Instalare si exploatare centrala electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Daniel.P
    Incepator
    • 02.aug.2006
    • 63

    #46
    Temperatura de pe afisajul termostatului.
    In alta camera ajung cu temperatura si la 24-25 grade in cazul in care tin usa inchisa.
    Dar, pentru ca exista si un dar. Eu am un balcon de 5,5 metri inchis cu geam termopan si acoperin cu panel stadur...si pe acolo am pierderi de caldura mai mari decat prin restul locuintei.

    Comentariu

    • taz21
      Membru
      • 20.feb.2006
      • 297

      #47
      Postat în original de petman
      Dupa o luna de "iarna" am avut un consum de aproape 1000 de kw.
      Centrala electrica de 4KW, boiler pentru ACM de 80 litri, combina frigorifica, tv, masina spalat, etc etc.
      Temperatura in interior cam 21 grade - nu pot suporta mai cald .
      Per ansamblu ma consider multumit.
      Pai daca la o garsoniera modificata de 45mp ai consumat atat eu cat as consuma la o casa de 100mp?
      Eu am facut un calcul si mi-a dat o centrala de 12kw care sa deserveasca 7 calorifere de vreo 11kw.

      Comentariu

      • flo8200
        Membru
        • 01.nov.2005
        • 253

        #48
        Eu am facut urmatorul calcul. Va rog sa ma corectati daca gresesc. Am gasit ca 0,101 mc gaz metan produc un 1kwh caldura. Deci 1000 mc produc 9900 kwh caldura. Daca aplicam un randament de 90% la centrala pe gaz, rezulta ca 1000 mc produc 8910 kwh caldura. La un pret de 900 RON pe 1000 mc, rezulta ca un 1kwh caldura costa 0,1010 RON daca e produs cu gazul metan. Este cam de 3 ori mai ieftin decat cu energia electrica. Ce nu este luat in calcul este ca presiunea la gaze mai scade si se baga pe teava si gaze care nu au aceiasi putere calorica si asta scade randamentul sub 90%.

        Comentariu

        • Daniel.P
          Incepator
          • 02.aug.2006
          • 63

          #49
          In functie de situatie consumul poate sa fie mai mic sau mai mare.
          Pe mine m-a coafat, ca sa spun plastic, centrala electrica fata de cea cu gaz din mai multe motive.
          - am scapat de umblatura pentru aprobarile de la gaz
          - am scapat de cheltuiala cu instalatia de gaz, cu dispozitivele de siguranta etc.
          - stiu ca oricat de frig ar fi afara nu ma intereseaza presiunea la gaz.
          Dar am scapat si de incalzirea centralizata. Eu costul din prima luna mi-l echivalez cu cumpararea a inca 3-4 repartitoare de cost. Plus ca au fost perioade in care nu a fost caldura 2-3 zile si nici ACM.
          Independenta face mult .

          Comentariu

          • bbusiness
            Membru
            • 05.iun.2006
            • 149

            #50
            KW produs cu o centrala pe gaz e de aproximativ de 4 ori mai ieftin decat cel produs electric. La ora actuala, cine are acces la gaz are cea mai ieftina forma de energie (lemnul e mai ieftin, dar nu il punem la socoteala, mai ales in cazul apartamentelor). Eu as fi multumit daca as putea transforma energia produsa prin arderea gazului in energie electrica si as fi si mai multumit

            Comentariu

            • flo8200
              Membru
              • 01.nov.2005
              • 253

              #51
              Postat în original de bbusiness
              KW produs cu o centrala pe gaz e de aproximativ de 4 ori mai ieftin decat cel produs electric. La ora actuala, cine are acces la gaz are cea mai ieftina forma de energie (lemnul e mai ieftin, dar nu il punem la socoteala, mai ales in cazul apartamentelor). Eu as fi multumit daca as putea transforma energia produsa prin arderea gazului in energie electrica si as fi si mai multumit
              In calculul meu de mai sus era undeva pe la de 3 ori mai ieftin.
              Nu esti de acord?

              Comentariu

              • dynurseiel
                Incepator
                • 12.feb.2007
                • 10

                #52
                centrale elecruce

                Am cumparat o casa de vacanta de cca 100mp, BCA izolata cu polistiren, cu toate legaturile de centrala facute, si, v-am fi tare recunoscatori daca ne-ati raspunde:
                -ce tip /putere de centrala electrica sa luam;
                -aprox. cam cat costa brasamentul trifazic; acte? avize?
                -daca stiti o firma in Constanta specializata pt centrale electrice.
                Multumin mult! DE
                DE

                Comentariu

                • anduvirgil
                  Membru Marcant
                  • 25.feb.2006
                  • 527

                  #53
                  din cele scrise de dvs intelegem ca aveti deja conductele si caloriferele montate; va mai trebuie centrala. stiti cumva ce putere insumata au caloriferele? oricum puterea minima necesara in cazul dvs ar fi 12KW, ar fi de preferat 15KW.
                  acum urmeaza dansul. pentru puteri peste 10KW bransarea la reteaua trifazica se face de la cel mai apropriat punct energetic de transformare nu de la reteaua stradala. o sa revin cu inf.
                  anda panda din ...

