eu mi-am bagat cam de 2 luni trifazicul (nu am avut nimic inainte) si m-a costat 3020 Roni pe o distanta de 30 metri liniari subteran.

            Comentariu

            • drumetzu
              Incepator
              • 31.ian.2010
              • 85

              Răspuns la: Răspuns la: Centrale electrice

              Domnule Arha cum e planul tarifar pe 3 zone orare?
              Pe 2 stiu dar pe 3?
              Care ar fi tarifele?

              Comentariu

              • nicu78
                Living Legend
                • 25.mar.2010
                • 1164

                Răspuns la: Centrale electrice

                Nu inteleg niste chestii aici ...trebuie sa ai trifazic ca sa iti pui centrala electrica?
                Eu de exemplu am trifazic ..dar nu am pus ca sa am centrala electrica , doamne fereste ....pai te rupe la curent ...este cea scumpa metoda de incalzire.
                Eu am pus , in cazul ca imi trebuie ceva scule pe linga casa , de ex un generator trifazic, despicat lemne, etc...
                Pe mine ma costat 650 de euro ...distanta 10 metri pina la stilp-

                Comentariu

                • Arha
                  Membru
                  • 24.iul.2007
                  • 260

                  Răspuns la: Răspuns la: Centrale electrice

                  Postat în original de drumetzu
                  Domnule Arha cum e planul tarifar pe 3 zone orare?
                  Pe 2 stiu dar pe 3?
                  Care ar fi tarifele?
                  Zona de varf: vara : orele 8,00-9,00; iarna : orele 8,00-10,00 și 19,00-22,00
                  = 0.77 RON / KW

                  Zona de gol: vara : orele 00,00-8,00;21,00-00,00 și de vineri ora 21,00 până luni ora 8,00;
                  iarna : orele 00,00-8,00;22,00-00,00 și de vineri ora 22,00 până luni ora 8,00
                  = 0.21 RON / KW

                  Zona normala: vara : orele 9,00-21,00;
                  iarna : orele 10,00-19,00
                  = 0.43 RON / KW

                  Comentariu

                  • Arha
                    Membru
                    • 24.iul.2007
                    • 260

                    Răspuns la: Răspuns la: Centrale electrice

                    Postat în original de nicu78
                    Nu inteleg niste chestii aici ...trebuie sa ai trifazic ca sa iti pui centrala electrica?
                    Eu de exemplu am trifazic ..dar nu am pus ca sa am centrala electrica , doamne fereste ....pai te rupe la curent ...este cea scumpa metoda de incalzire.
                    -
                    Ai nevoie de trifazic ca sa-ti mai ramana ceva si pentru restul aparatelor din casa, iar centralele de la 12 kw in sus sunt numai pe trifazic.
                    Este scump dar mai poti reduce din costuri. Eu am o combinatie de incalzire soba si centrala electrica. Centrala intra numai noaptea si in weekend cand curentul este la jumatate de pret. Asa ca dracu' nu este chiar atat de negru

                    Comentariu

                    • Mircea G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12085

                      Răspuns la: Centrale electrice

                      Interesant planul cu trei zone orare dar este bun numai daca esti cu un program pe dos fata de restul populatiei .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • nicu78
                        Living Legend
                        • 25.mar.2010
                        • 1164

                        Răspuns la: Răspuns la: Centrale electrice

                        Postat în original de Arha
                        Ai nevoie de trifazic ca sa-ti mai ramana ceva si pentru restul aparatelor din casa, iar centralele de la 12 kw in sus sunt numai pe trifazic.
                        Este scump dar mai poti reduce din costuri. Eu am o combinatie de incalzire soba si centrala electrica. Centrala intra numai noaptea si in weekend cand curentul este la jumatate de pret. Asa ca dracu' nu este chiar atat de negru
                        .................

                        Eiiiiiiiiiiiiiiii asa da , cind mai ai combinatiii la caldura , sa zicem ca mai merge , dar sa mergi numai pi electric e naspa de tot ....te lasa astia de la EON in chiloti...

