Instalare si exploatare centrala electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dynurseiel
    Incepator
    • 12.feb.2007
    • 10

    #61
    Dar stiu ca m-ai lovit! Si atunci daca iau 2 de 6kW scap de trifazic?
    Pt ca, m-am mai interesat, traseul de gaz lichefiat ajunge in jur de 1000E, dar trifazicul ne rupe.Dar, repet, e un efort financiar o casa de vacanta, o iei ca sa-ti incarci baeriile si parca ai vrea sa vezi in gradina un pom,...nu un rezervor! O zi buna! DE
    DE

    Comentariu

    • flo8200
      Membru
      • 01.nov.2005
      • 253

      #62
      Nu, tot trebuie trifazic. Puterea instalata este 12 KW.

      Comentariu

      • romihu
        Incepator
        • 01.dec.2006
        • 15

        #63
        centrala electrica- iarasi !

        Buna seara,

        Deschid un nou subiect pe aceasta tema !

        Daca tot sunteti antrenati in chestiunea centralelor electrice trimiteti, va rog, si spre mine cateva opinii la urmatoarea situatie ( si il rog si pe dl ing Balan sa intervina; v-am trimis un mesaj privat, dar probabil nu a ajuns ):

        Finalizez o cladire (P+M) pe structura de lem: 6 camere, doua apartamente ( a cate doua camere ) si 8 bai; sala receptie- Total 280 mp.
        Anexat avem un spatiu din caramida unde va functiona: sala de mese, bucatarie, spalatorie, spatiu agrement ( probabil jacuzzi cu sauna )-Total 80 mp ( peretii interiori vreau sa ii placam cu rigips )
        Consider ca la partea de lemn am realizat o buna termoizolatie ( 15 cm vata, OSB interior si exterior- rigips pe interior si polistiren exterior, pe parter; la mansarda exteriorul e lambriu 4 cm semirotund

        Camerele au in medie 15 mp, baile 3mp

        Nu vreau gaz !

        Am plecat pe ideea de lemne, dar ma intereseaza mult si varianta electrica.

        De mentionat: -caldirea va avea destinatia de pensiune turistica
        - sezonul de varf este vara; toamna- iarna si primavara daca reusim sa ocupam spatiul 50-60 de zile ne declaram multumiti ( deci, teoretic,nu vom forta incalzirea iarna, doar in perioada revelionului mizam pe ocupare 100%; dar nu se stie; trebuie sa fiu totusi pregatit si pentru iarna )
        - trebuie sa asiguram apa calda atat vara cat si in perioada de cazare din restul anului ( 20-25 persoane )

        Va spun toate astea pentru baza de calcul
        Avem curent trifazic
        Intrebari: - ce putere ar trebui sa aiba centrala? Exista o astfel de centrala pentru asa spatiu (950 mc) ?
        - cum asigur apa calda? Ce capacitate ar trebui sa am la boiler? Ce gasesc in comert?
        - o combinatie cu panouri solare ne-ar ajuta vara pentru apa calda? Avem o buna expozitie a constructiei; soare toata ziua;

        Deci, oameni de bine, mesteri mari (Dle ing Balan ! ) astept opinii si solutii concrete.


        Toate bune !

        La ce sectiune a forumului sa ridic si problema statiei de epurare?

        Comentariu

        • gogoson
          Membru Marcant
          • 14.oct.2006
          • 621

          #64
          pana va raspunde Dl Balan ma dau si eu cu parerea:
          pt 950 mc va trebuie o centrala 48KW minim. Pe langa acesta putere va mai trebuie cam 9-12 kw pentru un boiler de 3-400 l si ceva putere pentru restul consumatorilor, cam 10 kw. In total aprox cam 75 Kw minim . Chiar daca aveti trifazic nu cred ca aveti o asemena putere instalata. Daca nu vreti gaz, atunci pe lemne ...

          Faptul ca iarna o sa aveti doar jumatate din caldire ocupata nu inseamna ca se poate incalzi doar jumatate. Evindet acolo unde nu sta nimeni se poate incalzi mai putin, dar nu o sa poti sa ai intr-o camera 22 de grade si cea alaturata sa fie 12 grade.
          Cu panouri merita treaba, dar investitia initala este destul de mare.
          O alta solutie ar fi cu pompe de caldura, dar si aici investitia initiala este mare.
          Concluzia e ca daca exita ceva bai de investitii initale ( cam 30k )merita cu sisteme alternative, daca nu atunci lemne sau gaz ...
          Sa vedem ce mai spun si altii ...

          Comentariu

          • romihu
            Incepator
            • 01.dec.2006
            • 15

            #65
            Multumesc, am notat.

            Comentariu

            • dynurseiel
              Incepator
              • 12.feb.2007
              • 10

              #66
              Nasol, asta e. O seara buna! DE
              DE

              Comentariu

              • adrian2501
                Incepator
                • 17.feb.2007
                • 2

                #67
                poate cineva sa-mi explice procesul de functionare a centrlei electrice?
                va multumesc anticipat.
                patrascu adrian

                Comentariu

                • anduvirgil
                  Membru Marcant
                  • 25.feb.2006
                  • 527

                  #68
                  una sau mai multe termoplonjoare intr-un cazan conectate la un panou de control.
                  anda panda din ...

