Instalare si exploatare centrala electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • smitey88
    Incepator
    • 26.mar.2012
    • 53

    Răspuns la: Răspuns la: Centrale electrice

    Postat în original de Consultant climatizare
    Singurul argument pentru centralele pe gaze pe care vi-l pot spune acum este ca kw-ul electric este de 5 ori mai scump decat cel pe gaze naturale.
    Hai sa zicem doar de 3 ori . . .

    Comentariu

    • ggelu
      Membru marcant
      • 28.apr.2009
      • 394

      Răspuns la: Răspuns la: Centrale electrice

      Postat în original de alexme2490
      . Comparand cu cea pe gaz, scutesti la 2 ani niste bani pt revizii,pe care sa zicem ii resimti in factura mai scumpa la curent. .
      Daca e sa facem o comparatie intre costul reviziei instalatiei de gaz si a centralei cu ceva as spune ca il poti compara cu banii de tigari pe o luna. Sau cu diferenta pe o luna de toamna la incalzire.

      Comentariu

      • Alin.B
        Incepator
        • 11.mar.2013
        • 2

        Incalzire centrala electrica

        Buna ziua,

        Am nevoie de sfaturile si cunostintele dumneavoastra, mai exact datele problemei sunt urmatoarele:

        Am o casa la curte - parter : 85mp
        - etaj/mansarda : 100mp
        Din pacate nu se pune problema unei centrale pe gaz, asadar ramane posibilitatea centralei electrice/lemne/peleti, am ales varianta celei electrice fiind cea mai la indemana.

        Am discutat cu o persoana care se ocupa cu bransari in zona respectiva si acesta mi-a spus ca Electrica asigura o putere maxima instalata de 10kw. Ce inseamna asta?

        -centrala electrica are nevoie de o putere de 24kw la care se mai adauga si ceilalti consumatori;
        -o alta idee ar fi doua centrale a cate 12kw cate una pe fiecare etaj, mergand independent una de cealalta;
        -mai eficient/fiabilitate/costuri in timp sunt 2 centrale de 12kw sau una singura de 24kw? (costurile initiale stiu ca sunt mai mari);
        -se va putea alimenta centrala de 24kw/cele doua insumate la aceasta putere instalata + ceilalti consumatori casnici, astfel incat centrala/centralele sa functioneze la capacitate maxima?

        Va multumesc,
        Alin B.

        Comentariu

        • fanero
          Living Legend
          • 02.aug.2008
          • 2467

          Răspuns la: Incalzire centrala electrica

          Va trebuie un bransament trifazat.
          Va asigura si necesarul pentru ceilalti consumatori.
          Varianta cu 2 centrale, cate una pe fiecare etaj este mai buna.
          Este mai eficienta. Puteti sa va reglati singur costurile / consumul din functionarea independenta a acestora si reglajul diferentiat al temperaturilor de functionare.

          Comentariu

          • Alin.B
            Incepator
            • 11.mar.2013
            • 2

            Răspuns la: Instalare si exploatare centrala electrica

            Imi cer scuze pentru dezinformare, era vorba din start de curent trifazic.
            @fanero
            Nelamurirea mea in urma postului dumneavoastra, este vorba cumva de 3 x 10kw? Persoana cu care am discutat de bransarea la reteaua electrica a specificat decat 10kw trifazic, cum nu ma pricep am omis sa intreb daca este vorba de 10kw insumati sau 10kw pe fiecare faza.
            De asta am si gandit solutia cu doua centrale.

            Comentariu

            • constantin57
              Membru
              • 11.dec.2005
              • 193

              Răspuns la: Răspuns la: Instalare si exploatare centrala electrica

              Postat în original de Alin.B
              Imi cer scuze pentru dezinformare, era vorba din start de curent trifazic.
              @fanero
              Nelamurirea mea in urma postului dumneavoastra, este vorba cumva de 3 x 10kw? Persoana cu care am discutat de bransarea la reteaua electrica a specificat decat 10kw trifazic, cum nu ma pricep am omis sa intreb daca este vorba de 10kw insumati sau 10kw pe fiecare faza.
              De asta am si gandit solutia cu doua centrale.
              10Kw este puterea in trifazat. Asta inseamna aprox. 15A/faza. in cazul consumatorilor pur ohm-ici. Puterea in monofazat=220Vx15A=3,3kw. Daca consumatorii sunt inductivi puterea depinde si de factorul de putere.

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3606

                Răspuns la: Incalzire centrala electrica

                Postat în original de Alin.B
                Buna ziua,

                Am nevoie de sfaturile si cunostintele dumneavoastra, mai exact datele problemei sunt urmatoarele:

                Am o casa la curte - parter : 85mp
                - etaj/mansarda : 100mp
                Din pacate nu se pune problema unei centrale pe gaz, asadar ramane posibilitatea centralei electrice/lemne/peleti, am ales varianta celei electrice fiind cea mai la indemana.

                Am discutat cu o persoana care se ocupa cu bransari in zona respectiva si acesta mi-a spus ca Electrica asigura o putere maxima instalata de 10kw. Ce inseamna asta?

                -centrala electrica are nevoie de o putere de 24kw la care se mai adauga si ceilalti consumatori;
                -o alta idee ar fi doua centrale a cate 12kw cate una pe fiecare etaj, mergand independent una de cealalta;
                -mai eficient/fiabilitate/costuri in timp sunt 2 centrale de 12kw sau una singura de 24kw? (costurile initiale stiu ca sunt mai mari);
                -se va putea alimenta centrala de 24kw/cele doua insumate la aceasta putere instalata + ceilalti consumatori casnici, astfel incat centrala/centralele sa functioneze la capacitate maxima?

                Va multumesc,
                Alin B.
                Trebuie sa realizati un proiect de instalatii pentru intreaga casa.

                Instalatii sanitare - sa stabiliti consumatorii electrici pentru incalzirea apei menajere, fosa septica si eventuale pompe de circulatie sau grup de pompare pentru apa rece.

                Instalatii termice - trebuie calculat necesarul de caldura al intregii case cat mai exact si stabilita puterea necesara pentru centrala termica, tot odata in proiectul de instalatii termice trebuie stabilita o solutie pentru climatizarea casei (alt consumator mare de energie electrica);

                Instalatii electrice - impreuna echipamentele consumatoare de energie electrica de la celalte instalatii si ceilalti consumatori din casa se afla necesarul de putere electrica pentru locuinta pe baza caruia se face cererea de racordare.

                Comentariu

                Procesare...