                  Comentariu

                  • dynurseiel
                    Incepator
                    • 12.feb.2007
                    • 10

                    #54
                    centrale electrice

                    Multam' fain, cam asa ma gandeam si eu, cam 15kW, max 18, in zona nu sunt trase gazele si pt o casa de vacanta centralele electrice sunt indicate. Protherm sau Laing?
                    Pt trifazic, o sa intrebam la ENEL, speram sa scapam de acte ca am dat in balbaiala pana am pus-o in functiune pe cea cu gaze de la bloc. Asta e...pana la Dumnezeu...DE
                    DE

                    Comentariu

                    • flo8200
                      Membru
                      • 01.nov.2005
                      • 253

                      #55
                      Eu am vazut, mai demult, ca Laing e mult mai scumpa decat Protherm. NU stiu acum care este situatia.

                      Comentariu

                      • dynurseiel
                        Incepator
                        • 12.feb.2007
                        • 10

                        #56
                        Stiu, i-am gasit si eu, sunt si in Bucuresti, dar ce e cu adevarat rau, e faptul ca sunt mult, dar mult mai putine firme care se ocupa de centrale electrice PIF/garantie, etc. Laing are reprezentanta in Constanta sper ca si Protherm. Oricum de trifazic nu scap, sa vedem. O zi buna! DE
                        DE

                        Comentariu

                        • anduvirgil
                          Membru Marcant
                          • 25.feb.2006
                          • 527

                          #57
                          salut. daca nu doresti incalzirea intregii case la aceiasi temperatura, recomand o centrala protherm de 15 KW. are 4 trepte de putere 6, 9, 12, 15KW, ceea ce inseaman ca nu iti trebuie neaprat sa depasesti puterea bransamentului mereu. aceasta depasire de trensa de putere se face doar pe timpul iernii, iar cei de la electrica e posibil sa lase consumatorul sa treaca peste aceasta putere maxima contractata 10 KW. cred ca aici depinde si de PCR. centralele protherm au 3 ani garantie cu cazan de otel, iar centralele laing au 5 ani garantie cu cazan de inox, insa pretul face diferenta.
                          anda panda din ...

                          Comentariu

                          • romihu
                            Incepator
                            • 01.dec.2006
                            • 15

                            #58
                            Buna seara,

                            Daca tot sunteti antrenati in chestiunea centralelor electrice trimiteti, va rog, si spre mine cateva opinii la urmatoarea situatie ( si il rog si pe dl ing Balan sa intervina; v-am trimis un mesaj privat, dar probabil nu a ajuns ):

                            Finalizez o cladire (P+M) pe structura de lem: 6 camere, doua apartamente ( a cate doua camere ) si 8 bai; sala receptie- Total 280 mp.
                            Anexat avem un spatiu din caramida unde va functiona: sala de mese, bucatarie, spalatorie, spatiu agrement ( probabil jacuzzi cu sauna )-Total 80 mp ( peretii interiori vreau sa ii placam cu rigips )
                            Consider ca la partea de lemn am realizat o buna termoizolatie ( 15 cm vata, OSB interior si exterior- rigips pe interior si polistiren exterior, pe parter; la mansarda exteriorul e lambriu 4 cm semirotund

                            Camerele au in medie 15 mp, baile 3mp

                            Nu vreau gaz !

                            Am plecat pe ideea de lemne, dar ma intereseaza mult si varianta electrica.

                            De mentionat: -caldirea va avea destinatia de pensiune turistica
                            - sezonul de varf este vara; toamna- iarna si primavara daca reusim sa ocupam spatiul 50-60 de zile ne declaram multumiti ( deci, teoretic,nu vom forta incalzirea iarna, doar in perioada revelionului mizam pe ocupare 100%; dar nu se stie; trebuie sa fiu totusi pregatit si pentru iarna )
                            - trebuie sa asiguram apa calda atat vara cat si in perioada de cazare din restul anului ( 20-25 persoane )

                            Va spun toate astea pentru baza de calcul
                            Avem curent trifazic
                            Intrebari: - ce putere ar trebui sa aiba centrala? Exista o astfel de centrala pentru asa spatiu (950 mc) ?
                            - cum asigur apa calda? Ce capacitate ar trebui sa am la boiler? Ce gasesc in comert?
                            - o combinatie cu panouri solare ne-ar ajuta vara pentru apa calda? Avem o buna expozitie a constructiei; soare toata ziua;

                            Deci, oameni de bine, mesteri mari (Dle ing Balan ! ) astept opinii si solutii concrete.

                            Toate bune !

                            La ce sectiune a forumului sa ridic si problema statiei de epurare?

                            Comentariu

                            • dynurseiel
                              Incepator
                              • 12.feb.2007
                              • 10

                              #59
                              centrale electrice

                              OK, iar ai dreptate, dar daca tot privim problema inginereste, sunt obligata sa fac un bilant "de materiale" si in functie de raspunsul celor de la electrica si al firmelor care se ocupa de instalatiile GPL sa trag linia. Ori , ori. Nu sunt incantata sa vad in gradina un rezervor GPL, dar daca bransarea costa cat am citit , centrala fiind in principal pt perioada rece....nu prea am de ales.Asta e, vazand si facand. Multzam' fain, o seara buna! DE
                              DE

                              Comentariu

                              • flo8200
                                Membru
                                • 01.nov.2005
                                • 253

                                #60
                                Centralele electrica pot fi legate in serie pentru a incalzi spatii mari.

                                Comentariu

                                Procesare...