                  Comentariu

                  • taz21
                    Membru
                    • 20.feb.2006
                    • 297

                    #69
                    Re: centrala electrica- iarasi !

                    Postat în original de romihu
                    La ce sectiune a forumului sa ridic si problema statiei de epurare?
                    Aici

                    Comentariu

                    • anduvirgil
                      Membru Marcant
                      • 25.feb.2006
                      • 527

                      #70
                      prin revistele si site-urile de specialitate se scrie faptul ca o centrala electrica este rentabila dpdv al consumului (implici cost) pana la o suprafata de 200mp , aprox 600 mc.

                      peste acesata suprafata nu mai este rentabila din cauza consumului mare de energie si diferentei mare de cost in raport cu alti combustibili
                      anda panda din ...

                      Comentariu

                      • flo8200
                        Membru
                        • 01.nov.2005
                        • 253

                        #71
                        Postat în original de anduvirgil
                        prin revistele si site-urile de specialitate se scrie faptul ca o centrala electrica este rentabila dpdv al consumului (implici cost) pana la o suprafata de 200mp , aprox 600 mc.

                        peste acesata suprafata nu mai este rentabila din cauza consumului mare de energie si diferentei mare de cost in raport cu alti combustibili
                        Un exemplu, te rog, de site de specialitate.
                        Poate altceva se vrea a se spune. La un apartament de 80 mp, diferenta intre costul incalzirii pe gaze si cel electric este poate de 2-300 RON. Este o diferenta suportabila. Pentru o casa de 300 mp diferenta este mult mai mare. Acum depinde de veniturile proprietarului. Pentru unii si 300 RON e mult pentru altii e maruntis 2000 RON.

                        Comentariu

                        • rs
                          Incepator
                          • 27.ian.2007
                          • 51

                          #72
                          Incercati sa luati in calcul si posibilitatea unei centrale pe peleti si boabe plus un boiler cu serpentina pentru apa calda menajera.Pentru o pensiune poate fi interesant avand in vedere ca se poate optimiza consumul destul de bine

                          Comentariu

                          • anduvirgil
                            Membru Marcant
                            • 25.feb.2006
                            • 527

                            #73
                            intrebare

                            intrebare? se poate lua o centrala de 15KW Protehrm RAY si lega la bransament monofazat in vederea utilizarii unei singure rezistente din sistem (6KW)? momentan nu am nevoie de mai multa putere pentru incalzire, insa pe viitor fiind necesari cei 15 KW si bransamentul tifazat.
                            anda panda din ...

                            Comentariu

                            • gogu_ologu
                              Membru marcant
                              • 11.nov.2006
                              • 421

                              #74
                              Re: intrebare

                              In primul rand, este clar ca incalzirea din surse electrice este mult mai scumpa decat cea pe gaz, da?
                              In al doilea rand, eu, la 3 camere, folosesc incalzirea electrica intr-o singura camera (aer cond.) iar in rest am apa de la RADET si platesc la curent cca 1-2 milioane. Ma intreb cat ar plati unul cu full electric? Cu siguranta vreo 5-7 milioane. Lunar.
                              In al treilea rand sa te racordezi la trifazat presupune o gramada de costuri. Numai treaba cu Electrica te duce usor la 25 de milioane.
                              In al patrulea rand va trebuie cablu pt trifazat de la contor pana in casa si pana la centrala. Cablu serios... iarasi vreo 7-8 milioane.
                              In al cincilea rand, daca e la bloc, nu vor avea cei de la Electrica de unde sa va aduca atata putere, decat din transformator, si atunci veti plati cu zecile de milioane. Va veti ruga de ei sa vina sa va instaleze, ca vor crede ca e o gluma.

                              Eu m-am interesat de asa ceva, vroiam sa imi bag trifazat, cu 9-10kW eram multumit, dar mi s-a dat repede de inteles ca ar costa muuult prea mult.

                              Folosirea pentru incalzire si apa calda a numai 6kW e cam gluma. Cu 6 KW poate acoperi un spalat de vase in bucatarie. De abia poti face dus iarna. Necum sa mai incalzesti casa. Oricum mai ai si alte electrice in casa (1-2kW).

                              In fine, astept vesti de la voi...

                              Comentariu

                              • dynurseiel
                                Incepator
                                • 12.feb.2007
                                • 10

                                #75
                                Re: intrebare

                                Spume-mi te rog:
                                -cat platesti( aprox) pt aerul conditionat;
                                -iarna, pana la ce temp. exterioara functioneaza?
                                Ce tip de aparat ai? Esti multumit de el? Pt noi trifazicul e si mai scump asa ca ne-am gandit pt iarna viitoare la aer cond+calorifere, apoi o sa vedem.
                                Multumesc, DE
                                DE

                                Comentariu

                                Procesare...