                        Comentariu

                        • marccu
                          Membru
                          • 19.oct.2010
                          • 156

                          Răspuns la: Centrale electrice

                          Postat în original de Ciprian Alexandrescu
                          Salutare tuturor!
                          Primul meu post aici. Va intreb cam cat costa un bransament trifazic si am sa va explic si de ce.
                          Am o casa p+m, undeva la 140 mp locuibili si vreau sa montez o centrala electrica. Din tot ce am citit pe forumuri, pt incalzirea acesteia as avea nevoie de bransament trifazic pt o centrala electrica. Sunt bransat monofazic, distanta destul de mare de la stalp la casa (undeva la 80ml), putere instalata 6kw. Am un boiler electric pt incalzire acm, in momentul de fata folosesc 4 calorifere electrice cu ulei, iar pt parter un semineu. Factura actuala se ridica cam la 400 ron.
                          Multumesc anticipat!
                          pe zona mea ...m-am interesat la Electrica si ma costa : ~ 2800 lei ..cablu tras pana la casa ( distanta de la stalp -20 ml )

                          Comentariu

                          • alexme2490
                            Incepator
                            • 28.nov.2012
                            • 15

                            Răspuns la: Răspuns la: Centrale electrice

                            da, este cea mai scumpa, dar parerea mea este si cea mai curata metoda. Comparand cu cea pe lemne, peleti etc, este si un factor de comoditate. Comparand cu cea pe gaz, scutesti la 2 ani niste bani pt revizii,pe care sa zicem ii resimti in factura mai scumpa la curent. Eu unul am centrala electrica. Momentan nu locuiesc in casa respectiva, dar centrala este programata sa mentina 5 grade in casa [+-0.2 grade]. Cand au fost noptile cu -3, -4 consuma cam 6-8 kw pe zi, acum vad ca ajuns si pe la 20-24 kw.
                            Dezvantajul fata de cea pe gaz, ar fi ca mai trebuei sa ai si un boiler pt apa calda. Unde este casa construita perspectiva pt gaze este undeva pe la 2-3 ani de acum incolo, deci centrala electrica era cam cea mai viabila solutie. Si chiar de ar fi sa am gazele la poarta, nu cred ca o sa ma racordez. Totul depinde de cum se va comporta centrala in raportul caldura/cost iarna.

                            Comentariu

                            • Consultant climatizare
                              Moderator
                              • 17.oct.2007
                              • 3639

                              Răspuns la: Răspuns la: Centrale electrice

                              Postat în original de alexme2490
                              da, este cea mai scumpa, dar parerea mea este si cea mai curata metoda. Comparand cu cea pe lemne, peleti etc, este si un factor de comoditate. Comparand cu cea pe gaz, scutesti la 2 ani niste bani pt revizii,pe care sa zicem ii resimti in factura mai scumpa la curent. Eu unul am centrala electrica. Momentan nu locuiesc in casa respectiva, dar centrala este programata sa mentina 5 grade in casa [+-0.2 grade]. Cand au fost noptile cu -3, -4 consuma cam 6-8 kw pe zi, acum vad ca ajuns si pe la 20-24 kw.
                              Dezvantajul fata de cea pe gaz, ar fi ca mai trebuei sa ai si un boiler pt apa calda. Unde este casa construita perspectiva pt gaze este undeva pe la 2-3 ani de acum incolo, deci centrala electrica era cam cea mai viabila solutie. Si chiar de ar fi sa am gazele la poarta, nu cred ca o sa ma racordez. Totul depinde de cum se va comporta centrala in raportul caldura/cost iarna.
                              Singurul argument pentru centralele pe gaze pe care vi-l pot spune acum este ca kw-ul electric este de 5 ori mai scump decat cel pe gaze naturale.

                              Comentariu

                              • drumetzu
                                Incepator
                                • 31.ian.2010
                                • 85

                                Răspuns la: Instalare si exploatare centrala electrica

                                Mda, e un pic de diferenta

                                Comentariu

                                Procesare...